Eyüp Padişah Türbesi’ne saldırı

İstanbul Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Eyüp Sultan Türbesi’nin fayans levhalarına çekiçle vurularak engel verildiği, saldırganın yakalandığı ve bozma edilen çinilerin tamiri amacıyla çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

İl Hars ve Turizm Müdürlüğü’nden olaya ait yapılan yazılmış açıklamada şunlar kaydedildi;

07.08.2022 Muamele günü saat 21.30 sıralarında Eyüp Melik Türbemizin gereklilik penceresinin sıhhatli ve sol taraflarında fayans levları üzerindeki “el” motiflerine çekiçle vurulmak kanalıyla kötülük verilmiştir.

Görüngü anında türbe asayiş görevlileri tarafından yakalanan şahsiyet polis ekibine teslim edilmiştir. Şahsın Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Asap Hastalıkları Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nce düzenlenmiş yüzde 80 oranında zihnî sakat raporu olduğu tayin edilmiştir. Konuyla ilişik adli ve yönetsel tahkikat başlatılmıştır. Hars ve Turizm Bakanlığımızın ait birimleri eliyle halel edilen çinilerin tamiri amacıyla lazım icraat başlatılmıştır.

EYÜP PADIŞAH CAMİİ

Eyüp Odalık Camii, İstanbul’un fethinden 5 sene bilahare 1458 yılında düz yazı edilmiştir. Camiden evvel yanında mensur edilmiş olan Eyüp Sultan Hazretleri’nin Türbesi’nin düzlük alması bu caminin önemini vurgulamaktadır. Külliye yapısı namına mensur edilen camii, İstanbul’un Körfez kıyısının ucundaki Eyüp semtinde bulunmaktadır

Eyüp Padişah Camii illet heybetli?

Fatih Hükümdar Mehmet’in İstanbul’u fethettiği 1453 yılı Eyüp Şehriyâr Camii’nin kaderinin birlikte başlangıcı. Mutekit aleminin dünyada dördüncü, ülkemizde bile yeryüzü mübarek yapısı olan cami, fetihten sonraları yapılan İstanbul’un önce camisi olma özelliğine cemaat.

Eyüp Padişah’daki ısıdam yangını korkuttu

 

Eyüp Melik’a muallel milyarlık doping

 

Eyüp Odalık’a tenzil yaptılar

 

Share: