Doğu’nun şita turizm merkezleri “ekoturizm” alanlarıyla doğaseverleri ağırlayacak

İSMAİL HAKKI DEMİR/HÜSEYİN DEMİRCİ – Türkiye’nin mefret kış turizm merkezlerinden Erzurum ve Kars’ın Sarıkamış ilçesinde hazırlanan “ekoturizm” alanları, yerli ve yabancı turistleri ağırlayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığınca Erzurum’dahi kurulan ekoturizm alanı, şehir merkezine 6 kilometre uzaklıkta ve 2 bin 300 rakımdaki Palandöken Ski Merkezi’nin yakınında düz alıyor.

Abdurrahman Gazi Orman Parkı’na entegre 193 hektarlık sahada, 7 bin 300 metre reviş yolu, 3 bin 800 metre bisiklet parkuru, azimet terası ve foto hava alanı, tatil bankları, baran barınakları ve içtimai tesisler bulunuyor.

Sarıkamış’a tahminî 7 kilometre uzaklıktaki Keklik Vadisi Ekoturizm Alanı ise şelale, tutum terasları, ışık cazibe alanı, ahşap köprü, 25 dinlenme bankı, yağmur barınakları, 650 metrelik üslup yolu ve yerleşme alanlarından oluşuyor.

Cıbıltepe Kayak Merkezi ile adından bayram ettiren ilçedeki, 8 hektar büyüklüğe cemaat alana gelen misafirler, yörenin doğasına arpalık kestirmece 24 nebat türünü üstelik tanıma fırsatı bulacak.

Ormanlar insanların beklentisiyle çeşitlendirildi

Erzurum Orman Kesim Müdürü Oktay Ayatay, AA muhabirine, Orman Genel Müdürlüğünün, ülkenin toprağını, orman ve kaynaklarını herhangi bir soy tehlikeye cebin koruyucu, geliştiren, ekosistem bütünlüğü içre sürdürülebilir ve topluma çok yönlü faydalar sağlayacak şekilde başöğretmen 183 almanak doğru ve nazik tıpkısı alım olduğunu söyledi.

Ormanların odun hammaddesinin dışında ayrımlı fonksiyonları dahi yürütme ettiğini belirten Ayatay, çabuk kentleşme ve yanı sıra mevrut sorunlarla, ormanları insanların beklentisiyle çeşitlendirdiklerini anlattı.

Ayatay, toplumun ormanlardan sağlıklı yaşam anlamında faydalanması için ekoturizm alanları, orman parkları ve şehir ormanları oluşturduklarını anlatım ederek şöyle konuştu:

“İnsanlarımızı doğa sporu ve seyahatine dair ayrımsız turizm destinasyonuna kavuşturmayı amaçlıyoruz. Buralar, insanların ormanda tabanvay stres atması, dinlenmesi ve kentin yorgunluğunu atmasına yardım sağlayacak. Şark Anadolu’de ekoturizm alanının ilkini ilkgüz ayında Erzurum’a kazandırdık, ikincisini ise Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yaptık. İnsanların yaşadığı doğayı tanımalarını, bir zamanda turizm hareketliliğiyle toprak insanına konuşu katkı sağlamış oluyoruz. Hem Erzurum hem birlikte Sarıkamış’ta yaptığımız bu çalışmalarımız turizme müteveccih.”

Sarıkamış Ski Otelleri Derneği Başkanı Halit Taş ise bu soy projelerin hayata geçmesinin toprak turizmine heybetli ulama sağlayacağına işaret etti.

Sarıkamış’ta kış turizminin yanı sıra yaz turizmini de önemsediklerini dile getiren Taş, “Keklik Vadisi’ndeki ekoturizm alanında yapılan davranış terasları, üslup yolları, baran barınaklarıyla bölgenin doğal güzellikleri ortaya çıkarıldı. Bizim amacımız bile bu güzellikleri gelen misafirlere tanıtarak gezici sayısını arttırmak.” dedi.

Share: