GAZİANTEP – Vekil Aristokrat: “(Maden) 80 bin operasyondan 180 bin, 190 bin operasyona büyüklüğünde çıktık”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, uyuşturucuyla mücadelede “kökünü kurutma” operasyonları yaptıklarını belirterek, “Operasyonlarımızı giderek artırıyoruz, 80 bin operasyondan 180 bin, 190 bin operasyona kadar çıktık.” dedi.

Şahinbey Kurultay Merkezi’nde planlı “Sunma İyi Narkotik Polisi Esas Projesi Yetişek Programı”nda konuşan Soylu, esrar kullanımının önüne boşamak için valilik, belediye ve kaymakamlıklarla mücadeleyi ortaya koyduklarını söyledi.

Operasyonları anbean artırdıklarını nâkil Aristokrat, şöyle konuştu:

“İllerde 42 kriterle, ilçelerde 32 kriterle gelişigüzel ay, rastgele yıl misliyle strateji ediyoruz. Yer çokça ne kullanıldı? Ne yaşta kullanılıyor? Elbette başlamış? Bilcümle bunları değerlendiriyoruz. Tıpkısı zamanda kanalizasyonlar var evet 62 vilayetten kanalizasyonlardan atılmış alıyoruz. Onları üniversitelerde aha Yeşilay burada Tanrı razı olsun. Tığ Yeşilay’la çalışıyoruz. Onları ölçüyorlar seçme 3 ayda bir her ili izleme ediyoruz. Ne kullandılar, hangi kullanıyorlar. 112’ye mevrut ihbarları, Yeşilay’a mevrut bildirimlerin ayrımsız zamanda Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, Sağlık Bakanlığına gelen ihbarları, yakaladıklarımızı rastgele birini değerlendiriyoruz. 42 kriterle beraber bunları ölçüyoruz, ölçmeye bitmeme ediyoruz. Bir zamanda bu kadar mı? Yarayışlı. Hep bunlarla birlikte operasyonlarımızı tedricen artırıyoruz, 80 bin operasyondan 180 bin, 190 bin operasyona büyüklüğünde çıktık. Sahaya basıyoruz. Bazı Bazı mahalleleri kapatıyoruz. O mahallelere antre sorti kimlikle, polisten müsaade alarak… İlk ilk zannettik ki mahalleli bize kızacak. ‘Ya mahallemize giremiyoruz.’ Oysaki İstanbul’un birçok yerinde yaptık. Türkiye’nin bir nice yerinde yaptık. Mahalleli birlikte ‘Tanrı razı olsun biz buna razıyız yeter ki siz şu işi temizleyin.’ Onun için bütün bunları gerçekleştiren benzeri anlayışı ortaya koymaya çalışıyoruz. Peki neye karşı? Bakın 390 milyon hamur kenevir yalnız Diyarbakır Lice, Bingöl Taze beraber kısaca 4 yıldır yakaladık. 260-270 milyarın üstünde tıpkısı mülk yapıyor. Şayet tığ bu operasyonları yapmasaydık hem çocuklarımızı zehirleyeceklerdi, hem birlikte yıldırı örgütü PKK’ya buradan dirimlik sağlamış olacaklardı.”

“Bütün finansman ayağına halk koyduk”

Uyuşturucuyla mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüklerini ve bu noktada büyük tıpkısı savaş ortaya koyduklarını vurgulayan Aristokrat, vatandaşlar tarafından güvenlik güçlerine yapıla ihbarların bile oylumlu olduğunu dile getirdi.

Vekil Soylu, serencam dönemde peş peşe yapılan operasyonlarla esrar yakalamanın beraberinde organizasyonların çökertildiğini aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Söz Misali ‘Bataklık’ diye aynı işler yaptık. İlk defa Türkiye’üstelik eroin satıyorlar evet bunların gelirlerinden elde ettikleri süreçleri izlem ettik, bulduk ve hep finansman ayağına el koyduk. Bunları mahkemeler dünyalık yerine kendilerine, devletin kamusuna alabilme imkanına eş oldular. Kökünü kurutma operasyonları yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bursa, Adana, İstanbul, Sazak, Nevşehir, Samsun, Şanlıurfa, Diyarbakır, saat dörtte ben üstelik gidiyorum. Hep polislerimiz operasyona çıkıyor. Biz onları dualarla uğurluyoruz. ‘Cenabıhak ayağınıza taş değdirmesin, kazadan beladan esirgeme etsin’ diye, yattıkları yerlerden metal satıcılarını yakalıyorlar ve adalete teslim ediyorlar. Böylece bilcümle bunlarla ilgilendiren ortaya konulan bilcümle süreçleri izlem etmeye devam ediyoruz.”

“4-5 dakika içerisinde polis güçleri, cingöz imdadınıza yetişiyor”

Vekil Aristokrat, kadına müteveccih sürat noktasında dahi bir hassasiyetle akıntı ettiklerini, Avrat Bindi Uygulaması’nın (KADES) 4 milyon 100 bin kadının cep telefonunda bulunduğunu belirtti.

Bu uygulama üzerinden düzenlilik güçlerine mevrut 500 bine mümasil ihbarın herhangi bir birinin ekiplerce değerlendirildiğini bildiren Soylu, “Türkiye’üstelik hele kadına güç konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu, Emine Erdoğan Hanımefendinin ortaya koyduğu tıpkısı çalışmayla buna bitmeme ediyoruz. Neler yapıyoruz? Orda üstelik aheste bir say ortay koyduk. Yani hangi dinimize uyar, ne hukuka uyar, ne ahlakımıza uyar, ne anane ve göreneklerimize uyar, ne ana, cet öğretimize uyar hiçbir şeye hilaf. Kabul edilir ayrımsız husus değildir. Bir taraftan bunu anlatmaya çalışıyoruz amma diğer taraftan baktık kim hemen kadınları korumaya alabilecek tedbir yetmiyor. Hangi boşaltmak lazım? Erkekleri birlikte haberdar etmek geçişsiz. Erkekler kusura bakmasın şu esas kadar bu yıl itibariyle 5 milyon erkeğe kadına ahali kalkamaz sloganıyla beraber elbet burada sunu ferah narkotik polisi annedir eğitimi veriyoruz onlara üstelik kadına el kalkamaz eğitimi veriyoruz ve buna devam edeceğiz. Sadece KADES uygulaması mı? Yararlı. KADES uygulamasının önemi nedir? Tuşa basıyorsunuz 4-5 an içerisinde polis güçleri, kurnaz imdadınıza yetişiyor. Tekraren uyguladılar. Acep bu doğru mu, hakeza oluyor mu olmuyor mu? Sunu muhalifler da basınca 4-5 dakikada gelince balaban tıpkısı koruyuculuk ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Nazır Aristokrat, kadına hızlı ilgili elektronik bilezik takılı kişilerin dahi takibinin yapıldığını belirterek, bu kişilerin birbirlerine yaklaştıkları durumda polis ekiplerinin kadına telefonla ulaştığını ve acul benzeri şekilde yanına gittiğini söyledi.

Konuşmasında İstanbul Sözleşmesine değinen Soylu, “‘Bundan sonraları kadın cinayetleri artacak.’ Şimdi güzeşte senenin yani ay itibariyle yüzde 7 altındayız. Tıpkısı kıya de fazla, aynı güç üstelik çok, bunu kabul etmemiz olanaklı değildir. Ama gördüğünüz gibi bu işin İstanbul Sözleşmesiyle alakası yok. Tığ anca tıpkısı peygamberin ümmetiyiz kim tığ öyle benzeri gelenek, görenek sahibi atalarımızın, annelerimizin, babalarımızın bize verdiği öğretilerin sahibiyiz kim biz bu hız işiyle başa çıkacağız. Dünyaya tıpkısı Müslüman ülkenin bunu elbette başardığını ve kuşkusuz başarılabileceğinin örneğini dahi bire bir biricik vakayla yüz yüze kalmadan öğreteceğiz inşallah. Bunu birlikte sağlayacağız. Bu konuda üstelik haddinden fazla kısık bir düzentileme ortaya koyuyoruz.”

Soylu, hamaset toplumu oluşturulabilmesi için ellerinden mevrut bilcümle gayreti ortaya koyduklarını ve bu noktada uyuşturucuyla, kadına çapkın kararlılıkla mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

(BİTTİ)

Share: