Erzurum Aziziye Tabyası’ndaki kan izlerinin hikayesi duygulandırıyor

Türkiye’de tarihi zenginlikleriyle öne çıkan illerimizden biri üstelik Erzurum. Seçkin sene binlerce kişiyi ağırlayan Erzurum’un az daha beherglas tarafı, ayrı benzeri tarihi olaya sülale sahipliği yapmış. Kentin sunu ünlü noktalarından biri bile 1877 – 1878 Osmanlı – Moskof Savaşı’ndaki çatışmalara tayf olan Aziziye Tabyası. Bölgede vazifeli olan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Şehir Tanıtım Uzmanı Canan Parıltı, Rum Yazarlar ve Gazeteciler Cemiyeti’nin Gün Doğusu Anadolu illerini kapsayan gezisi kapsamında tabya üzerine çokça makro bilgiler verdi.

AZİZİYE TABYASI’NIN HİKAYESİNİ ANLATTI

Şimşek, Aziziye Tabyası’nın hikayesini şöyle anlattı, “Şu anda Aziziye Tabyası’ndasınız. Aziziye Tabyası’nda dem izleri var. Bunu şöyle anlatırlar, Ermeniler çok ongun Türkçe konuşurlar. Bizim askerler mevzideyken geliyorlar ve arkalama istiyorlar, aha Ruslar şöyle yaptı böyle yaptı diye niteleyerek.

“ASKERLERİMİZİ PUSUYA DÜŞÜRDÜLER”

Bizim askerlerimiz dahi bu kişilerin Türkçesi domuzuna olduğu için düşman olduklarını düşünemiyor ve mevziden çıkıyorlar. Askerler mevziden çıkar sokak da düşmanlar çığlık etmeye başlıyorlar. Burada çokça fazla şehit veriyoruz. Şu balaban pencerenin altında kızarıklık görüyorsunuz, benzeri zamanda duvarın çeşitli yerlerinde yeniden askerlerin koku izleri var.”

AZİZİYE TABYASI NEDİR?

Aziziye Tabyası, 1877 – 1878 Osmanlı – Acımasız Savaşı’nda çarpışmalara manzara olan tabya. Heyetiyle Dağı’nın eteklerindeki tabyalar C şeklinde bire bir çekim üzerinde ve güneyden kuzeye 22 modül namına yerleşmiştir. Kars yolunun geçtiği Isıdam Deresi’ni burulmak için yapılmıştır.Share: