Eskişehir’de engellilerin tekerlekli sandalyeleri çığır lisesinde onarım edilecek

Eskişehir Atatürk Mesleksel ve Beceri Rum Lisesi bünyesinde kurulan, özürlü bireylerin araçlarının bakım ve onarımlarını ücretsiz yaptırabileceği Özürlü Araçları Hizmet ve Tamir Atölyesi ile Sililik Kağıtları Istihsal Atölyesi, 3 Çatlak Acun Engelliler Haset dolayısıyla Ilbay Erol Ayyıldız’ın da katıldığı törenle açıldı.

Mânialı Araçları Hizmet ve Onarım Atölyesi’nde tamiri yapılacak akülü tekerlekli sandalye, sakat arabası kabil araçların bakım ve tamir masrafları, Valilik eliyle karşılanacak. Ağırlıklı yerine amme çekicilik ve kuruluşlarına istihsal yapacak Arılık Kağıtları Üretim Atölyesi’nde ise kağıt havlu, tuvalet kağıdı kabil ürünlerin imalatı sağlanacak.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Ilbay Ayyıldız, 3 Fasıla Dünya Engelliler Haset’nün anlam ve önemini vurgulayarak, herkesin sakat adayı olduğunu anımsattı.

Ayyıldız, şunları kaydetti:

“Ülkemizde mânialı vatandaşlarımızın gönül olan katkıları yapılan çalışmalarla akıbet yıllarda anbean artmıştır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını, ‘Erişilebilirlik Yılı’ car etmesiyle engelli vatandaşlarımızın amme ve özel kurumlara olan faydaları ile erişilebilirlikleri, aynı anlamda zirve yapmıştır. Avlu gelişiyor. Engellilerimiz, bu gelişen hayattan kül anlamıyla yararlanabilmeleri üzere ihtiyaçlarını elde etmek ve sağlamak, idareciler namına asli ve bildirme büyük görevimizdir.”

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ise atölyelerin yapımında emeği geçenlere teşekkürname ederek, Türkiye’de engellilerin yaşamına yönelik metanetli haddinden fazla iyileştirme yapıldığını dile getirdi.

Türkiye Sakatlar Derneği Eskişehir Idarehane Başkanı Cafer Eşen ile Başbuğ Vekili Yusuf Girat bile emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

Kurdele kesilmesi ile sona aziz törenin peşi sıra Ilbay Ayyıldız, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Adap ile beraberindekiler, atölyeleri gezdi.

Share: