Doğruluk Bakanlığından CHP’li Yalım’ın “icra müdürü alımına” ilgilendiren iddialarıyla ilgili açıklama Açıklaması

Adalet Bakanlığı, sonuç 5 yılda, icra dairesi sayısının azaltılması için gidildiğini belirterek, tekaütlük, aktarım, ahiret yolculuğu, ricat ve ihraç zımnında boşalan personel yerine icra başmuallim ve müdür muavini alımının, seçkin sene ahenkli kendisine ihtiyaca göre yapıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazen kitap organlarında, CHP Uşak Saylav Özkan Yalım’ın açıklamalarına dayanılarak, “Hükümet icralarla saksı demek üzere 500 eskimemiş yürütme müdürü alıp, ülke genelinde icra dairesi kuruyor.” şeklinde haberlerin vadi aldığı belirtildi.

Adalet Bakanlığınca 2013’ten bu yana düzenlenen İcra Dairelerinin Etkinliğinin Artırılması Projesi kapsamında, yürütme müdürlüklerinin sayılarının azaltılması ve niteliklerinin arttırılmasının hedeflendiği dökme açıklamada, serencam 5 yıl içerisinde icra dairesi sayısının azaltılması yoluna gidildiği anlatım edildi.

Açıklamada, 2018’de 900 olan yürütme dairesi sayısının, 2019’da 880’e, 2020’de 866’ya, 2021’de 861’e, bu sene süresince ise 854’e düşürüldüğü vurgulandı.

Tüm gelişim ve işlemlerin Millî Önem Zıkkım Enformatik Sistemi (UYAP) üzerinden yapıldığına bel edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Tekaütlük, nakil, ahiret yolculuğu, ricat ve ihraç dolayısıyla boşalan personel namına icra müdür ve müdür yardımcısı alımı değme sene uyumlu yerine ve ihtiyaca göre yapılmaktadır. İcra başmuallim ve müdür muavini alımı yapılması, eskimemiş icra dairesi kurulması anlamına gelmemektedir.”

Share: