Dumanlı Mezarlığı’nda restorasyon çalışması

Muş’un Tütsülü ilçesinin Şehitlik Mahallesi’nde bulunan Sisli Mezarlığı, Türkiye Bulanıklılar Yetişek, Kültür ve Ilişik Derneği (TÜMBULSEVDER) Umumi Başkanı Selahattin Turan ve iyicil vatandaşlar yoluyla yenilendi.

Sisli ilçesinin sunu büyük mezarlığı olan Şehitlik Mahallesi’ndeki Tütsülü Mezarlığı’nın yenilenme çalışması için harekete güzeşte Başbuğ Selahattin Turan, Ilçebay ve Bulanık Uray Başkan Vekili Mehmet İlidi ile görüşerek revize etmek isteğini belirtti. Şehremaneti Başbuğ Vekili Mehmet İlidi’nin diploma vermesiyle harekete güzeşte Başkan Turan ve ekibi, mezarlıkta alevli bire bir çalışma başlattı. Başkan Turan ve ekibi, kısa müddet içinde mezarlığı otlardan temizleyerek, 10 nüsha çeşme ve bir tane üstelik yasakçı kulübesi yaptırdı.

Açıklamalarda bulunan Komutan Turan, cemiyet adına sosyal ağırlık projelerinden ayrımsız yenisini henüz Dumanlı ilçesinde gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Toplumsal sorumluğumuz gereği farkındalık ortaya koymaya bitmeme ediyoruz. Ecdadımızın, ata dostlarımızın, baba dostlarımızın Bulanıklı hemşehrilerimizin kabristanında bakım tamir ve güzelleştirme çalışmalarının derneğimiz aracılığıyla üstelenmesi talebimizi iletmiştik. Uray Başkanımızca uygun görüldü ve tığ bugün cemiyet adına Dumanlı Mezarlığımızı öncelikle tor duman, çalı ve zararlı bitkilerden arındırılması noktasında kovanlık yaptık. Bunun peşi sıra kapılarını yeniledik. 4 skor pınar sözü vermiştik, 10 adet Yabani Armut taşından çeşmemizi yaptık. Bunun dışında etrafının güzelleşmesi için fidanlar dikiyoruz. Korkuluklarının boyanmasını sağladık ve bekçi kulübesini üstelik yıktık. Bunun birlikte dökülen duvarları dahi tamir ettik” dedi.

Başkan Turan, mezarlıkta ses sistemi birlikte kuracaklarını anlatım ederek, “Burada patırtılı sistemi ile rastgele Cuma akşamı makul saatlerde Kur’an-ı Verimli tilaveti verilecek. Buraya gelen vatandaşlarımız kabristanları mülakat edecek, okunan Kur’an-ı Cömert’i dinleyecek. Topluluk namına mezarlıklarımızın üslup yollarının güzelleştirilmesi noktasında gereken hazırlıklarımızı yaptık. Bu projemizde şansıma ve derneğimize omuz veren dilek dostlarıma samimi ve samimi teşekkür ediyorum” diyerek konuştu. – MUŞShare: