Fahri öğrenciler, Yıldırı şubeden öğrendiklerini fuar standında anlatıyor

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Savaş Şube Müdürlüğü’nün esbak projelerde terbiye verdiği öğrenciler, öğrendiklerini İzmir Enternasyonal Fuarı standında gönüllü namına fiilen değişik vatandaşlara aktarıyor.

İzmir İl Inanma Müdürlüğü Terörle Savaş (TEM) Büro Müdürlüğü ekipleri, yurttaşlık bağı ile ilişkin kamu bireylerin angajman ve muadele içerisinde vatan savunmasında nasıl mücadele ettiklerinin aktarılması ile aidiyet bilincinin oluşturulması, firez, inanç ve etnik farklılıklardan doğan zenginliklerin gösterilmesi ile milli ve manevi değerlerimizin benimsetilmesi, ülkemizin ayrımlı mıntıka, şehir ve kültürlerinden öğür grupların benzeri araya getirilmesi ile kaynaşmanın, kontak ve beraberliğin sağlanması, ilişkinlik tevlit, eş gün – kuma dirim bilinci ile değerler benimsetme aşamasında Yaşayarak “Durumunda” Öğrenme Metodu kullanarak öğrenciler üstünde elan tüvana hatıralar bırakılması, çoklu duygular ve can bağların harekete geçirilmesi, gençlerin sorun hal ve eleştirmeli düşünme kabiliyeti kazanmalarının sağlanması amaçlarıyla öğrencilerle ilişik yıl süresince aynı çok proje geliştirdi. Projeler çerçevesinde inanma mensuplarından yıldırı örgütlerinin propagandalarına alın tıpkı propaganda görerek bilinçlenen öğrenciler ise polis güçleri ağabey ve ablalarıyla olan iletişimini koparmadı.

Fahri adına fuar standında saha aldılar

Yıl süresince polis güçleri ekipleri vasıtasıyla bir haddinden fazla proje dahilinde bilinçlendirilen öğrenciler, öğrendiklerini başkalarına birlikte aktarma etmek üzere 91’inci İzmir Uluslararası Fuarı’ndaki yerlerini aldı. Fuarın başlamasından bu yana broşür dağıtarak, video izleterek ve yüz yüze ülfet yaparak, başta terör örgütlerinin karışık propagandalarından bahseden Betül Karaman, Iraz Özer ve Büşra Şenol ünlü 3 gönüllü öğrenci, emniyet teşkilatının buna karşı çalışmalarından üstelik bahsediyor.

“İnsanların kıytırık kandırılmasını engel olmak üzere buraya geldik”

Gönüllü öğrencilerden Betül Karaman, yıldırı örgütlerinin değişik propagandalarla gençleri çok kolay kandırabileceklerini öğrendiklerini ve bunun önüne geçebilmek amacıyla fuara geldiklerini söyledi. Karaman, “Terörle Mücadele Şube Okulumuza bilgilendirme amaçlı ekipler geliyorlardı. Ayrımsız ahit ‘Mutluluk günleri’ projesi çerçevesinde tanıştık. Bu Arada çokça domuzuna etkinliklere gittik, tarihi yerleri gezdik. Polis ablalarımız ağabeylerimizle tanışıp, toplumsallaşma imkanına eş olduk. Terörle mücadelenin hangi kadar balaban olduğunu, biz gençlerin hangi büyüklüğünde olağan kandırılabildiği üzerine çok fena hâlde bilgiler verdiler. Tanışmamız bitmeme etti, iletişimimizi koparmadık ve herhangi bir zaman görüştük. TEMA Yazıhane’nin fuarda stant açığını duyunca da arkadaşlarımızla bu arada fahri yerine buraya geldik. İnsanlara bize anlatılanları bildirmek, gençlerin görgüsüz kandırılmamasını önlemeyi amaçladık. Canlı tıpkısı katılım oluyor. Biz burada broşürlerimizi dağıtıyoruz, bilgilendirmeler yapıyoruz” dedi.

Proje gezileri, gönüllülüğe dolay ayak oldu

İzmir TEM Büro Müdürlüğü ekipleri vasıtasıyla düzenlenen gezilerin, stantlarda fahri adına çalışmalarında yöre bacak olduğunu vurgulayan öğrencilerden Iraz Özer birlikte “Aynı dönme okulda ‘Mutluluk günleri’ çerçevesinde gezi olacağını söylediler. Tığ dahi orada polis güçleri ağabeylerimizle ablalarımızla tanıştık ve iletişimimizi on paralık kesmeyip onlarla beraber başka gezilere da ortaklık gösterdik. Bugünde hakeza tıpkı sergilik kurulduğunu duyduk ve stantlara gelmeye başladık. Burada suç odaklarının dokunaklı yönlerini tıpkısı zamanda terörle mücadelenin acı yönlerinin olduğunu; yani öğrendiklerimizi aktarıyoruz. Biz ayrıntılar, gençler çok gösterişsiz kandırılabiliyoruz. Bunun amacıyla burada toplanıp bize aktarılan şeyleri bizim yaşıtlarımıza, büyüklerimize, küçüklerimize ve ebeveynlerimize aktarıyoruz” sözlerine meydan verdi.

TEM polisleri tarafından kurulan stant, vatandaşların alçak ilgisiyle karşılanırken, standa gelen çocuklar, temsili polis güçleri libas maketiyle fotoğraf çektirerek dörtköşe anlar yaşadı. – İZMİRShare: