DOĞRU Fırka heyeti basınla buluştu

DÜRÜST Fırka Milletvekilleri ve İl Başkanı kentte fariza fail matbuat mensuplarıyla ayrımsız araya geldi. Milletvekilleri kentte yapılan yatırımları değerlendirdi.

DOĞRU Tümen Kars Milletvekilleri Ahmet Aslan, Prof. Yunus Tığ ve İl Başkanı Yokluk Çalkın, düzenlendikleri matbuat toplantısında DOĞRU Öğür hükümetleri marifetiyle Kars’ta hayata geçirilen projeler, münakasa aşmasındaki projeler ile yapılan yatırımlarla ait vukuf verdi.

Karayolları 18. Havza Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantının açılışında mütekellim SELIM Tümen İl Başkanı Yokluk Çalkın, YANLIŞSIZ Fırka hükümetleri döneminde Kars’a yetişkin yatırımlar yapıldığını söyledi.

Başkan Gıyap Çalkın, “Kars genelinde diriltme ve nesir dönemi bitmeme ediyor. İlçelerimiz, köylerimiz, beldemiz, site merkezi hem hükümetin yatırımları, hem dahi yerelde belediyelerimizin, Özel İdaremizin çalışmalarıyla, seçme ablamda yapılan yatırımlarla yordam kesmeden bitmeme ediyor. bu yıl çokça bereketli bir sene oldu. çiftçimizin yüzü güldü. Merkezde kayyum ile birlikte belediyemizin da ayrımsız haddinden fazla mahallede, tıpkı çok cadde dahi çalışmaları söz konusu, etraflı yıllar hizmet veremeyen ayrımsız belediyeden şakkadak bire bilcümle hizmeti alma noktasına gelince caddeler sokaklar yapım alanına döndü” dedi.

“Çiftçilerimizin yüzü güldü”

Buğday üretimin çiftçilerin yüzünü güldürdüğüne dikkat çekici Ekincilik, Orman ve Köyişleri Alt Kurul Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, “Coğrafyamızda bu yıl gürlük ve artağanlık var. Rekoltelerimiz faziletli, geçen yıl 16,5 titrem Türkiye’de buğday üretimi olacakken, bu sene 20 milyonu geçiyoruz. Kars’ta öyle, Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO) Ajansı’nı görüşme ettik. TMO Genel Müdürü bizzat Kars’a geldi. Burada alımı başlattık. Ince yıllardır TMO’nun Kars’ta aynı alımı yoktu. Bu sene etkileşimli kendisine Kars’ın değme noktasında, rastgele bölgesinde, köylümüze, üreticimize sunu mail noktalarda onlara kolay ve masrafsız ürünlerini alabilme imkanını sağladık. Gittik durumunda izledik, pekâlâ gidiyor bu işler çiftçimizin akıbet aşama mutlu olduğunu, kıvançlı olduğunu gördük. Birde üreticilerimizin girdi maliyetleri arttı. Tığ tahıl fiyatlarını 2 liralık 25 kuruştan, 7 liralık 40 kuruştan gelgel yapıyoruz. Yani yüzdelik 240’lık ayrımsız çoğalma yapıldı. Evet girdi maliyetleri arttı ama vatandaşın cebine giren dahi arttı” diyerek konuştu.

Son olarak hezel alan Mebus Ahmet Aslan, “Bulunduğumuz konjektörde kestirmece 2,5 yıldır hem Türkiye, hem Dünya pandemiden haddinden fazla etkilendi. Hamd olsun acun pandemi ile birlikte hazırlık zincirindeki arıza ve kırılmalara bağlı adına haddinden fazla nazik teessürat, ara sıra yerlerde tabiri caizse açlıklar yaşıyorken, Türkiye bunu çok kudretli aynı şekilde dümen etti ve başarılı bir şekilde aşmış oldu. bunun birlikte özellikle coğrafyamızdaki, zaten dünyanın bu coğrafyayı eşmek amacıyla yürüttüğü uğraş girişimlerinin birlikte Ukrayna- Rusya savaşı birlikte bölgemizdeki dengeleri haddinden fazla ast arka etti. Hamdolsun kim Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hele bu süreçleri atmak, 2 ülkenin barışını sağlayabilmek, dünyanın huzurunu sağlayabilmek açtığımız tahıl koridoruyla alay malay bu bölgede Türkiye’nin olmazsa olmaz olduğunu tıpkı sefer daha ortaya koymuş olduk. Bütün bunları yaşamışken 2,5 yıllık periyotta hele vatandaşımıza dokunabilmek, vatandaşımızın mağdur olmamasını bulmak konusunda çok dokunaklı katkılar ve destekler verdik” şeklinde konuştu. – KARS

Share: