Endonezya’da 99 çocuğun hayatını kaybetmesinden sonraları kamu şurup ve hazır para ilaçlar yasaklandı

Endonezya’bile yetkililer ara sıra şurup halindeki ilaçların içindeki bileşenlerin akut böbrek hasarına misil açtığını ve akıbet bire bir sene içre 99 çocuğun ölümüne sebep olduğunu bildirdi. Bu ilaçların yerel istihsal yahut ithal olup olmadığı bilinmiyor.

VAKALARIN ÇOĞU 5 YAŞIN ALTINDA

Esenlik yetkililerinin bugün yaptığı açıklamada, çocuklarda 200 böbrek hasarı vakası belirleme ettikleri söylendi. Bu çocukların çoğu ilkokul yaşın altında.

ŞURUPLARDA KİMYASAL BİLEŞENLER BULUNDU

Endonezya Keyif Bakanlığı’nın bugünkü açıklamasında, ülkede beğenilen gâh nakit ilaçlarda üstelik benzeri kimyevi bileşenlerin kullanıldığı belirtildi. Keyif Bakanı Budi Gunadi Sadikin, “Ilkokul yaşın altındaki çocuklara sunulan şuruplardan bazısının içinde olması gerekenden fazla dietilen dialkol ve etilen dialkol bulunduğu ortaya çıktı” dedi. Ancak Sadikin bu ağılı ilacın yekpare namına kaç kişiyi etkilediğini açıklamadı. Endonezya yetkilileri, Gambiya’üstelik beğenilen öksürük şuruplarının aynısının kullanılmadığını belirtti.

“ÇOKÇA ELAN AŞKIN KİŞİ ETKİLENMİŞ OLABİLİR”

Tıpkı epidemiyoloji uzmanı, Endonezya’de soy ölüm oranının haddinden fazla daha efdal olabileceğini söyledi. BBC Endonezya’ya mütekellim İngiltere’deki Griffith Üniversitesi’nde Epidemiyoloji Uzmanı Dicky Budiman, “Bu çeşit olaylarda bizim gördüğümüz haddizatında buzdağının elden hasıl ucu. Yani haddinden fazla henüz çok güç müteessir türlü” dedi.

SATIŞ DURDURULDU

Endonezya’üstelik yetkililer henüz çocuklarda hastalık ve ölüme yol açan şurupların türünü ve markalarını açıklamadı. Ülkede şimdilik yekpare şurup ve sıvı ilaçların satışı durduruldu.

GAMBİYA’DA 70 YAVRU ÖLMÜŞTÜ

Dünya Esenlik Örgütü (WHO) ise geçtiğimiz haftalarda Gambiya’bile yaklaşık 70 çocuğun ölümüne nöbet açan aynı öksürük şurubuyla ilgili uyarıda bulunmuştu. WHO, Hint tıpkısı derman firması yoluyla üretilen şurupların zarfında “kabul edilemeyecek düzeyde” dietilen glikol ve etilen dialkol bulunduğunu söyledi. WHO yetkilileri, bu şurupların “gizil kendisine iveğen böbrek hasarına posta açtığını” belirtti.

Share: