Gana’daki Marburg humması salgını sona erdi

Gana Keyif Hizmetlerinden yapılan açıklamada, Acun Esenlik Örgütünün yönergelerinin izleme edildiği ve bu nedenle ülkedeki Marburg humması salgının sona erdiği belirtildi.

Açıklamada, ülkede 4 Temmuz’da evvel Marburg humması vakasının doğruladığı ifade edilerek, o zamandan beri 3 kişide virüsün belirleme edildiği, 2 kişinin birlikte virüsten hayatını kaybettiği kaydedildi.

Virüs nedeniyle 4 bölgede 198 kişinin karantinaya alındığı ve bunlardan 118’inin 21 günlük karantina sürecini tamamlayarak taburcu edildiği dökme açıklamada, “Kalanları halen izlem ediliyor ve hiçbirinde koku rastlanmadı.” ifadesine kayran verildi.

Gana’nın Ashanti bölgesinde temmuz başında hayatını kaybeden 2 kişide Marburg humması belirleme edilmişti. Salgının doğrulanması amacıyla Senegal’deki tıpkısı laboratuvara benzer gönderilmiş, serencam fazlalık çıkmıştı.

DSÖ kriterlerine göre, salgının bittiğinin zar edilebilmesi için bölgede 42 dönme süresince yeni bir vakaya rastlanmaması gerekiyor.

Ölüm oranı yüzde 90’a çıkabiliyor

Ebolanın yakın akraba türü olduğu belirtilen Marburg virüsü, ilk defa 1967’birlikte Almanya’nın Marburg kentindeki tıpkısı laboratuvarda belirleme edildi.

Semere yarasaları aracılığıyla geçici Marburg humması, insanlar ortada de enfekte kişilerin gövde sıvıları veya teması vasıtasıyla yayılıyor. Enfekte kişilerde faziletli üzücü, kötü mir ağrısı, halsizlik, kusma üzere belirtiler vehleten ortaya çıkıyor ve birçok hastada 7 günde yara hemorajik âraz gelişiyor.

Aşısı ya dahi hususi benzeri tedavisi olmayan Marburg hummasında ölüm oranı ise yüzde 23 ile yüzdelik 90 beyninde değişiyor.

Angola’da 2005’te yaşanan Marburg humması salgınında, virüsün bulaştığı 252 kişinin yüzdelik 90’ı hayatını kaybetmişti.

Mağrip Afrika ülkesi Sierra Leone’üstelik 2018’üstelik aynı yarasada virüse rastlansa da insanlar ortada hikâye kayda geçmemişti.

Gana’birlikte ayrımsız çağa Marburg hummasından öldü

 

Gana’da “Marburg humması” salgını ilan edildi

 

Share: