Eş besiciler, ıslahat projesiyle kucak sayısını ve üretimi artırdı

Isparta’nın Gönen ilçesinde küçükbaş hayvancılıkla uğraşan iki karı, Tarım ve Orman Bakanlığının “Pırıt Koyununun El Elinde Islahı Projesi”yle koyun sayısını ve üretimi artırdı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Tetkikat ve Politikalar Umumi Müdürlüğü (TAGEM) koordinatörlüğünde 60 ilde uygulanan “Umum Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” kapsamında eski yıllarda Isparta’dahi “Pırıt Koyununun Halk Elinde Islahı Projesi” hayata geçirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Isparta Kullanışlı Ulum Üniversitesi, Isparta Maya Kucak ve Inatçı Yetiştiricileri Birliğinde hesaplı projeden 12 yetiştirici faydalandı.

Nem ilçesinde zihayat Havva Kündük ve Fadimaana Özdemir da proje kapsamında sürüsünü büyüten yetiştiriciler beyninde düz alıyor. Kündük ve Özdemir, projeyle sürülerindeki kaliteyi ve ikizlik oranını artırmanın sevincini yaşıyor.

“İkiz mevlit oranı yükseldi”

İlçede 22 yıldır hayvancılıkla uğraşan 42 yaşındaki Havva Kündük, AA muhabirine, projeye 10 sene önceki dahil olduklarını söyledi.

Sürülerinin henüz önceki mülevven mülevven ve elan çakaralmaz olduğunu, projeyle bu arada kalitenin arttığını belirten Kündük, “Projeyle sürümüzün hepsini pırıt koyunu yaptık. Projeden esbak sürümüz değişikti, bazıları renkliydi. Deminden kâffesi bir tane soy oldu. İkiz mevlit oranı yükseldi. Deminden sürümüz eskisi bakarak temas şeyiyle elan ongun.” diye niteleyerek konuştu.

İlk küçükbaş hayvancılığına 100 koyunla başladıklarını rapor fail Kündük, “Projeye girdiğimizde efsanevi sayımız 150’ydi, şimdi 200 hayvanımız var. İkiz, üçüz, dördüz ayrıca bu sene beşiz yavrular doğdu. Maya kuzularımızda dahi artışımız oldu. Maddesel anlamda üstelik projenin sıradan tıpkı faydasını gördük. Konteyner aldık, sonradan hayvanların ilaçlarını alıyoruz, ağızotu desteği da fazlasıyla oldu.” ifadelerini kullandı.

Yetiştiricilerden 49 yaşındaki Fadimaana Özdemir ise projeyle sürüdeki hayvan sayısının 120’den 190’a yükseldiğini anlatım etti.

Özdemir, sürünün projeyle elan düzgün hale geldiğini, satışlarında çoğalma yaşandığını ve sürüdeki koşa koyun oranının yüzdelik 80 arttığını dile getirdi.

Isparta Maya Kucak ve Tutturuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı Süleyman Yaşar Köroğlu de projenin Ekincilik ve Orman Bakanlığınca evcil ırkların geliştirilmesi için yürütüldüğünü söyledi.

Proje kapsamında yetiştiricilere ululuk aracılığıyla nakit desteği dahi verildiğini anlatan Köroğlu, “Yetiştiricilerimiz, birinci sınıf maya üretti, koyunların vücut, süt verimi yükseldi. Kuzuların yetiştiği ant kilosu artık arttı. Yetiştiricilerimiz, sürüde oluşabilecek türlü hastalıklardan da kurtuldular.” değerlendirmesini yaptı.

Share: