Emet-Hisarcık Ilımlı Ölçekli Sanayi Bölgesinde geçmiş kazma vuruldu

Emet ve Hisarcık ilçesinde belediyelerin “Ortak Kalkınma” parolasıyla yola çıktığı Orta Ölçekli Endüstri Bölgesinde ilk etapta 400 kişinin çalışacağı tesisler amacıyla geçmiş kazma vuruldu.

750 dekar arazide kurulacak olan Ilımlı Ölçekli Uran’nin toprak bedeli, zir çatı ve kazı giderlerinin belediyeler yoluyla karşılandığını belirten Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, yatırım talebinde bulunan firmalardan bir tane şartlarının istihdam olduğunu vurguladı.

Bölgede kurulacak seramik fabrikası üzere hafriyat çalışmalarının şehremaneti ekipleri yoluyla başlatıldığını kaydeden Başkan Doğan, “Yatırımcı firmanın, geçmiş etapta 400 nefis istihdamla başlamasını bekliyoruz. Yemeden Içmeden bu fabrikamızda 3 yıl içerisinde işçi sayısını 1000’e yükselmesi hedefleniyor. Bu sene bitmeden inşallah temeli atılacak ve sanayi bölgemizde geçmiş ocaklık 2023 yılının önce aylarında tütmeye başlayacak. İki kaza uray başkanları kendisine nahiye halklarımızın istihdamına ulama hatırlamak amacıyla oylumlu aynı projeye imza attık. yavaş yavaş ilerliyoruz. Eskimemiş yılda sair yatırımcılarımız de bölgede konuşlanmaya başlayacak.12 firmamız endüstri alanı amacıyla başvurdu. Yatırımlar arttıkça göç veren değil, kafile alan nahiye amacımıza ulaşacağız “dedi.

Oluşturulan alanda envestisman hedefleyen 11 firmanın henüz olduğunu söyleyen Hisarcık Belediye Reisi Fatih Aktif, “Bakir yılda değişik yatırımcılarımız üstelik bölgede konuşlanmaya başlayacak. Bu toprakların çocuklarının doğduğu yerde çalışması ve göç etmemesi bizim üzere çok önemli. Emet ile bu arada taşın altına gövdelerimizi koyduk. Arazi toplulaştırmasını sağlayarak, ast çatı çalışmalarını yapmaya başladık. İş adamımıza kortej verdiğimiz amacıyla biran ilk yatırımını hayata geçirmesi hesabına hafriyatı iki uray olarak bizler gerçekleştireceğiz” dedi. 9’u el dışından gelen yatırımcılar eroin, seramik, ambalaj, medikal ve kedi maması sektörlerinde istihsal yapacak “diye niteleyerek konuştu.

Itidalli Ölçekli Sanayi Kooperatifi Başkanı Abdülaziz Çubuk ve Başkan Yardımcısı Şanlı Leşker ise, kâin sanayi alanının taleplerle dolduğunu, taleplerin gerçekleşmesi ve alanın artırılması amacıyla çalışmaların aşamalı benzeri şekilde bitmeme ettiğini belirttiler. – KÜTAHYA

Share: