Engellilerin anahtar bakım ve tamiri artık ücretsiz

Engellilerin açar hizmet ve tamiri imdi ücretsiz

Eskişehir’da ücretsiz özürlü araçları bakım ve onarım atölyesi hizmete açıldı

ESKİŞEHİR – Eskişehir Valiliğinin himayesinde, sakat vatandaşların kullandıkları araçları ücretsiz tamir ettirebileceği “Özürlü Araçları Bakım ve Tamirat Atölyesi” açılışı yapıldı.

Eskişehir Atatürk Mesleki ve Teknik Rum Lisesi’nin karı sahipliği yaptığı atölyede, öğrencilerin yetişek alarak engelli araçların hizmet ve tamirini yapmaları hedefleniyor. Küşat töreni Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir İl Milli Terbiye Müdürü Ülker Yol Yordam, Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Cafer Girgin ve Başkan Yardımcısı Yusuf Girat’ın katılımı ile gerçekleşti. Konuşmaların arkası sıra Vali Ayyıldız ve Milli Yetişek Müdürü Töre mânialı vatandaşlarla birlikte atölyeyi gezdi. Dünya Engelliler Haset öncesinde açılışı yapılan atölyede, özürlü vatandaşlara tamamen ücretsiz kendisine hizmet verilecek.

“Yapılan hiçbir şeyi tığ yeterli görmüyoruz, bu tıpkı gezi”

Sakat bireylerin sorunlarına farkındalık oluşturulmasına özen çeken Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, “Mânialı bireylerin sosyete adaptasyonları, henüz bereketli yaşam koşullarına eş olabilmeleri, herif haklarının tüm ve karşılık ölçüde sağlanması için 1992 yılında Konfedere Milletlerce alınan kararla ‘3 Meyan Uluslararası Engelliler Haset’ car edilmiştir. Engellilerin yüz yüze oldukları sorunlar, türe ve mücadeleleri, günümüz dünyasının sunma büyük meselelerinden biri olmuştur. Ülkemizde Engelliler Kanunu ile başlayan özürlü vatandaşların birey olan katkıları akıbet yıllarda her an artması sağlanmıştır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını ‘Erişilebilirlik Yılı’ ilan etmesi ile gelişigüzel sakat vatandaşların kamu ve özel kurumlara olan faydaları ve erişilebilirlikleri doruk yapmıştır. Fakat yapılan hiçbir şeyi biz yeterli görmüyoruz, bu tıpkısı gezi. Hanay gelişiyor, engellilerimizin bu gelişen hayattan bütün anlamıyla yararlanabilmeleri için, onlara o zamana makul yararlanma yol ve yöntemlerini sunmak biz idarecilerin birincil ve sunma cesim görevimiz. Hepimiz sakat olan kardeşlerimizin yanında bire bir sakat adayıyız. Dolayısıyla biz özürlü vatandaşlarımız üzere tıpkı husus yapmıyoruz. Tığ kendimize aynı şeyler yapıyoruz. Onlar bahtiyar olduğu müddetçe tığ de mutlu oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“İsteklerini yerine getirmenin onurunu ve gururunu yaşıyorum”

Atölyenin açılışında danışma işleyen Eskişehir İl Milli Yetişek Müdürü Pervin Adap ise, “Engellileri kendimize benzeri mümasil dost, koku büyü değil amma fert bağı kurduğum dostlar yerine kabul ederek isteklerini namına getirmenin onurunu ve gururunu yaşıyorum. Bu konuda bize önderlik işleyen saygıdeğer valime, rağbet bağı köprüsüyle sakat ailelerimizin birlikte olan saygıdeğer Dr. Didem Ayyıldız hanımefendiye, düzentileme arkadaşlarıma, Atatürk Iz Lisesi idarecileri, öğretmenleri ve öğrencilerine şükranlarımı bildirme ediyorum” dedi.

“Şu anki açım da bence Eskişehir namına çokça iyicene oldu”

Atölyenin açılmasının öneminden bahseden özürlü bire bir vatandaş olan Emre Örler, “Bu atölyenin açılmasına sakat rüfeka adına çokça sevindik. İnşallah gani ve güzel şekilde bitmeme kırat. Bizim engelliler yerine arz büyük sorunumuz akü. Şu anki açım da bence Eskişehir namına çok pir oldu. Bu işlerin lacerem yapıldığını bilmeyen mânialı arkadaşlarımız amacıyla üstelik haddinden fazla adamakıllı olacak. Bazen şeyleri kendimiz üstelik öğrenmiş olacağız. Hepimiz çokça mutluyuz şu anda” şeklinde konuştu.

Share: