“Dokunaklı savaşçısı” ağababa ve babalarının mesleğini gururla sürdürüyorlar

Malatya’bile görevi sırasında martir düşen babasının arkası sıra itfaiyeciliğe başlayan Gökhan Çobanoğlu ile babası gibi itfaiyeci olan Furkan Coşkun ve ağababa mesleğini seçen Mevlüt Tiran, atalarının mesleğini sürdürmenin gururunu yaşıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığında 7 yıldır fariza özne 35 yaşındaki Gökhan Çobanoğlu, AA muhabirine, yangıncı olan babası Orhan Çobanoğlu’nun 2014’te arkadaşı ile göreve giderken araçlarının ilçe yapması sonucu martir olduğunu, babasının vefatının peşi sıra kendisinin 2015 yılının April ayında itfaiyede çalışmaya başladığını söyledi.

Küçükken babasının yanına geldiğini, itfaiyecilerin birbirleriyle yakınlığını, samimiyetini gördüğünü anlatan Çobanoğlu, “Aklımda tek babamın irtihal edeceği ve benim itfaiyede çalışacağım yoktu. Babam mesleğini çok severdi. ‘Tıpkısı daha dünyaya gelsem yangıncı olurdum.’ derdi. 1999 depreminde İstanbul’daydı, Van’bile hareket olmuştu, Van’daydı. Sevdiği amacıyla temas görevde civar planda olurdu. Allah’a çok şükür, mesleğini yüzünün akıyla yapmış. İnşallah oğlum dahi yangıncı tamam. Şimdiden hayranlık duyuyor. Getirip götürüyorum, alışmasını istiyorum.” diye konuştu.

Babasına özenip yangıncılık okudu

İtfaiye emeklisi babasıyla aynı mesleği seçen 27 yaşındaki Furkan Coşkun dahi mesleği yaşamak üzere 2014’de Akdeniz Üniversitesi Sivil Defans ve İtfaiyecilik Bölümünden mezun ve Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanlığında göreve başladı.

Ateşli, “Lise dönemlerimde itfaiyeye geliyor, yardımlaşmayı görüyordum. Aynı siren çaldığı ahit koşarak yangına gidiyorlardı. İnsanların koşarak kaçtığı yerlere babamlar koşarak gidiyordu. Benzeri şekilde bizler bile şu an koşarak gidiyoruz. Çocukken babama kahraman gözüyle bakıyordum. İtfaiyeciliği seviyordum. Yangına giderken koşarak gitmeleri, görüngü durumunda özveren bir şekilde çalışmaları beni etkiliyordu. İtfaiyeciliği bu şekilde benimseyerek çalışmaya başladım. Babamla tıpkısı dönemde işlemek istiyordum, felek olmadı, babam zahmetli oldu. Babamın mesleğini yaptığım amacıyla gurur duyuyorum. Mesleğimi severek icra ediyorum.” diyerek konuştu.

27 sene yangıncı namına çalıştıktan bilahare tekaüt olan ata Şükrü Ateşli (60) ise oğlunun üstelik hakeza tıpkısı kutsal görevi yapmasının gururunu yaşadığını belirtti.

Dedesine gösterilen sadakat itfaiyeciliğe olan ilgisini artırdı

İtfaiyecilerden Mevlüt Kıyak (43) de ata mesleğini sürdürüyor. Kıyıcı, itfaiyeciliğe 2006 yılında başladığını, tıpkısı adı haiz dedesi Mevlüt Biaman’nın mesleğini devraldığını anlattı.

Mevlüt Kıyıcı, “Çocukken dedemin yangıncılık yaptığı dönemlerde kendisiyle çarşıya çıkardık. Çarşıda herkesin dedeme tırsmak duyması, elini öpmeye çalışması bende dedemin iri ayrımsız kayırıcı, büyük talih ve gönül rahatlığı sahibi bir kayırıcı olduğu kanaati oluşturdu. Bundan kıran birlikte insanların dedeme benzeri alp kabilinden bakmaları köle yangıncılık ateşini o zamandan harladı.” dedi.

İtfaiye Kat Başkanı Mustafa Katipoğlu birlikte çalışanların ailelerinden artık birbirlerini gördüğünü, bunun de dayanışmayı getirdiğini anlattı.

Görev şehidi Orhan Çobanoğlu’nun oğlunun birlikte itfaiyede çalışmasını çok istediğini dile getiren Katipoğlu, “Kendisi göremedi amma belediyemiz aynı vefa gösterdi. Gökhan kardeşimiz bugün babasının bıraktığı bayrağı elan ileriye transfer noktasında gayret ve çabalama içerisinde.” ifadelerini kullandı.

Share: