DSÖ, toptan kolera aşısı azlığı cihetiyle iki doz aşıyı ‘bir doza’ indirdi

Konfedere Milletlere (BM) sadık Dünya Keyif Örgütü (DSÖ), küresel tedbir eksikliği cihetiyle iki düze yapılan oral kolera aşısını eğreti adına tıpkısı doza indirdi. Ocak ayından bu yana 29 ülkenin daim küsurat kolera vakaları bildirdiğine özen çeken DSÖ, potansiyel incitici salgınlar konusunda uyardı.

DSÖ, geçmiş yaptığı açıklamada iki dozdan yegâne doz ağızcıl kolera telkih uygulamasına geçişin kâin aşı stoklarını koruyacağını ve henüz aşkın ülkede kolerayla mücadeleye koruyucu olacağını belirtti. DSÖ sonuç zamanlarda salgınlarda ‘benzeri görülmemiş’ tıpkısı çoğalma olduğuna özen çekerek “Bu yılın Familya ayından bu yana Haiti, Malavi ve Suriye de dahil gelmek için 29 talih, artan tıpkı fenomen yüküyle birlikte kolera vakaları bildirdi” ifadelerini kullandı.

ACİL GÖSTERI PLANI GEREKLİGenel pratikte iki düze oral kolera aşısının 3 yıllık bire bir bağışıklık kazandırdığını ve ikinci dozun 6 kamer sonradan yapıldığını tamlayan DSÖ, tıpkı dozluk uygulamanın bağışıklığın azalmasına ve kısalmasına yol açmasına rağmen kısa vadede koruma sağlayacağına dikkat çekti. DSÖ telkih stoklarının serencam paye kısıtlanmış olduğunu tabir ederek “”Sorunu etraflı vadede budamak ve toptan aşı üretimini bırakmak üzere acil eylem gerekiyor” dedi.    KOLERA HASTALIĞIKolera, Vibrio cholerae ünlü bakteriyle kirlenmiş şart yahut suyun tüketilmesinden kaynaklanan son paye bayıltıcı akut tıpkı ishal enfeksiyonudur. Genellikle karışık su kaynakları ve hıfzıssıhha azlığı olan ortamlarda, yeğin ve su baskınları üzere tabiat felaketlerinde başlangıç gösteren ve salgına sebep olan ayrımsız hastalıktır. Aynı kişinin, virüsle kirlenmiş yiyecek veya suyu tüketmesi sonrasında belirtileri göstermesi 12 saat ile 5 devir arasında sürer. Kolera, hem çocukları hem dahi yetişkinleri etkiler ve tedavi edilmezse saatler içinde öldürebilir.

Share: