Eskişehir’de planlı yarışta dört misil güvercini bin 50 kilometre uçtu

Eskişehir’dahi düzenlenen yarışta dört kat güvercini bin 50 kilometre uçtu

Kars’tan Eskişehir’e 25 saatte uçarak yarışı tamamladılar

Eskişehir Arzulu El Topluluk Başkanı Hasan Edirne:

“Önümüzdeki sene bin 200 kilometrelik Gürcistan Batum yarışı yapmayı planlıyoruz”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’üstelik planlı yol güvercini yarışında aynı kümesten dört kuş, Kars’tan Eskişehir’e bin 50 kilometrelik mesafeyi uçarak 25 saatte tamamladı.

Tarihin eski yıllarından beri değişik amaçlar ile geçer ve çokça etraflı mesafeler uçarak iletişimi sağlayıcı kere güvercinlerinin, yeteneklerini sergileyebilmek için yarışlar düzenleniyor. Yarışlarda, güvercinler özel araçlarla dümbelek gelmeleri maksut mesafeye götürülüyor. Gittikleri şehirde serbest bırakılan güvercinler, kümeslerine döndüklerinde yarışı tamamlamış oluyor. Herhangi Bir yıl ayrımlı mesafelerde düzenlenen nöbet güvercin yarışında, bu sene Eskişehir’dahi aynı önce yaşandı. Eskişehir’deki üç derneğin düzenlediği Kars yarışında 4 güvercin, aynı günde bin 50 kilometre uçarak kümesine döndü. Hep 97 sayı güvercin yarışa katılırken, Vural Görer isimli vatandaşın 4 kuşu çizin çizin kümese dönerek balaban bir başarıya imza attı.

“Kuşlarımız, bin 50 kilometrelik bir uzaklığı 25 saatte aşarak evlerine ulaştılar”

Çocukluğundan beri efsanevi sevgisiyle büyüdüğünü belirten Eskişehirli Vural Görer, 3 yıldır içtenlikle beslediği yol güvercinlerinin başarıya ulaştığını anlattı. Planlı bin 50 kilometrelik Kars yarışının hususi ayrımsız maraton olduğunu belirten Görer, “Bu yarışlar sezonluk oluyor. Tahminî 8-9 etaptan oluşuyor ve şehirlerarası adım adım gidiliyor. Yarışlardan geçmiş kuşlarımızı ferdî antrenmanlarla hazırlıyoruz. 110 kilometreden 650-800 kilometreye büyüklüğünde cemiyet yarışlarımız oluyor, toplam 9 yahut 10 girişim yapıyoruz. Daha sonraları hususi yarışlar düzenliyoruz, Kars yarışı kabil. Bunlar maraton yarışı diyerek geçiyor. Bu yıl birlikte Eskişehir’deki üç cemiyet adına kendimiz benzeri yarış düzenledik. Kuşlarımız bu yarışta, kara kilometresi olarak bin 300, kuş uçumu adına ise bin 50 kilometrelik ayrımsız uzaklığı 25 saatte aşarak evlerine ulaştılar” dedi.

“Önümüzdeki yıl bin 200 kilometrelik Gürcistan Batum yarışı yapmayı planlıyoruz”

Eskişehir Istekli Defa Toplum Örgütü Başkanı Hasan Edirne, bu yarışta gidilen mesafenin eski yarışları geride bıraktığından bahsetti. Eskişehir’bile ilk kez bu büyüklüğünde ince mesafeli tıpkısı yarışma yapıldığını söyleyen Edirne, gelecek sene mesafeyi az buçuk elan arttırarak Gürcistan yarışı ayırmak istediklerini belirtti. Komutan Edirne, “Tığ elan ilk Türkiye Güvercin Federasyonu kendisine, Muş yarışı yaptık. O yarışta kuşumuz Muştan Eskişehir’e geri geldi, 970 kilometrelik ayrımsız pervaz yaparak Türkiye dördüncüsü oldu. Yeniden federasyonumuzun düzenlediği Gümüşhane yarışı vardı, 910 kilometrelik tıpkı açıklık. Oradan de kuşumuz yarışın üçüncü günü Eskişehir’e döndü ve Türkiye on üçüncüsü oldu. Bin 50 kilometre uzaklıktaki Kars yarışı henüz geçmiş tek düzenlenmemişti. Federasyondan rasatçı geldi ve onun kayıt aldığı kuşları salım hakemleri araçlarıyla Kars’a ulaştırdılar. Kuşlarımız oradan gelmeyi da başardılar, Kars’ı aştık bundan sonra. Önümüzdeki sene ayrımsız huysuzluk yaşamazsak, Gürcistan Batum yarışı yapmayı planlıyoruz, o dahi Eskişehir’e kısaca bin 200 kilometre uzaklıkta olacak. Onu bile aşabilirsek Türkiye’üstelik aynı ilki başarmış olacağız. İnsanların arabayla gitmesi dahi çokça edisyon olan ayrımsız uzaklıktan, bu kuşlar uçarak evlerine ulaştılar. Bu çokça nazik tıpkısı sükse. Avrupa’daki insanlar şu dakika Kars yarışını strateji ediyorlar. Toplumsal iletişim araçları aracılığı ile güçlükle dışındaki insanlar zevk ve yorumlarını bize ulaştırıyor” ifadelerini kullandı.Share: