Fuat Oktay: Cemevlerimize yapılan saldırıların hesabını sonuna büyüklüğünde soruyoruz

Oktay, İstanbul Valiliğince aşure ayı ayı dolayısıyla İstanbul Kazı Bilimi Müzesi’nde planlı Matem-ı Yas Oruç Açma Programı’na katıldı.

Muharrem ayının 10’unda Hazreti Adem’in tövbesinin akseptans olduğunu, Hazreti Musa’nın, Firavun’un zulmünden kurtulduğunu, Hazreti Nuh’un gemisinin bile yine muharrem ayında demirlediğini söyledi.

Oktay, konuşmasının devamında:

“Tüm bunlarla alay malay aşure ayı, şehitlerin seyyidi Hazreti Hüseyin’in ve Kerbela şehidi parçalanmamış ehlibeytin acılarını intikal etmek ve onların mukaddes hatırasına gönüllerimizi yapmak amacıyla tıpkı vesiledir. Delege Efendimizin ‘Dünyadaki reyhanlarım’ diye öpüp kokladığı torunu Hazreti Hüseyin’in ehlibeytten 72 sevimli ile beraber martir edildiği Kerbela hadisesi bu ayda gerçekleşmiştir. Kerbela, Tanrı ve Resulüne inan yazar, ehlibeyit sevgisini gönüllerine nakşeden bizlerin eş canevi sızısıdır. Bu mendebur olay tıpkı ibretler, hakikatler hadisesidir ve Kerbela’ya sebebiyet verenler iş ve damar farkı gözetmeksizin insanlığın vicdanında mahkum olmuştur.”

Bu kırıcı hadisenin hüznü, kederi ve mateminin yanında, Hazreti Hüseyin’in verimli kanıyla, canını feda ederek tamam insanlığa tıpkı ders bıraktığı gerçeğinin da unutulmaması gerektiğini vurgulayan Oktay, Hazreti Hüseyin’in, hakkın, hakikatin, sağlık ve barışın yeryüzüne hakim olması amacıyla yola çıktığını, çıktığı yolda zulme keyif göstermediğini, adaletsizliğe katiyen seyirci kalmadığını anlatım etti.

“Müslümanlar, dünyanın dört bir beraberinde gösterişli yaralar almaktadır”

Oktay, Kerbela’nın ortamında barındırdığı ibretlik dersler ve hikmetlerle temas olmanın kıymetini, kardeşliği korumanın nifaktan ve tefrikadan ırak durmanın önemini gösterdiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Kerbela’nın bıraktığı miras ve dersle, hangi kutsallarımız ne üstelik ehlibeytimiz ayrışmanın sorti noktası gayrimümkün. Ancak ne yazık ki bugün İslam dünyasını çatışmalar, çağ ve yaş sarmış durumdadır. Müslümanlar, dünyanın ciharıyek yanında mezhepçilik, rasizm ve yıldırı fitnesi yüzünden ağır sıklet yaralar almaktadır. DEAŞ, FETÖ, Halk Kaide, PKK, DHKP-C, Boko Yasak ve Insan Şebab üzere taşeron örgütler huzura cebin fitneyi körüklemektedir.

Terörün Suriye’dahi, Yemen’da veya coğrafyanın ayrıksı bire bir durumunda katlettiği insanların tümü, etnik ve mezhebi kimliği hangi olursa olsun, bizim kardeşlerimizdir. Kabil’de, Bağdat’ta, Humus’ta evet dahi İdlib’da, masumlar öldükçe, terörden ve belirsizlikten beslenenler kazanmakta, İslam dünyasının geleceğine dair umutlar kırıcı almaktadır. Özellikle bölgemizde yaşanan çatışmalar Türk, Kürt, Arap’ın, Şii, Sünni, Alevi ya üstelik Nusayri herkesin hep alay malay kaybettiği, kazananı olmayan bir insanca krizdir.

İslam coğrafyasındaki kâin buut ne Hazreti Hüseyin, ne Hazreti Hasan, hangi Aliyyül Mürteza’nın, hangi de Resul-i Ekrem Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimizin tasvip edeceği aynı manzara değildir. Böyle aynı manzarada Türkiye, bölgede belirsizliklere karşı istikrarın ve çatışmalara karşı barışın öncüsü olmuştur ve olmaya de bitmeme edecektir. Bugün bizlere sakıt görev, 14 asırdır kapanmayan yaramıza yenilerinin eklenmesine okazyon vermeden, bedeli ehlibeytin kanıyla ödenmiş Kerbela’yı iyi derk etmek ve hikmetini günümüze yansıtmaktır.”

“Bu topraklara, fitneleri ekmeye çalışanların cemi çabalarını boşa hissetmek bizlerin elindedir”

Dünyanın dört bir beraberinde insanlar zulme uğrarken, tertemiz siviller katledilirken, insanlara düşenin Kerbela’yı akla yatkın yararlanmak ve mezalim karşısında Hazreti Hüseyin misali bir vakfe sergilemek olduğunu dile getiren Oktay, “Irk, miftah, zekâ ve alışkanlık farklılıklarını eğreti gündemlerle öne çıkararak kardeşliğimizi maksat alanlara, coğrafyamızda eskimemiş Kerbelalar yaşanmasını arzulayanlara alın açıkgöz olmaktır. Hamuru kardeşlikle yoğrulmuş bu topraklara, budunsal temel ve zekâ fitneleri ekmeye çalışanların yekpare çabalarını boşa çıkarmak bizlerin elindedir ve öyle dahi yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Oktay, cemevlerine müteveccih saldırılara üstelik değinerek, “Etki aynı provokasyonla cemevlerimize yapılan saldırıların hesabını angajman, el birliği ruhuyla sonuna kadar soruyoruz. Ucu nereye giderse gitsin, kime giderse gitsin, sonuna büyüklüğünde gideceğiz. Olayın failleri hukuk uğrunda cezasını almadan, arkalarındaki örgütler ortaya çıkmadan bu işin peşini bırakmayacağız.” diye konuştu.

Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş’a yapılan saldırının faillerinin adalete teyit edileceğini tamlayan Oktay, Sarıtaş’a “geçmiş olsun” dileklerinde bulundu.

Oktay, bağlantı ve beraberliği misyon düz bu nev zihniyetlerin seçkin ant karşısında olacaklarını dile getirerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Çarkıt Türkiye namevcut artık. Eski Türkiye kalıntılarına birlikte coşkunluk tellallarına bile meydanı yersiz bırakmayacağız, müsterih olFuun. Hiç kimsenin bizi bölmesine, ayrıştırmasına ve kardeşliğimize kötülük vermesine müsaade vermedik; vermeyeceğiz. Kerbela’dan garip alıp kucaklaşacak, düşmanı değil dostu sevindireceğiz.”

“Aramıza nifak tohumları ekmeye çalışanlar katiyen muvaffakiyetli olamayacaklar”

İstanbul Valisi Ulu Yerlikaya da yaptığı konuşmada Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş’a yapılan saldırıyı lanetlediğini belirterek, “Birliğimize, dirliğimize, kardeşliğimize kastedenler aramıza nifak tohumları ekmeye çalışanlar bilsinler kim asla başarılı olamayacaklar ve hususiyet önünde asla cezalandırılmamış kalmayacaklar.” şeklinde konuştu.

Kerbala’nın önemine vurgu özne Yerlikaya, “Yüreklerimizde mermi kabilinden tehlikeli Kerbela’nın üstünden umum 1342 yıl geçti. Yıllar asırlar geçti, ne acımız dindi hangi yasımız bitti. Bizim bu toprakların beher karışında yeryüzü ücra köyünde sinesinde önsezi haiz her canda ayrımsız matem yankılandı durdu. Akıp revan ahit bu acıyı hafifletmedi. Yüreğimiz hala Kerbela’dahi. Hazreti Mürtefi, ‘Müminin tebessümü yüzünde, hüznü ise kalbindedir’ buyuruyor. Bugün bizler da bu sofranın etrafında o şişman matemi hatırlarken birbirimize avuntu veriyoruz. Elbette sofralarımızda lokmalarımızı paylaşıyorsak acımızı dahi mutluluğumuzu dahi paylaşıyoruz” dedi.

Etkinliğe, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Baskı, cemevi dedeleri, dergah başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Ankara’bile 3 cemevine saldıran çirkin yakalandı

Kartal Cemevi Başkanı saldırıya uğradı

İstanbul’da cemevilerinin tapınak sayılmasına AKP ve MHP’den ret

 

Share: