eskiden cami yerine kullanılıyordu, işsiz durumdaki kilise restore edilmeyi bekliyor

zamanında cami yerine kullanılıyordu, tembel durumdaki kilise restore edilmeyi bekliyor

Sivas’ın Zara ilçesine tutkun Kayadibi Köyü’nde mevcut tarihi kilise restore edilip turizme kazandırılmayı bekliyor

SİVAS – Sivas’ın Zara İlçesine sınırlı Kayadibi Köyü’nde bulunan tarihi kilise restore edilip turizme kazandırılmayı bekliyor.

Zara İlçesine 42 kilometre uzaklıktaki Kayadibi Köyü’nde kâin tarihi kilise dikkat çekiyor. Kuruluş tarihi adsız kilise zamana meydan okuyor. Evvelce bölgede yaşanan depremlerden kıran kilisenin kubbe şeklindeki çatısı yıkıldı. Depremin arkası sıra köylüler eliyle onarılıp camiye çevrilen kilise bir süre cami adına bakım verdi. Köye yıpranmamış bir caminin yapılmasının ardından köylüler kiliseyi ayrılma etti. Köylüler süreduran vaziyette olan kilisenin restore edilerek turizme kazandırılmasını istiyor.

“Tıpkısı çevrim cami kendisine eski”

Muhtar Vedat Çelebi, tarihi kilisenin benzeri gün cami yerine hizmet verdiğini söyleyerek, “Tarihini bilmiyoruz ama bizim sülalemiz buraya geleli 100 sene reşit. Bu bina evvelce kilise namına kullanıyormuş. Geçmişte yaşanan depremlerin ardından kilisenin çatısı yıkılmış. Bunun ardından bizimkiler bu yapıyı camiye çevirmişler. Bire Bir süre cami olarak hizmet verdikten sonradan köye ikinci tıpkısı cami yapılınca burası süreduran vaziyette kalıyor. Gördüğünüz gibi şuanda de tıpkı güneş yemek için çatısı dahi sökülmeye başladı. Tığ buranın restore edilmesini istiyoruz. Günümüzde bu kilisenin taşlarını yapabilecek tıpkı becerikli olacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

“Tıpkısı devir namevcut olup gitmesin”

Muhtar Çelebi, tarihin yok olmasını istemediklerini ve restore edildiği taktirde turistlerin kiliseye gelebileceğini belirterek, “Kısaca 10’dan çok arzuhâl verdik ancak tıpkısı ger çevrim olmadı. Yalnız gelip arama ederek yapacaklarını söylediler. Konkre tıpkısı adım atılmadı. Bura tehlike dahi oluşturuyor. Buraya minibüsümü park yeri ettim kilisenin üzerinden kopan tıpkı zerre camının konusunda düştü. Ayrıntılar burada baziçe oynuyor onlar ortamında iri hırs oluşturuyor. Yukarıdan bire bir çıngı düşse ayrımsız can kaybına sebep benzer. Bu bölgede ayakta artan eşsiz kiliselerden ayrımsız tanesi bura. Duvarlarında benzeri mesele bulunmayan yalnız çatısı ve iç kısmı restore edilirse gezgin akımı tür. Daha ilk biraz barhana geldi buranın yıkı olduğunu görünce tıpkı daha gelmediler” ifadelerini kullandı.

Share: