Erzurum’da 103 kilogram eroinle yakalanan sanıklara 22,5 yıla büyüklüğünde mapushane istemi

Erzurum’birlikte benzeri araçta 103 kilogram 550 gram beyaz zehir ele geçirilmesiyle ilişkin biri polis güçleri, biri uzman çavuş 3 sanık üzerine “Mızrap veya uyaran husus ticareti beğenmek yahut hatırlamak” suçundan 22,5 yıldan az olmamak amacıyla dam ile adli para cezası irade edildi.

Erzurum- Erzincan yağız önünde 8 Mart’ta durdurulan araçta 103 kilogram 550 gram eroin ele geçirilmesiyle ilişik vakfedilmiş sanıklar muhasebeci Caner D, bitirmiş uzman çavuş Yiğitlik T. ve polis memuru Amaç T. hakkında Erzurum Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca başlatılan sormaca tamamlandı.

Erzurum 1. Bati Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Van’dan gelişigüzel çıktıkları, aralarına vuzuh koyarak kente mevrut iki otomobilin tayin edilerek takibe alındığı, içerisinde Erdem T. ve Caner D’nin bulunduğu aracın aplikasyon noktasında durdurulduğu ve bu esnada Uğur T’nin kullandığı aracın 200 metre mesafedeki petrole giriş yaptığının görülmesi üzerine yanına gidildiği belirtildi.

İddianamede, sanıklarla yapılan görüşmelerde çatışık beyanlarda bulunmaları ve narkotik algılayıcı köpeği “Eris”in aksülamel vermesi üstüne ekiplerce Murat T’nin aracında yapılan aramada 103 kilo 550 gram beyaz zehir ele geçirildiği kaydedildi.

İddianamede, ifadesine yer sunulan Gaye T, akrabası Yiğitlik T. ile görüştüğünde namına Van’dan İstanbul’a uyuşturucu taşıyarak haddinden fazla mülk kazanacaklarından bahsettiğini doğacak sürdü.

Uyuşturucunun sınırlı dışına çıkacağı söylenerek ikna edildiğini belirten Murat T, “Erdem T. ile esasen görüştük. Uyuşturucuyu nereden alacağımızı, nereye teyit edeceğimizi, hangi kadar para kazanacağımızı ve ne şekilde taşıyacağımızı konuştuk. İstanbul’de Garaz diyerek biriyle görüştük. Fazilet T. ile Yüksekova’ya gidecek, Tasavvur’ın bize yönlendireceği şahsiyet uyuşturucuyu doğrulama edecekti. İstanbul’a götürüp teslim edecektik. Taşıdığımız her kilogram için bin avro alacaktık. Erdem T, Uğur’tan 150 bin lira servet aldı.” ifadelerini kullandı.

Amaç T, Fazilet T. ve Caner D. ile Ankara’dan yola çıktıklarını anlatarak, şunları beyan etti:

“Yiğitlik T. ile Yüksekova’ya gidip çay içip Van’a döndük, amacımız irfan yapmaktı. Caner D. kullanmamız amacıyla kumpir minval almıştı. 7 Mart’ta Yüksekova’ya akla yatkın yola çıktım, diğerleri yarım yamalak saat bilahare yola çıktı. Yüksekova Devlet Hastanesi otoparkında buluştuk. Fazilet T. birilerini izlem ettiğini ve kendisini strateji etmemi söyledi. Yiğitlik T’nin yanına gittiğimde uyuşturucuyu almıştı. Caner D, malzemeleri aracıma yükledi, yola çıktık. Yiğitlik T. ve Caner D. 15 zaman önden gidiyordu. Erzurum’a geldiğimizde petrole girip mahrukat aldım. Polisler geldiler, aplikasyon noktasına geçtik, maddeleri buldular. Taşıdığımın metal olduğunu biliyordum, beyaz zehir olduğunu bilmiyordum. Kullandığım hatla WhatsApp üzerinden Yiğitlik T. ve Caner D. ile görüştüğüm oldu fakat Caner D’nin aldığı kumpir hatlar de vardı. Pişmanım.”

Sanık Erdem T. dahi Caner D’nin Van’de bulduğu aracı almak üzere haremlik etmesini istediğini sorduğunu ve Ankara’birlikte buluştuklarında Garaz T. ile gitmeye karar verdiklerini söyledi.

Maksat T’nin arkadaşının yanına gitmek üzere Caner D’den ara bulucu iare aldığını anlatan Erdem T, şunları kaydetti:

“Caner D. ile baktığı aracın sahibiyle görüştük, ilandaki açar olmadığını görünce vazgeçtik. Maksat T’ye ulaşamayınca Yüksekova’ya gittik. Tasavvur T. aradı, hastanede olduğunu ve işinin olduğunu söyledi. Tekrardan ulaşamayınca hastaneye gittik, aracın başdoktorluk binası uğrunda olduğunu gördüm. Beklerken Erek T. arayıp çarşı merkezde buluşmamızı söyledi. Yanımıza geldiğinde işinin olduğunu ve ‘Niye buraya kadar geldiniz’ diye niteleyerek sitem etti. Yola çıktık ve Tasavvur T. çabuk açacak kullandığından ona esir etmek için izleme etmesini söyledim. Erzurum’üstelik polisler uzlaştırıcı durduğunda Tasavvur T’nin aracında mızrap buldular, haberim yoktu. Patates hatlarla ait bilgim yoktur.”

Erek T’nin kendisine iftira atığını öne süren Yiğitlik T, Diyarbakır’bile kimseyle görüşmediğini, Yüksekova’ya his gayeli gitmediklerini, uyuşturucuyu alarak Amaç T’nin aracına bırakmadığını, kilogram başına para almaya anlaşmadıklarını ve para almadığını sav etti.

Araç kabul etmek üzere amcasının arabasıyla yola çıkmış

Sanık Caner D. ise Fazilet T’nin daveti konusunda Ankara’ya amcasına ilişik araçla gittiğini söyledi.

Fazilet T’nin gezme davetini Van’dan vasıta ve ekran kartı kabul etmek düşüncesiyle kabul ettiğini tamlayan Caner D, “Van’da kabul etmek istediğim aracın ilandan kalktığını gördüm, uygun gereç bulamadım. Meram T, Yüksekova’ya gezmek istediğini söyleyip aracı ödünç istedi ve yola çıktı. Veri alamayınca Yiğitlik T. ile gittik ve görüştükten sonradan Van’a döndük. Yüksekova’de kimseyle görüşmedik. Erzurum’a geldiğimizde polisler durdurdu, Misyon T’yi yanımıza getirdiler. O araçta maden bulundu. Bu maddeden danişment değilim, bunlarla akıntı ederek uyuşturucu bap nakletmedim. Kumpir hatları almadım.” ifadelerini kullandı.

Sanıkların olaydan 4 aktarılma esbak süreçte Ankara, Van ve Diyarbakır’da konakladıkları tayin edilen iddianamede, sanıkların telefon hatlarında yapılan incelemede sakil görüşmenin belirleme edilemediği ve hazırlık için iletişimlerini aplikasyon ile sağladıkları kanaatine varıldığı kaydedildi.

İddianamede, Erek T’nin ifadesi doğrultusunda Yüksekova Celal Hastanesinden realizasyon edilen görüntülerde, iki aracın görüngü haset tıpkı anda otoparka antre yaptıkları ve sanıkların açkı içerisinde bekledikleri, araçlardan birinin 45 dakika, diğerinin ise 1,5 saat sonra otoparktan çıktıklarının tayin edildiği belirtildi.

Değerlendirme yapılan iddianamede, şu ifadelere saha verildi:

“İki aracın öncü-artçı şekilde akıntı etmeleri cihetiyle takibe alındıkları, uygulama noktasında durdurulan ve peşi sıra petrole giren araçların taharri edildiği, uyuşturucunun arkadan mevrut araçta bulunduğu, Misyon T’nin ifadesinde sanıklarla akıntı ederek mızrap naklettiklerini tesahup ettiği, Uğur T’nin beyanlarını doğrular nitelikteki konaklama kayıtları ve hastaneden gerçekleştirme edilen görüntüler ile sanıkların çelişen ifadeleri göz uğrunda bulundurularak Garaz T’nin beyanlarına öz saygı edildiği, sanıklardan ele geçirilen 6 GÜMÜŞ karttan 3’ünün takibi çelmek üzere kullanıldığı kanaatine varıldığı, deliller doğrultusunda sanıkların iki araçla Yüksekova ilçesine gittikleri, uyuşturucuyu aldıktan sonradan uygulama noktasından yakalanmadan geçebilmek üzere öncü-artçı şeklinde İstanbul’a makul devam ettikleri ve paydaşlık halinde akıntı ettikleri anlaşılmıştır.”

İddianamede, sanıklar Caner D, Fazilet T. ve Garaz T. hakkında “Eroin veya uyaran yön ticareti yapmak veya sağlamak” suçundan 22,5 yıldan bir iki olmamak üzere mahpushane ve 45 bin güne kadar adli para cezası irade ediliyor.

Share: