Engelleri azmiyle aştı… Çocukluk hayali olan öğretmenlik mesleğini gururla yapıyor

Engelleri azmiyle aştı… Çocukluk hayali olan muallimlik mesleğini gururla yapıyor

GİRESUN – Doğuştan kas hastalığı nedeniyle yaşamını tekerli sandalyeye tutkun sürdüren sarıklı Gökhan Özcan, çocukluktan bu yana hayalini kurduğu mesleğini gururla yapıyor.

Giresun’un Piraziz ilçesinde diri Gökhan Özcan, ilkokul yıllarından itibaren düşlediği mesleğine, kestirmece aynı sene önce atanarak Bulancak’ta Şehit Naci Akçay Özel Eğitim Aplikasyon Okulu’nda görevini sürdürüyor.

Görsel sanatlar öğretmeni kendisine fariza yaptığı okulunda azmiyle hususi öğrencilerine denk olan Özcan, öğrencileriyle alay malay olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Özcan “Gelişigüzel şeyden önce tıpkısı hoca adına görev yapıyor olmaktan haddinden fazla mutluyum. Hususi öğrencilerimize benzer olmaktan, onlara bire bir şeyler öğreterek hayata hazırlıyor olmak benim için tarifi imkansız tıpkısı mutluluktur. Sakat tıpkı plastik sanatlar öğretmeni kendisine öğrencilerin arasındayım ve bunun onlarda dahi farkındalık oluşturduğunu düşünüyorum. Erte bu öğrencilerimiz büyüdükleri antlaşma, tıpkı engelli öğretmenlerinin olduğunu ve özürlü öğretmenin birlikte olabildiğini kendilerinin üstelik isterse bazen şeyleri isterlerse başarabileceklerine inançları artacaktır. Bu anlamda üstelik onlara çok ulama verdiğimi düşünüyorum. İyi ki üstelik sarıklı oldum” dedi.

Yeteneğini ailesi keşfetti, öğretmenleri yönlendirdi

Resim sanatına yeteneğinin ilkokul yıllarında ailesi yoluyla fark edildiğini bile anlatan Özcan, “Annemin anlattığına bakarak elan beş yıllarındaydı evinin uğrunda park yeri halindeki tır park halindeymiş. çizmişim. Henüz ahir yıllarda 10 yaşlarındayken hastalığım dolayısıyla İstanbul’a tedaviye gidip gelirken, gördüğüm şehirler üzerinde şehir planlamaları yapmaya başladım. Benim ajandaya çizdiğim bu resimleri annem alıp okulda öğretmenlerime getiriyor. Bunun üzerine benim kılık yeteneğim keşfediliyor. Bu yönde öğretmenlerimin yönlendirmesiyle Iyicene Sanatlar Lisesi’ni tamamladım ve peşi sıra de Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Adamakıllı Sanatlar Fakültesi’ni bitirdim. Lüp önünde duran tırın resmini çizerek başladığımız patika serüvenimiz bugün buralara kadar geldi” şeklinde konuştu.

“Umudumu kaybetmedim, hayallerimden vazgeçmedim”

Âdeta yaşlardan itibaren kas erimesi hastalığıyla uğraş etmeye başladığını anlatan Özcan, “İlkokul yıllarımdan itibaren fark edilen adale hastalığım beni yavaş yavaş koşma, dolaşma kadar özgürlüğümden alıkoymaya başladı ve arkası sıra otama süreçlerim başladı. Ancak ailemin ve öğretmenlerimin desteğiyle hayattan kopmadım, hayallerimden vazgeçmedim. Tek beş altı nevmit olmadım. Ailem eğitim üstüne tek devir engel olmadılar. Bütün destek oldular. Benim kabil engelli çocukları olan ailelere şunu inandırmak isterim, ben başardıysam onların çocukları da başarabilir yeter ki aileleri bindi olsun. Ego hiçbir zaman hayallerimden vazgeçmedim ve umudumu kaybetmedim” diye konuştu.

Okul Müdürü İnci Akçay Bozkurt ise yaptığı açıklamada “Gökhan öğretmenimiz çocuklarımız için kalburüstü benzeri nümayiş misil oluyor. Öğrencilerimiz Gökhan öğretmenimiz kadar başarabileceklerini düşünebiliyorlar. Velilerimiz için dahi ayrı benzeri başarı örneği oluyor. Bizim göremediğim noktaları hocamız görüp, ayırt edip bizi yönlendirebiliyor. Bu anlamda bizim amacıyla Gökhan öğretmenimizin okulumuzda olmasını bire bir nasip olarak değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: