Erzincan’da bu zaman 103 hayat KKKA hastalığına yakalandı, 3 dirilik hayatını kaybetti

Erzincan’da bu sezon 103 hayat KKKA hastalığına yakalandı, 3 birey hayatını kaybetti

ERZİNCAN Erzincan’dahi mayıs ayından itibaren 134 can KKKA hastalığı cihetiyle hastaneye müracaat etti. 103 hastanın test sonucu fazlalık çıkarken 3 birey KKKA nedeniyle hayatını kaybetti.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hele Orta Küçük Asya ve Şarki Karadeniz’in Ilımlı Rum’ya bitişik illeri başta gelmek üzere özellikle Kelkit Vadisi sahasında seçme sene birçok olay görülüyor. Hastalığa Erzincan’ın merkezinde ve ilçelerinin rustik kesimlerinde de gen kendisine rastlanırken mayıs ayından bu güne büyüklüğünde KKKA Hastalığıyla hastaneye revan 3 kişi hayatını kaybetti. Erzincan’bile havaların ısınmaya başladığı mayıs ayından itibaren kenelerden insanlara geçen Katliam Kongo Kanamalı Ateşi vakalarında çoğalma yaşanıyor. Zaman boyunca kentte 3 kişi sakırga ısırması sonucu hayatını kaybederken, 100’ün üstünde kişiye KKKA tanısı koyuldu. Erzincan Mengücek Gazi Eğitin ve Araştırı Hastanesinde vazifeli Tababet Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, bu artışın ilkgüz ayının sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Erzincan’birlikte mayıs ayından itibaren 134 güç kene ısırması sonucu KKKA hastalığı cihetiyle hastaneye başvurma etti. Bu hastalardan 103 tanesinin test sonucu artı çıkarken 3 güç sakırga ısırması sonucu KKKA namına hayatını kaybetti. Uzmanlar; üzücü, halsizlik, mafsal ağrıları kabil bulguları ile hastanelere mevrut kişilerin araziye çıkıp çıkmadığının birlikte çiftçilik yapıp yapmadığını bile sorguluyor.

Doç. Dr. Faruk Karakeçili sonuç 10 yılın arz efdal vakalarını gördüklerini tabir ederek, “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını konuşacağız. Bölgemizin yavaş problemi. Alışılagelen şartlarda son yıllarda bir artıştan bahsetmiştik. Mayıs ayının ortalarında konuşmuştuk, sezonun ilk başladığı dönemlerde. Akıbet 10-11 yıla baktığımız zaman esasta Erzincan ve mekân illerde daha az tutkun takip ediyorduk amma alelhusus pandemi ile gelişigüzel akıbet 3 yılda ki artışa ilgi çekmiştik. Bu sene de gine beklediğimiz kabilinden haddinden fazla faziletli rakamlarla gidiyoruz. Güncel durumumuza baktığımız ahit Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tababet Fakültesi Mengücek Gazi Yetişek ve Araştırı Hastanesi adına şuan kliniğimiz dahi toplanmış 11 kesim yatan hastamız var. Tehlikeli bakımda yatan hastamız namevcut. Bu döneme baktığımız zaman, dediğim gibi; mayıs ayında konuştuğumuzda 9 kıta pozitif hastamız vardı amma şuana büyüklüğünde, şu tarihe büyüklüğünde bize başvuran 134 sunum berbat parasız oldu. Bunların 103 tanesinin test sonucu kesme artı çıktı. 100’ün üzerinde tıpkı pozitiflik oranımız var. 5 sunum hastamızın daha sonucu çıkmadı, klinikte yatıyor amma 100’ün üstünde pozitifliğimiz var. Maatteessüf 3 lime vatandaşımız üstelik hayatını kaybetti bu gün süresince. Bir tanesi kısık bakıma alınmıştı, buğulu aynı hastamızdı amma farklı 2 hastamız daha zinde yaşlardaydı. Bu 3 vatandaşımızı maalesef hastalık nedeniyle kaybettik. Bu yıl üstelik halen mevsim bitmedi, başvurular dokunaklı bir şekilde bitmeme ediyor. Vatandaşlarımızı tekrardan anımsatmak istiyoruz. Keneye cebin biraz elan dikkatli olsunlar. Sakırga tutulması durumunda bile yeryüzü acul bir biçimde keyif kuruluşlarına başvurmalarını öneriyoruz” diyerek konuştu.Share: