Felakette ailesini kaybeden vatandaştan ‘en acı’ vasiyet…”Öldüğüm ant beni annemin babamın yanına gömsünler”

Felakette ailesini kaybeden vatandaştan ‘yeryüzü keder’ vasiyet…”Öldüğüm antlaşma beni annemin babamın yanına gömsünler”

“Ego kıyamet koptu sandım, zelzele diye niteleyerek tıpkı madde bilmiyordum. Hangi zaman ki ego bu depremi yaşadım, ailemin mezarını özlük ellerimle deştim, aha o ant depremin hangi gitmek olduğunu anladım”

KOCAELİ – 17 Ağustos Marmara Depremi’nin üzerinden tamlık 23 sene geçti. Depremin yıldönümü sebebiyle ailelerinin mezarına gelen vatandaşlar, gözyaşlarına hakim olamadı. Gözyaşları ortamında o haset anlatan Sadun Geven, “Afet koptu sandım, hareket diyerek aynı öz bilmiyordum. Ne devir kim bu depremi yaşadım, ailemin mezarını özlük ellerimle deştim, işte o zaman depremin ne demek olduğunu anladım. Vasiyetimdir, öldüğüm ant beni annemin babamın yanına gömsünler” dedi.

Merkez üssü Kocaeli’nin Taşmak ilçesi olan Marmara Depreminin üzerinden mecmu 23 yıl geçti. 17 Ağustos 1999 yılında gece saat 03.02 sıralarında 7.4 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. 45 saniye süren bu sarsıntı Türkiye tarihinin sunma detaylı depremi kendisine kayıtlara geçti. 18 bin 373 kişi hayatını kaybederken binlerce adam yaralandı, hastalıklı kaldı ve kayboldu. Depremin yıldönümü sebebiyle mezarlığı ziyaret fail vatandaşların anlattıkları ise yürekleri dağladı.

“10 kişiyi depremde kaybettim”

Sarsıntı gecesi Muş’ta olduğunu söyleyen Salih Tekinok, “Ailemden 10 sevimli Taşmak’te depresyon altında kaldı. Depremin olduğunu duyunca bir anda buraya gelerek ailemi göçük altında çıkardım. Ağabeyim, yengem, 5 yeğenim ve torunlarımız tevessül etmek amacıyla hep 10 kişiyi depremde kaybettik. En küçüğü 9 aylık ve 1 yaşındaydı. Ağabeyimi 2-3 dönme sonraları enkaz altında kendi imkanlarımızla çıkardık. Ağabeyimin olduğu binada 52 hayat hayatını kaybetti. 8 yaşındaki yeğenimi birlikte 14 saat sonraları sıhhatli çıkardık. Çok büyük biberli yaşadım. Temas dönüş, rastgele hafta buraya gelip çukur taşlarına bakıyorum. Tanrı kimseye göstermesin. Zelzele lafını duyunca yıkılıyorum. Annem, ağabeyimin acısına dayanamadı ve ayrımsız ay sonra irtihal etti” dedi.

“Vasiyetimdir, öldüğüm ant beni annemin babamın yanına gömsünler”

Depremi kıvrak Sadun Keven (45), “17 Ağustos depreminde ben bile buradaydım ancak evde değildim. Arkadaşımın yanındaydım. Hareket olduğunu duyunca derakap eve geldim ve binamızın yerle aynı olduğunu gördüm. 2 kız kardeşim, annem, babam ve eş kardeşim kalkışmak amacıyla bütün 5 kişiyi kaybettim. 2 kız kardeşimi üstelik depresyon altından çıkardım. 23 yıl geçmesine karşın temas saniye 17 Ağustos depremini yaşıyorum. Ben kıran koptu sandım, yer sarsıntısı diye niteleyerek ayrımsız öz bilmiyordum. Hangi zaman ki ego bu depremi yaşadım, ailemin mezarını kişi ellerimle deştim işte o zaman depremin ne demek olduğunu anladım. Vasiyetimdir, öldüğüm devir beni annemin babamın yanına gömsünler. Her buraya geldiğim antlaşma onları görmüş üzere oluyorum. Çok zor anlatamıyorum” diyerek konuştu.

Share: