Eskişehir’de 1 kilogram 100’er gram doğan cevza 2,5 kamer sonradan annelerine kavuştu

Eskişehir Şehir Hastanesinde gebeliğin 29’uncu haftasında 1 kilo 100’er gram ağırlığında dünyaya gelen, erken doğuma kapalı us kanaması nâkil, kalpleri da duran çift haya ikizleri 76 periyot süren alçak bakım sürecinin arkası sıra hem sağlıklarına hem bile ailelerine kavuştu.

Şeyma ve Patent Aslıipek çiftinin ikizleri 19 Ağustos’ta doğdu. Tevellüt sırasında kalpleri duran ve bellek kanaması geçiren cevza, Yenidoğan Güç Hizmet Ünitesinde tedaviye alındı.

Bir hafta entübe edilerek solunum desteği verilen Göktuğ ve Göksu adlı bebekler, tedaviye olumlu yanıt vererek gösterişli bakımda 2,5 ay süren dirim mücadelelerini kazandı. 1 kilo 100’er gram doğan ve 2 kilo 700’er gram ağırlığa ulaşan ikizler taburcu edildi.

Şeyma Aslıipek, AA muhabirine, güçlükler yaşadığı hamilelik dönemini sonsuz yatarak geçirdiğini söyledi.

Şehir Hastanesinde geçirdiği 15 günce sürecin ardından doğuma alındığını anlatan Aslıipek şöyle konuştu:

“Er doğuma sınırlanmış hatır kanaması geçirdiler. Beyin damarları etraflı olduğu üzere hakeza tıpkısı öz yaşamışlar. beraber doğum sırasında da kalpleri durduğu amacıyla animasyon işlemi mamul. Doğumdan bilahare biraz hafta entübe kaldılar. Solunum desteği uygulandı. Çok şükür 76 devir süren dokunaklı bakımdaki tedavi süreçlerini tamamlayıp mıhlı şekilde hastaneden çıktılar. Birey azarlamak üzere çok savaştılar. Haddinden Fazla şükür bu aşamaya geldiler. Çok şükür taburcu oldular.”

Aslıipek, bebekleri yavaş bakımdayken daima tetkikat yaptığını ve tutunacak benzeri umut dalı aradığını aktardı. Kebir benzeri misil katettiklerini dile getiren Aslıipek, “İnşallah, bundan sonrasını dahi esenlikle atlatırız. 8 yaşında benzeri kızım henüz var. O da kardeşlerini heyecanla bekliyor.” dedi.

Aslıipek, bu süreçte kendilerine bindi veren Perinatoloji Uzmanı Dr. Utku Bütün, Yenidoğan Kısık Hizmet Uzmanı Egemen Yıldırım ve ekibi ile hastane yetkililerine teşekkürname etti.

“İki bebeğimiz de sağlıklı şekilde taburcu oldu”

Bebeklerin doğumunu gerçekleştiren ehlihibre Dr. Yengi Bütün bile çift yumurta koşa gebeliği olan Şeyma Aslıipek’in hamileliğinin 23’üncü haftasında hastaneye başvurduğunu bildirdi.

Anneyi andıran takibe aldıklarını anlatan Bütün şunları kaydetti:

“Bu sürede bebeklerin akciğerlerinin gelişmesi amacıyla iyileştiren tedaviler uyguladık. Çocukların karın koruyucusu etkisi için magnezyum tedavisine başladık. Henüz sonra ağrıları artınca 29’uncu haftada er doğum planlamak zorunda kaldık. Hastamız yenidoğan servisinde mufassal müddet yattıktan sonra iki bebeğimiz üstelik sağlıklı şekilde taburcu oldu. seçme problemleri bulunmayan.”

Bilcümle, koşa gebeliklerde tekile göre erken doğum riskinin fazla olduğuna dikkati çekerek söz konusu ana adaylarının mail izleme altında olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: