Gazi Mustafa Kemal Atatürk vefatının 84.yılında Gümüşhane’de anıldı

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 84.yılında Gümüşhane’de planlı tıpkı saf etkinlikle anıldı.

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına Vali Kamuran Taşbilek ve Belediye Reisi Ercan Çimen’in gaziler ve martir aileleriyle çelenk sunmasıyla başlayan programda 2 dakikalık tırsmak duruşunda bulunuldu ve bayraklar yarıya indirildi.

Günün anısına andaç fotoğrafı çekilmesinin arkası sıra buradaki izlence sona ererken salon programı Gümüşhane Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Fuaye alanında açılan serginin gezilmesinin peşi sıra mağaza programına geçildi. Şanlı Fuat Kadirbeyoğlu Rum Lisesi marifetiyle hazırlanan programda günün medlul ve önemiyle ait ekol öğretmenlerinden Mustafa Fevzi Akçay ve okul öğrencilerinden Ahmet Duygusal Ruz konuşmalarını gerçekleştirdi.

Öğrencilerin hazırladığı türkü, yırlamak ve Efe oyununun vadi aldığı “Atatürk” oratoryosunun sunulduğu programda konuşan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde şişman Türk milletinin henüz ilk verdiği varlık mücadelesini yükselme mücadelesine evirerek verdiği mücadeleyle Türkiye Cumhuriyet Altını Devleti’ni dünyada hatırlı ayrımsız konuma, dünyanın bildirme oylumlu bildirme özel ülkelerinden biri haline getirdiğini belirterek, “Kurulduğu mayasıyla, yapılan çalışmalarla zaman geldiğimiz noktada ülkemiz bir nasip kabilinden parlayarak 20. yüzyıldaki başarısını henüz nazik başarılara evirerek inşallah önümüzdeki yüzyıllarda Türkiye’nin Yüzyılı olarak devreye girecek. Türkiye Yüzyılı milletimizin topyekun angajman ve muadele içre el ele vererek şişman önder Atatürk’ün çizdiği perspektifte, Atatürk’ün öge ve çalışmalarıyla, inkılaplarıyla bu toyluk angajman muadele içinde İnşallah Atasına layık ayrımsız şekilde ülkemizi çokça kocaman yerlere taşıyacak” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: