DOĞRU Parti’den başörtüsüyle ilgilendiren esas değişikliği teklifi açıklaması: Önümüzdeki haftalarda Meclis’e gelecek

YANLIŞSIZ Öğür Kadro Başkanvekili Bülent Turan, TBMM’birlikte parlamento muhabirleriyle tıpkısı araya geldi. Turan, gazetecilerin kanunuesasi değişikliği teklifi, SELIM Fırka ile HDP’nin görüşmesiyle ilgili sorularını yanıtladı. CHP’nin başörtüsüyle ait temel değişikliği teklifinin iri yanlışları olduğunu söyleyen Turan, “Önümüzde iki yol vardı. Aynı tanesi CHP’nin yaptığı gibi alır, basın üzerinden partilere verir. DÜRÜST Parti’nin kimliği buna uygun değil. Çalışmalarımızda müşavere yapmayı bulunmaz buluyoruz. CHP’nin vermiş olduğu teklifin ustalık kendisine balaban yanlışları var. Başkaca bilmeden işlenmiş olduğunu düşünüyorum. Başörtüsünü yasaklamaya bap açan tarafları var” dedi.

“METİNLER REVİZE EDİLECEK”

Başörtüsüyle ilgilendiren aykırılık partilerine yapılan ziyaretlerde amade metinle gitmediklerini, kanaatleri aldıklarını belirten Turan, “Özge partilere gittiğimizde bilerek yasa metni götürmedik. Metnimiz var bizim. Alternatifi var. Çalışıyoruz komisyonlarda. Ama elimizde tıpkısı stabil var, alın bunlara olur deyin demeyi YANLIŞSIZ Parti geleneğine yakışmadığı kanaatindeyiz. Başka partilere gittik, kanaatlerini aldık. O kanaatleri bu hafta Cumhurbaşkanımıza sunduk. Bu görüşmelerin sonucunda diğer partilerin yaklaşımıyla bu arada o metinler rötuşlu olacak” ifadelerini kullandı. Turan, metnin sonuç haline yaklaşıldığını, önümüzdeki haftalarda Meclis’e sunmayı beklediklerini belirtti.

“HDP’YE AYNI YERDEN BAKIYORUZ”

HDP’ye yapılan ülfet üzerinden gelen eleştirilere yanıt veren SELIM Fırka’li Turan, “HDP’ye baktığımız kayran zerre değişmiş değil. HDP’ye toplumun çok nazik aynı itimat verdiğini, amma onların krediyi heba ettiğini, ulama çalma görüntüsü verirken, süslü çekmeye büyüklüğünde mevrut aynı proses işlediğini bile görmüş olduk. HDP’ye benzeri yerden bakıyor, tıpkısı şeyi düşünüyoruz. Tığ isterdik ki HDP keşki bu demokratik krediyi kullanabilseydi da silahların susturucusu başlamak yerine silahların susturulmasını öngören ayrımsız sürecin öncüsü olsaydı. HDP’ye göz açımız değişmiş değil ancak hayatın üstelik tıpkı gerçeği var” ifadelerini kullandı.

“İTTİFAK YAPMAK EKSANTRIK BİR HUSUS”

Turan, “Temas salı günü tekmil partiler birbiriyle görüşürler Sedir’in gündemini. Biz elan evvel dahi kebir konuları tamam partilerle görüştük. Divan Başkanvekili HDP’li olunca parçalanmamış partilerin mensupları ‘Başkanım bana izin ver’ demiyor mu? Kayırıcı oradaysa bu hayatın bayağı akışı demektir. Meclis’te görüşmek, Sedir’te olan emek takvimini işletmek apayri bir şeydir. Politik tercih olarak dışarıda derinti yarmak, ahbaplık etmek, geleceği konuşmak, sözleşme yarmak başka bire bir şeydir” diyerek konuştu.

“MILLETVEKILI SİSTEME KESILMEK KABIL DEĞİL”

Vekil sisteme dönüşün benzer olmadığını vurgulayan Bülent Turan, “Reislik sistemi olmasaydı düne büyüklüğünde Sivas’ta yaktın dediği Esas Karamollaoğlu ile tıpkı arada olmazdı. Altılı Ganyan masanın genişlik büyük vaadi parlamenter sisteme kesilmek. Beceri olarak vekil sisteme yaklaşmak tür değil. 400 milletvekilinin oyunu alması gerekir. Ayrıca bölüt götüreceksiniz. Bir komutan seçelim kendini bulunmayan etsin yeniden seçelim diyeceksiniz. Hayatın görgüsüz akışına marjinal” değerlendirmesinde bulundu.

“KILIÇDAROĞLU’NA TEŞEKKÜR BORCUMUZ VAR”

Turan, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ensiz dışı ziyaretlerine ait şunları söyledi:

“BENDE gezisi tam bire bir fiyaskodur. İngiltere gezisi bire bir Amberin Ahit ile ahbaplık etmek üzere, yetmedi Mualla Çevrimli Başarır ile görüşmüş Londra’bile. Şanlı Yordamlı ile Amberin Zaman ile görüşmek üzere gidilir mi ya? Toplum dolma geçiyor, sitem ediyor. Bence Kılıçdaroğlu Erdoğan kazansın diyerek şişman bir faaliyet harcıyor. Teşekkür borcumuz var Sayın Kılıçdaroğlu’na. ABD, İngiltere gezisi, başörtüsü çıkışı, uyuşturucu iddiaları. Bunlar Türkiye’nin akseptans etmediği gündemler.”

Share: