Fehamet Bahçeli: “1923’ün rövanşını 2023’te kabul etmek üzere aldangıç kuruyorlar” (1)

MHP Genel Başkanı Mehabet Bahçesi, aut güçlerin 1923’ün rövanşını 2023’te ahzetmek amacıyla tuzak kurmaya bitmeme ettiklerini söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçesi “2023’e akla yatkın: Namzet Mahsus Değişmeyen Açık” mitinglerinin ilkini Cumhuriyetin temellerinin atıldığı site olan Sivas’ta gerçekleştirdi. Miting günü adına Sivas Kongresi’nin 103. yıl dönümünü seçen Bahçeli, tarihi Sivas Şehir Meydanında neşeli bir topluluğa seslenme etti.

Bahçeli, 103 sene eski adıma analog bir aşama attıklarını belirterek, “4 Eylül 1919’bile elbette Cumhuriyetin ilk adımı bu vilayetimizde atılmışsa biz birlikte benzer aynı etap atıyor, bu yol dahi Cumhuriyetin 100. sene dönümüne makul yürüyoruz. Yürüdükçe korkakları ürkütüyoruz. Yürüdükçe hainleri titretiyoruz. Arkamızda Cumhuriyetin yüzyıllık birikimi yanımızda cumhurun korkusuz iradesi önümüzde şehitlerimizin kahramanlığı üzerimizde, Cenabı Tanrı’ın nazirsiz himayesi gönlümüzde kardeşliğin emsalsiz hikmeti gecemiz Türkiye, gündüzümüz Türkiye, güvencemiz ise şişman Türk milletidir. Tekmil 103 sene önceki zaman toplanan ve Milli Mücadele’nin posta haritasını çizen Sivas Kongresi ruhu ile Cumhuriyetimizin 100. sene dönümüne ulaşmanın azmindeyiz. Milli Uğraş kahramanları geri başarmıştı. Benzeri dimağ ile tıpkı izden her an biz üstelik başaracağız. On Paralık kimse fıtrat değişti zannetmesin. Damarlarımızdan cari nefes tekrar o kandır” dedi.

“Derdimiz azamet ve millettir”

Bahçeli birlik dertlerinin çap ve kavim olduğunu tabir yazar, “Rahmet ve nazikâne andığım Sivas’ın bağrında yetişmiş el ozanımız Intihal Veysel hangi diyordu. ‘Anlatamam derdimi dertsiz insana, balkı çekmeyen dert kıymetini bilmez.’ Hamd olsun derdimiz bitkin değildir. Derdi veren Cenabıhak şifasını üstelik verecektir. Ancak bizim ağrı ettiğimiz meseleler başkadır. Derdimiz Türkiye’nin istikbalidir. Derdimiz milli bekamız ve buyuru haklarımızdır. Derdimiz devletin ve milletin istikbal hakkının müdafaasıdır” dedi.

“1923’ün rövanşını kabul etmek istiyorlar”

Bahçeli, 1923’te başaramayanların 1923’ün rövanşını 2023’te almak için aldangıç kurmaya bitmeme ettiklerinin altını çizip, “103 yıl önce Türk milletine kefen biçenlerin kalıntıları değişik göbek ve maskelerle yeniden karşımızdadır. Mandacılar bir defa daha harekete geçmiştir. Yabancıların esaretine ve buyruk erliğine arzu eden devşirmeler baştan seferber olmuşlardır. Ant değişse da oyun aynıdır, senaryo aynıdır. Fakat alçaklığın şeklinde ve şemasında mübayenet olmamıştır. Zalimler ve iş birlikçileri 29 Teşrinievvel 1923’te Cumhuriyetin ilanına bariyer olamadılar. Istiklal ve hürriyet davamıza çağ doğrayamadılar. Samsun’dan Amasya’ya, Erzurum’dan Sivas’a, Ankara’dan Sakarya’ya, Afyonkarahisar’dan İzmir’e büyüklüğünde bin aynı felaketi göğüsleyen, çilelerin göğsünden ışıklı topu kabilinden doğan vatan ve ulus sevgisine beis veremediler. Hangi yapsalar boştu, çünkü istiklal Türk milletinin kaderiydi. Geçmişten ders almamış olacaklar ki yeniden şanslarını deniyorlar. Da taşeron namına bilinen isimleri kullanıyorlar. Ana manasından kopartılmış el erki, ahbaplık ve özgürlük kavramlarını, sosyal geçim ve güvenliğimizi kurcalıyorlar. Yetmiyor milli birliğimizi ve kardeşliğimizi kundaklıyorlar. 1923’ün rövanşını 2023’te almak üzere aldangıç kuruyorlar. 103 yıl önce Sivas Kongresini mağlup etmek için uyum kuranların mirasçıları kaos çıksın diye niteleyerek çırpınıyor” şeklinde konuştu. – SİVAS

Share: