Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’ndan Konser

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası benzeri konser verdi. Hars Laf ve Kongre Merkezi’nde verilen konserde senfoni orkestrasını Türkiye’nin mehabetli şeflerinden Rengim Gökmen yönetirken, solocu ise duayen flavta sanatçısı Bülent Domestik’di.

Cuma akşamı sunulan konseri Rengim Gökmen yönetti. Müziğe beribenzer yaşta başlayan Gökmen Türkiye ve İtalya’dahi yüce eğitmenlerle şeflik, yazmanlık ve piyano çalışmıştır. Avrupa’üstelik değişik ülkelerde şeflik yaptıktan sonra Türkiye’deki türlü orkestralarda çalgı direktörlüğü, Fehamet Opera Balesi’nde ise umum müdürlük yapmıştır. 1988’de İtalya tarafından Şövalye Nişanı ile onurlandırılan sanatkâr, 1998 yılında kerem sanatçısı olmuştur. Bir Nice ödülü mevcut Gökmen halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Kerem Konservatuvarı akademisyen ve Veladet Çocuk Senfoni Orkestrası’nın kurucu ve daimi şefidir.

Solist Bülent Yerli kuşağının önde gelen flüt sanatçılarındandır. Dünya çapında yapılan türlü flavta yarışmalarında efdal dereceler almıştır. Değişik orkestralarda flavta kadro şefliği ve solo flütçülük yapmış, aralarında Fazıl Say’ın bile bestelerinin bulunduğu birçok eserin Türkiye ve dünya prömiyerlerini seslendirmiştir. Yayınlanmış üç albümü kâin sanatçı anahtar çalışmalarına bitmeme etmektedir.

EVCİL’İN PERFORMANSI NAZIK BEĞENİ TOPLADI

Konserde W.A. Mozart’ın Re Şanlı flavta konçertosunu ve G.Bizet’nin Carmen operasının F.Borne marifetiyle yapılan düzenlemesini seslendiren Evcil, dinleyicinin iri beğenisini toplayarak alkış yağmuruna tutuldu. Bis yerine Carmen Fantezi’nin akıbet kısmını gine araklayıcı artist sahneden alkışlarla ayrıldı.

Konserin idraksiz küsurat kısmında senfoni orkestrası klasik müzik repertuvarının iki yumruk eserini ustalıkla yürütme etti. R.Wagner’in Die Meistersingervon Nünberg Operası’nın prelüdünü ve A. Borodin’in 2. senfonisi başarıyla seslendiren orkestra mufassal müddet alkışlandı.

GELECEK PROGRAM 11 KASIM’DA

Gelecek program, 11 Kasım 2022 tarihinde Atatürk’ü Ihtifal Konseri olacak. Lider Işın Sağlam yönetiminde J.Brahms ve L.V. Beethoven’ın eserlerinin icra edileceği konserde solistler Ebru Narven (keman) ve Soyluluk Aykal (çello) olacak. Konser Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kültür Laf ve Kurultay Merkezi’nde yürütme edilecek.

Share: