Fındıkta eş sistemine alternatif bir tane dal üretimle ürün artışı hedefliyor

Düzce’dahi, fındık üretiminde mahsul artışı hedefleyen 39 yaşındaki üretici Muhammed Ruz, atalarından küsurat 20 dönümlük arazide sülale sistemine alternatif yegâne kayırıcı dikim gerçekleştirdi.

Çağ, makine ustalık ressamı yerine çalıştığı işinden 6 sene önceki ayrılarak fındık yetiştiriciliğine yöneldi.

Darıcı Mahallesi mevkisindeki 20 dönüm araziyi fındık yetiştiriciliğine makul ağıl getiren Gün, üründe verim artışına müteveccih araştırı yapmaya başladı.

Araştırmaları sonucu ara sıra ülkelerde ev sistemi adına aşılama yaparak tek üst dikim yöntemiyle mahsul artışı sağlandığını öğrenen Çağ, bu metotla üretim yapmaya değişmeyen verdi.

Arazisine 15 bin aşılı amut çaltı Güneş, 1-2 yıl içeresinde 3 tekmil artışla dönüm başı 600 kilo mahsul bekliyor.

“Denk dikmelik kendisine üreticilerimize gösteriyoruz”

Muhammet Gündüz, AA muhabirine, ocak sistemine alternatif tek kayırıcı yöntemiyle fındığın ceviz ağacı büyüklüğüne ulaşmasının beklendiğini dile getirdi.

Tek ense yöntemiyle yetiştirilecek ağacın boyunun 30 metreye, genişliğinin üstelik 3 metreye büyüklüğünde çıkabileceğini aktaran Tarih, “Bu anaçlarımızın üstüne kendi altın fındıklarımız olan Giresun yağlısı, çakıldak, yomra, kara fındık ve Akçakoca sarı yağlı fındığıyla aşılayıp 3 mezuniyet verimi arttıracak şekilde fındık üretmeye çalışıyoruz.” dedi.

Çağ, şu anda 200 kilogram olan dönüm başına verimi, 600 kilograma çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Şu anda Düzce ve Giresun bölgesinde dönümünden azami 200 kilo fındık alınıyor. Biz verimi üçe yufka hesapları yapıyoruz. 3 metre olan fındık ağaçlarını 15 metreye kadar çıkartıp hacimsel olarak alandan henüz fazla çıkarmak istiyoruz. Bire Bir gayrı avantajı üstelik temas sene kestiğimiz fındık filizi ve üst budama işlemleri. Bu yöntemde ongun üzere büyüdüğü üzere filiz ve kayırıcı akçakesme işlemi olmuyor. Bu dikme, hacim yerine birlikte büyüyecek bizi işçilikten üstelik kurtaracak.” diye niteleyerek konuştu.

Çeşitli ülkelerde aşılı fındık çalışması yapıldığını, bunun Türkiye’da birlikte yaygınlaştırılmasını istediğini belirten Sıra, “Biz de kat sayı dikmelik adına burada üreticilerimize gösteriyoruz.” ifadesini kullandı.

Sıra, 20 dönüm alanda üretim yaptığını anlatarak, “Amacımız senede 20 bin aşılı fındık fidanı üretip fındık üreticilerine yaymak. Sektöre 6 yıl kadar ilk girdik. Haddinden Fazla mülk harcadık, bu şekilde fidanlama sahamız olsun, diyerek. Yetiştirici beş altı alandan bundan sonra üretim elde etsin, bunun hedefindeyiz şu anda.” açıklamasında bulundu.Share: