Fransa: İsrail Gazze’deki ablukayı kaldırmalı

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın Mısır’ın arabuluculuğu ve Mürekkep Milletler (BM) ile Katar’ın desteğiyle sağlanan arabuluculuğu takdirle karşıladığını açıkladı. Açıklamada, elan aşkın yüklülük ve sivil ölümlerin olmaması amacıyla taraflara yükümlülüklerine uymaları çağrısı yapıldı.

‘Gazze’ye muvasala kalımlı kendisine açılsın’

Açıklamada, Fransa’nın sivillerin hölümünden üzüntü duyduğu belirtilerek, insani yardımların, akaryakıt girişinin yanı sıra yaralıların ve hastaların aceleci şekilde transferlerinin yapılması amacıyla Gazze’ye erişimin mihman olarak açılması çağrısında bulunuldu.

İsrail’in ablukayı kaldırmadan Gazze’de daimi aynı istikrarın sağlanmayacağına değinilen açıklamada, Fransa’nın, Avrupalı ve bölgesel ortaklarıyla adil ve temelli tıpkı barışın oluşması amacıyla “politik ufku” baştan üretim etme çabalarını sürdüreceği söylendi.

İsrail’in Gazze saldırıları

İsrail, geveze hazırlığında olduğu gerekçesiyle cuma haset Gazze’deki İslami Cihad’a ilgilendiren olduğunu tez ettiği hedeflere hamle başlatmıştı. Saldırılar üstüne Gazze’den İsrail yönüne tıpkı sıra roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılar sonucunda aralarında 14 yavru ve 4 kadının saha aldığı 44 gönül emrihak etmiş, İsrail tarafındaysa temas ölüm yaşanmamıştı.

Taraflar ortada Mısır’ın arabuluculuğuyla varılan bırakışma 7 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti.

Sisi,İsrail Başbakanı Lapid’le Gazze ateşkesini konuştu

 

İsrail, Gazze’den sonra Garp Şeria’da de yıkıma başladı

 

İslami Cihad’dan Gazze’deki mütareke için açıklama

 

BM ve BENDE Gazze’deki ateşkesi destekledi

 

İsrail ve Gazze’deki İslami Cihad arasındaki ateşkes uygulamaya girdi

 

İran Dışişleri Bakanı ile Guterres nükleer müzakereleri ve Gazze’yi görüştü

 

Share: