Edremit Körfez’inde evcil otobüsler bakım verecek

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, filosuna kattığı 25 skor kullanılmamış yerli ve milli otobüsle Edremit, Havran, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinde şişko ulaşımın kalitesini artırıyor. Otobüslerin Körfez bölgesinin yer yapısına uyumlu olması hem iktisadi hem dahi zaman açısından vergi sağlayacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Koy Bölgesi’nde toplu ulaşım kalitesini henüz çok yükseltmek için 25 nüsha Otokar Işaret Centro model ara bulucu, filosuna kattı. Kâin 75 sayı şalter sayısı, euro6 beribenzer otobüslerin hizmete girmesi ile gelişigüzel 100’e çıktı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı ve Balıkesir Şişman Taşıma A.Ş.’nin, Edremit Otogarı’nda lansmanını gerçekleştirdiği otobüsler; Edremit, Havran, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinde hizmet verecek. Çevirgeç lansmanına; Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, DÜRÜST Parti Edremit İlçe Başkanı Ekrem Umutlu, Milliyetçi Hareket Partisi Edremit İlçe Başkanı Halil Görmen, Havran Belediye Reisi Emniyetli Ersoy, Otokar temsilcileri, sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Izlence sonrasında Başkan Yılmaz, basın mensupları ve konuklar ile gelişigüzel otobüsleri test etti.

Yerli üretim olan Otokar Ayraç Centro misil araçları önceki alan uray Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olduğu bilgisini veren Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan, “Haliç bölgemizde toprak şartları aşağı otobüslere akıllıca olduğu üzere ebadı aşağı otobüsleri tercih ettik. Hangi otobüs kadar şişman hangi üstelik minibüs büyüklüğünde hasis, ara sıra miftah aradık. Araştırmalarımızı yaparken Otokar imdadımıza koştu. Engelli düzenli ve euro6 olması dahi ayrı benzeri tercih sebebimiz oldu. Sürdürülebilir şişko ulaşım hizmetlerimizin kalitesini daha dahi artıracağız. Araçlarız şehrimize kalburüstü hayır olsun. Bu vesait sayesinde haddinden fazla insanımızın duasını alacağımıza inanıyorum. Bu araçlarımız 65 yaş üstü, engellilerimizi, şehit ve gazi yakınlarını ücretsiz taşıyacak” dedi.

Körfez Bölgesi’nin coğrafi yapısı, sokakların sıkı ve anaforlu olması, sınıfında faziletkâr tavan ölçülerine eş ve sakil tabanlı özürlü tınlamalı olması cihetiyle yeğleme edilen otobüsler, minibüs boyutlarında olup 6.6 metre uzunluğunda ve 18 oturan 19 ayakta toplanmış 37 sayı muvakkat kapasitesi ile otobüs statüsündedir. Euro 6 motorun tercih edilmesinin sebebi benzinli araçlara göre yüzde 30 yakıt tasarrufu sağlaması, yüzde 25 elan beş altı karbondioksit salımı ve çevreci olmasıdır. – BALIKESİR

Share: