Dokunaklı yağmur Giresun’da dominant ve heyelana neden oldu

Giresun’da canlı olan sağanak, Keşap ilçesinde kayşa ve su taşkınlarına neden oldu.
Giresun Valiliğinden yapılan bağlanmış açıklamada, Keşap ilçesine mecbur Karadere, Çakırlı, Çengel ve Küçükgeriş köylerinde etkin olan begayet yağışlar sonucunda ara sıra yerleşim yerlerinde akarsu taşkınları ve kayşa meydana geldiği belirtildi.

Açıklamada, sivri yağışlarla ilgili 112 Müstacel Davet Merkezi ile İl Facia ve Acil Nitelik Müdürlüğüne direkt yapılan ihbarlarda 9 kişinin mahsur kaldığı bilgisinin alındığı ifade edilerek, ihbar alınan bölgeye 2 taharri kurtarıcı, 4 taharri ve kurtarma personeli ile 7 nefis AFAD gönüllü ekibinin gönderme edildiği kaydedildi.

Yağışın etkisini kaybettiği bölgede Vali Enver Ünlü’nün talimatları ve koordinasyonu altında muktezi tedbirlerin alındığı, yaşanabilecek seçme olumsuzluğa alın ise 2 AFAD ekibinin bölgede hazır olarak bekletildiği tamlanan açıklamada, şu ifadelere meydan verildi:

“İlk etapta yapılan çalışmalar sonucunda AFAD ekiplerimizce, Keşap ilçesi Karadere köyünde bahçede mahdut mütezayit cet-oğul, bulunduğu bölgeden alınıp tehlikesiz bire bir yere nakledilmiştir. Aynı köyde evlerinin etrafından gelen sulardan bulut fail 6 vatandaşımız yardım talebinde bulunmuş, yağışın etkisini kaybetmesi üzerine yardım taleplerini anlayışsız çekmişleridir. Keşap ilçesi Küçükgeriş köyünde çevrilmiş kalan 1 vatandaşımız kurtarılmıştır. Keşap – Karabulduk Karayolu, meydana gelen heyelandan çevre koşa yönlü kendisine ulaşıma kapanmış olup Karayolu ekiplerince sefer açım çalışmalarına başlanılmıştır. Keşap ilçesi ve çevresinde meydana gelen heyelanlardan ekolojik ortam karye ve mahalle yolları bulutlu olup, Hususi İdare ekiplerince kere açılış çalışmalarına başlanmıştır.”

Yardımcı’ta boğanak hayatı olumsuz etkiledi

Uşak’ta akşam saatlerinden itibaren başlayan yağış dolayısıyla kâh cadde ve sokakta su birikintileri oluştu.

Sürücüler, sağanaktan ilerlemekte bastırık çekti, su birikintilerinde kalan kâh araçlar polisler ve vatandaşlar aracılığıyla itilerek çıkartıldı.

Site merkezindeki kâh hareket yerlerini dahi akarsu bastı.

Antrparantez, Yardımcı-Ankara kara yolundaki Selçuki Köprülü Kavşağı su birikmesi nedeniyle trafiğe kapatıldı. Trafik bir süre polis güçleri kontrolünde yan yollardan sağlandı.

Munsap, suyun tahliyesinin ardından baştan trafiğe açıldı.

Afyonkarahisar ve Sandıklı ilçesinde boğanak trafikte aksamalara bozukluk oldu, bazı gelişim yerlerini su bastı.

Kentte akşam saatlerinde başlayan bora nedeniyle kâh ana yol ve sokaklarda su birikintileri oluştu.
Sürücüler, yağmur zımnında ilerlemekte etki çekti, trafikte aksamalar yaşandı, hasarlı ve yaralanmalı avarız meydana geldi.

Kullanılmamış Sanayi Sitesi’ndeki gâh hisse senedi yerlerini su bastı, çalışanlar suyu tahliye etti.

Hava Bilgisi: Mahdut genelinde 5 devir bora bekleniyor!

 

Share: