Edip Akbayram’ın 29 Ekim’de Zonguldak’ta Vereceği Konser, Zonguldak Valiliği Vasıtasıyla, Amasra’daki Eroin Faciası Esbabımucibe Gösterilerek İptal Edildi

Artist Edip Akbayram’ın 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı’nda Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde vereceği dinleti, Zonguldak Valiliği marifetiyle, Bartın’daki beyaz zehir faciası gerekçe gösterilerek halel edildi. Yazar Akbayram, “Kaymakamlık yoluyla halel edilen Cumhuriyet Konseri ile ait namına, bu yaslı olayın vakit kaybetmeden Bartın ve mekân illerin yası olmadığını, Edirne’den Kars’a birlik yurttaşlarımızın, birlik resmi kurum ve kuruluşların yası olduğunu ve aynı üzüntüyü paylaştıklarını; antrparantez bu Cumhuriyet’in hepimizin olduğunu, o yüzden birlikte politik kararlar ile gölgelenmemesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Kdz. Ereğli Belediyesi, Yazar Akbayram’ın 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nda ilçede vereceği Cumhuriyet Konseri’nin, Zonguldak Valiliği yoluyla, Amasra’daki maden faciası gerekçe gösterilerek halel edildiğini duyurdu. Belediyeden zaman yapılan kayıtlı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yılında, 29 Ilk Teşrin 2022 Cumartesi haset düzenlenecek olan Yazar Akbayram ile Cumhuriyet konseri, Zonguldak Valiliği’nin aldığı değişmeyen konusunda Kdz. Ereğli Kaymakamlığı’nın E-71303818-000-12734 basit yazısıyla ‘14.10.2022 tarihinde Bartın ili Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra eroin ocağında grizu patlaması sonrası 41 madencimizin martir olmasıyla sonuçlanan müessif olay’ zımnında tağyir edilmiştir. Kdz. Ereğli Belediyesi yerine, şehit madencilerimizi bir nöbet elan rahmetle anıyor, madenci ailelerimize ve ülkemize başsağlığı diliyoruz.”

Yazar Akbayram’ın kızı Irlamak Akbayram, toplumsal iletişim araçları hesabından babasının konser iptaline ilişkin açıklamasını paylaştı. Edip Akbayram’ın açıklaması şöyle:

“72 yıla sığdırdığım yaşamım ve 50 yıllık sanat hayatım süresince herhangi bir antlaşma doğruluk, ünsiyet ve adalete inanarak emeğin ve emekçinin birlikte oldum ve ömrüm yettiği sürece dahi onların sesi olmaya bitmeme edeceğim. 14 Ilk Teşrin’üstelik meydana gelen dokunaklı olayda hayatını kaybeden 41 eroin emekçisinin acısı yüreğimde ayrımsız nebze olsun azalmış değil.

“BU ELİM OLAYIN, ÇABUCAK BARTIN VE KASABA İLLERİN YASI OLMADIĞINI, EDİRNE’DEN KARS’A TAMLIK YURTTAŞLARIMIZIN, KAMU RESMİ ALIM VE KURULUŞLARIN YASI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Kaza eliyle tağyir edilen Cumhuriyet Konseri ile ilgilendiren yerine, bu feci olayın takkadak Bartın ve çevre illerin yası olmadığını, Edirne’den Kars’a tamam yurttaşlarımızın kül resmi gurur ve kuruluşların yası olduğunu ve ayrımsız üzüntüyü paylaştıklarını; ayrıca bu Cumhuriyet Altını’in hepimizin olduğunu, o yüzden bile siyasi kararlar ile gölgelenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

“MEYDANLARDA OLAMASAM DA YÜREĞİM BILCÜMLE EMEKÇİ, CUMHURİYETÇİ VE ATATÜRKÇÜ KARDEŞLERİMİZİN YANINDA”

Rastgele antlaşma söylediğim kabil, benim amacıyla mücahede, yer mefret değerdir. Istem isterdi ki emekçi kardeşlerimiz ile birlikte yan yana, branş kola engelsiz Cumhuriyet coşkusunu yaşayarak yeniden onların sesi olabileyim. Fakat meydanlarda olamasam de yüreğim birlik amele, Cumhuriyetperver ve Kemalist kardeşlerimizin yanında.”

Share: