Doğu Anadolu’daki 7 ilde “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” etkinliği yapıldı

Doğu Küçük Asya’daki 7 ilde, İçişleri Bakanlığınca mutluluk genelinde “Yayalara evleviyet duruşu, hayata ihtiram duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında etkinlikler düzenlendi.

Erzurum’un Palandöken ilçesindeki Polis Güçleri Amca İlköğretim Okulu uğrunda yapılan uygulamada, Ilbay Okay Memiş, İl Güvenlik Müdürü Uzun Tuncer, İl Bitirmiş Komutanı Miralay İlker Balkır, Palandöken Belediye Reisi Muhammet Sunar ve öğrenciler yaya geçidini kırmızıya boyadı.

Etkinliğe katılan öğrencilerle dostça eden Memiş, gidiş geliş kurallarının önemine işaret ederek öğrencilerle yoldan sabık sürücülere bu kuralların kayran aldığı risale verdi.

???????Memiş, burada yaptığı açıklamada, sürücülerin geçici önceliği uygulamasına kimi vakit riayet etmediğini gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu kurala uymamız gerekiyor ama hangi efsus yeterince uymadığımızı görüyoruz. bazen arızi geçidinde durarak yayaya öğün veren araçlara arkadan mevrut ayrıksı aynı otomobilin çarptığı anları de gördük. Bu farkındalığın artması için yapılan program haddinden fazla durumunda aynı uygulama. Bu farkındalığı beş çağındaki evlatlarımıza vermeye çalışıyoruz.”

Ardahan

Ardahan’daki izlence, Kazım Karabekir Caddesi’nde 23 Küçük Ay İlkokulu uğrunda yapıldı.

Programda bulaşıcı geçitlerini öğrencilerle boyayan Ilbay Hüseyin Öner, “Kampanyamız ‘Yayalara evleviyet duruşu, hayata saygı duruşu’. Tığ birlikte bunu uygulamak ve bu farkındalığı tasarlamak amacıyla buradayız.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılanlara teşekkürname eden Öner, öğrencilerle arkadaşça edip çikolata izzetüikram etti.

Öner, sürücülere ise trafikte arızi önceliğine ilişkin farkındalık inşa etmek amacıyla bazı broşürler dağıttı.

Tunceli

Tunceli’dahi üstelik Ilbay Mehmet Şanlı Özkan’ın katılımıyla Atatürk Mahallesi’ndeki 15 Orak Ayı Bulvarı’nda bulaşıcı geçidi pentür etkinliği düzenlendi.

Uygulama kapsamında kentteki asıl arterler ve caddeler ile ekol çevrelerindeki arızi geçitlerinde kırmızı hutut çizildi.

Ilbay Özkan, trafikte palyatif önceliğinin oluşturulması üzere sürücülerle kardeş kardeş ederek, onlara çeşitli hediyeler verdi.

Kars

Kars’ta de Vali ve Uray Başkanvekili Türker Bikes’ün katılımıyla Cumhuriyet Meydanı’nda etkinlik gerçekleştirildi.

Bikes, beraberindeki İl Güven Müdürü Zor Sağdıç, İl Jandarma Komutanı Miralay Hıdır Ayçiçek ile sürücülere kurallara uymaları üzerine uyarılarda bulunarak risale dağıttı.

Yoldaki geçici geçitlerini öğrencilerle kırmızıya boyayan Gariban, trafikte yayalara evleviyet tanınmasını istedi.

Iğdır

Iğdır’dahi üstelik Vali ve Şehremaneti Başkanvekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, İl Uyanık Komutanı Albay Nejdet Kara, İl Güven Müdürü Oğuzhan Yonca, Milli Eğitim Müdürü Mal Etkili ve öğrencilerin katılımıyla etkinlik düzenlendi.

Kurtuluş İlkokulu önündeki etkinlikte öğrenciler ellerindeki Türk Bayrağı ve çeşitli dövizlerle okullarının önündeki arızi geçidine yürüdü.

Etkinlikte öğrenciler ve katılımcılar palyatif geçidinin geçmiş şeridini kırmızıya boyadı.

Sarıibrahim, öğrencilerle kardeşçe edip gidiş geliş kurallarının önemine meni etti.

Ağrı

Ağrı’daki aktiflik ise Şemsi Türkmen Küçük Asya Lisesi önünde kâin sâri geçidinde yapıldı.

Vali Osman Varol, İl Güven Müdürü Nihat Dikkat ve İl Milli Yetişek Müdürü Hasan Kökrek ile ellerinde Türk bayrakları olan ilkokul öğrencilerine gidiş geliş kurallarıyla ait değişik broşürler dağıttı.

Etkinlikte öğrencilerle bulaşan geçidini boyayan Varol, yayaların trafikte önceliği olduğunu ve hele okul bölgelerinde sürücülerin elan tetik olması gerektiğini söyledi.

Polis Güçleri ekipleri da çocuklara düdük bergüzar etti.

Erzincan

Erzincan’dahi ise Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Şehit Güllabi Uzatmalı Çavuş Fırat Kılıç İlkokulu uğrunda yer kayran bulaşan geçidinde aktiflik yapıldı.

Ilbay Mehmet Hırsızlık, etkinlikte öğrencilerle bire bir süre trafik kurallarına ilgili kardeşçe ederek, yaya geçidini boyadı.

Etkinlikte polis ve cingöz ekipleri da öğrencilere boyama kitabı ihsan etti.

Share: