Erzurum’da yapılan Karagöbek Barajı 2 bin 160 dekar tarım alanını suya kavuşturacak

Erzurum’un Yakutiye ilçesinde yapımı süren Karagöbek Barajı tamamlanınca 2 bin 160 dekar ekincilik arazisi sulanabilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı Azamet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, tarımda çağdaş sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla ekincilik arazilerinden sunma faziletli faydayı temin etmek, musluklara metin ve içilebilir su duyurmak ve yerleşme yerleri ile ekincilik arazilerini ötede risklerine cebin dulda çalışmalarının bitmeme ettiği belirtildi.

Erzurum ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde bile makro rolü olduğu bildirildi.

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan Ululuk Akarsu İşleri Umumi Müdürü Lütfi Akca da imal çalışmaları bitmeme fail Erzurum Yakutiye Karagöbek Barajı’nın tamamlanmasıyla barajda depolanacak akarsu ile 2 bin 160 dekar ekincilik arazisinin sulanmasının sağlanacağını kaydetti.

Akca, barajın üzeri dolgu, dipsavak ve dolusavak imalatlarının tamamlandığını aktararak, şu bilgileri verdi:

“Vücut membran istila imalatları bitmeme etmektedir. Temelden yüksekliği 37,50 metre ve akarsu depolama kapasitesi 606 bin metreküp olan barajın tamamlanmasıyla 2022 yılı vahit fiyatları ile mevki ekonomisine almanak 4 milyon 860 bin TL ulama sağlaması hedeflenmektedir.”

Share: