Finansal, yaptırımların kaldırılmasıyla tamam borçlarını ödedi

Mali Ekonomi Bakanlığından yapılan bağlanmış açıklamada, Mağrip Afrika Devletleri Iktisadi Topluluğunun (ECOWAS) uyguladığı ambargoyu temmuzda kaldırmasıyla kamu dış vecibe ve meydan borcunun ödendiği duyuruldu.

Finansal’nin ECOWAS ülkelerinin iktisadi yaptırımları nedeniyle ocaktan temmuza büyüklüğünde temerrüde düştüğü vecibe miktarı 300 milyon doları geçmişti.

ECOWAS, Finansal’da askeri hükümetin 24 maaş tıpkısı demokrasiye geçiş öneri etmesi ve yeni seçme yasası yayımlamasının arkası sıra ülkeye uyguladığı yaptırımları 3 Temmuz’da kaldırmıştı.

Mali’de askeri hükümet, anayasal yönetime intikal amacıyla seçim takvimini akseptans ederek, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Şubat 2024’te yapılacağını duyurmuştu.

Finansal’yi hesaplı krize sürükleyen seçim takvimi

Finansal’da 18 Ağustos 2020’bile darbenin arkasındaki insanoğlu Yarbay Assimi Goita, 25 Mayıs 2021’üstelik bile yıpranmamış tıpkısı çarpış yapmıştı.

Başta ECOWAS kalkmak için arsıulusal sosyete, Mali’den anayasal düzene geçiş amacıyla tıpkısı posta haritası belirlemesini istiyordu.

Finansal, sülale ayında sivil yönetime geçişin 5 sene olacağını duyurmuş, demokratik seçimlerin bu sürenin böylece düzenleneceğini açıklamıştı.

ECOWAS ve bölgesel örgütler ise 5 yılın çokça mufassal benzeri süre olduğunu belirterek, cunta yönetimindeki isimlere ve Finansal devletine muhtelif yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

ECOWAS ülkeleri, Mali’ye esmer ve çekicilik sınırlarını kapatmış, Mali ile ECOWAS ülkelerinin diplomatik ve kazançlı ilişkileri bile askıya alınmıştı.

Finansal, yaptırımlar karşısında sürüklendiği hesaplı akse yüzünden lehçe örgütleri ve arsıulusal toplumu yaptırımların kaldırılması üzerine ikna etmeye çabalıyordu.

Mali’da 3 günce ulusal yas zar edildi

 

Finansal’deki yıldırı saldırılarında 132 dirilik hayatını kaybetti

 

Finansal’dahi 3 ayda 600’den aşkın sivil öldürüldü

 

Share: