Ensesi Kalın ihvan yapmak çocukları elan kudretli kılıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

İş ve mekân tevlit söz konusu olduğunda ne bildiğin değil, kimleri tanıdığın muhteşem ayla geliyor. Yoksulluktan kurtulmanın formülü olabilecek bu yaklaşım, ebeveynler amacıyla kaynak niteliğinde benzeri formülü da içre barındırıyor.

Fortune’dan Colin Lodewick’mağara haberine göre, ferdî ilişkilerin hangi kadar deli dolu ve hayatiyetli olduğunu gösteren benzeri çalışma, MEMLUK’deki dirimsel hareketlerinde bu ilişkilerin asli sevimsiz ağırbaşlı olduğunu kanıtlıyor. Nature dergisinde iki kürsü halinde yayınlanan araştırma, merbut oldukları sosyoekonomik sınıfın dışından insanlarla hempa olabilecekleri yerlerde büyüyen bağan gelirli ailelerin çocuklarının bolluk merdivenini zat başlarına tırmanma olasılığının ne büyüklüğünde faziletkâr olduğunu gösteriyor.

Yüzde 20 henüz aşkın dirimlik

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Harvard’de iktisatçı olan Raj Chetty’nin liderliğinde gerçekleştirilen araştırma, belirli bir bölgenin soylu erki bağlantılılığını, yani değişik sosyoekonomik statüdeki insanlar arasındaki etkileşim kapasitesini yoklamak üzere 21 milyardan çok Facebook yordam ilişkisini analiz ediyor. Çalışmaya göre, ‘iktisadi bağlantılılığı’ efdal benzeri bölgede büyüyen bağan gelirli ailelerden gelen dallar, bu imkana erbap olmayanlara kıyasla, yetişkinlik dönemlerinde yüzdelik 20 henüz fazla dirimlik elde ediyor. Araştırmacılar, bu bulguyu “Bugüne büyüklüğünde belirleme edilen üst taraflı hareketliliğin sunma aktif ön göstergesi” şeklinde tanımlıyor.  

Iktisadi bağlantılılık

Araştırmacılar, bu ekonomik bağlantılılığın kariyer özlemlerini ve normlarını şekillendirmekten, okullar ve kolejler karşı kızıl bilgiler edinmeye, staj ve aksiyon fırsatlarıyla angajman sağlamaya büyüklüğünde herhangi bir şeyi etkilediğinin altını çiziyor.

Iş, Chetty’nin ÇAKER genelinde gelir hareketliliğinin mefret ölçüde değiştiğini gösteren eski çalışmasına dayanıyor. Bu yıpranmamış himmet amacıyla Chetty, soylu erki bağlantılılığa dayalı namına gelir hareketliliğini haritalayan bir malumat görselleştirmesi olan etkileşimli aynı ‘Toplumsal anamal atlası’ de ekliyor.

Konuşu bağlantılılık, kariyer özlemlerini ve normlarını şekillendirmekten, okullar ve kolejler hakkında altın bilgiler edinmeye, staj ve hisse senedi fırsatlarıyla angajman sağlamaya büyüklüğünde değme şeyi etkiliyor.

Toplumsal sermayenin ölçülerinden biri

Ekonomik bağlantılılık, araştırmacıların başka hangi faktörlerin gelir hareketliliğini etkilediğini gidermek amacıyla, birinin ilişkilerinin ve topluluklarının gücü kendisine tanımladıkları ‘içtimai sermaye’nin hemen tıpkı ölçüsü niteliği taşıyor. Antrparantez içtimai uyum, sosyal grupların kliklere terk miktarı, sivil katılım ve makul benzeri alanda mevcut ansambl gruplarına paydaşlık oranı üstelik araştırmada izlem ediliyor. Fakat ‘hesaplı bağlantılılık’tan ayrımlı yerine bunların üst akla yatkın ruh ile canlı benzeri münasebet süresince olmadığı bulunuyor.

Düşük gelirli çocukların daha erdemli dirimsel diliminden arkadaşlarının olması, gelecekteki gelişim beklentileri amacıyla kocaman olsa da araştırmacılara bakarak bu az çok bulunmaz rastlanan tıpkı belirgi namına karşımıza çıkıyor. Araştırmaya bakarak, MEMLUK’bile sağlık dağılımının arz alt yüzde 10’luk diliminde meydan alan insanlar amacıyla arkadaşlarının yalnızca yüzde 2’si en son yüzdelik 10’luk sağlık grubundan geliyor. Dirimsel dağılımının en üst yüzdelik 10’luk diliminde vadi kayran kişiler için ise arkadaşlarının yüzde 34’ü tıpkısı gruptan, yani en üst yüzdelik 10’luk dilimden oluyor.

Alışkınlık yanlılığı

Bu rakamlar, ekonomik bağlantılılığı ve sağlık hareketliliğini etkileyen bambaşka aynı faktörü, tıpkı sosyoekonomik düzeydeki insanların birbirleriyle eş olma eğilimi yerine tanımlanan “arkadaşlık yanlılığı”nı izlem ediyor.

Araştırmacılara bakarak mütenevvi faktörler arkadaşlık yanlılığını etkileyebiliyor. İnsanların paylaşılan eş geçmişe göre tanımlanan kliklere daha süssüz ayrılabildikleri degaje gruplarda alışmışlık yanlılığına imdi rastlanırken, dini ortamlarda ise bunun henüz düşük düzeyde olduğu araştırmada aktarılıyor.

Araştırma, MEMLUK’üstelik üniversiteye akseptans ve akıllıca pahalı konut politikalarındaki değişiklikler üstelik karışma gelmek amacıyla iktisadi ayrımcılığı ortadan kaldırmaya müteveccih mücadelelerde, ünsiyet önyargısının üstesinden gelmenin bile benzeri bileşen yerine kabul görmesi gerektiği belirtiliyor. Araştırmacılar, “Kâh topluluklarda, sınıflar arası etkileşimi bırakmak amacıyla entegrasyonu artırmaya kilitlenmek elan artağan cins. Tıpkısı diğerinde ise yakınlık önyargısını azaltmaya odaklanmak daha etken kabil” diyor.

Bezos ve Musk’ı başarıya haiz kızıl kural

 

Girişimcilik baştan canlandırılmalı

 

Share: