DOÇ. DR. IRMAK ARDAHAN DEPREMİ SÜRPRİZ DEĞİL, FAY 5’TEN ŞIŞMAN 22 SARSINTI ÜRETMİŞ

KOCAELİ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde memur Doç. Dr. Serkan Irmak, Ardahan’üstelik meydana gelen depremin kendileri için şaşırtı olmadığını belirterek, ‘Bu fay, 1900’den günümüze kadar 5’ten büyük 22 devam sarsıntı üretmiş. Havza zelzele üreten ayrımsız kesim ve bu deprem şaşırtı değil. Fakat beklemediğimiz nokta, bu 5.2’lik depremin yapmış olduğu hasar dedi.

Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde Doç. Dr. Serkan Irmak, Ardahan’birlikte meydana mevrut depremi değerlendirdi. Türkiye’nin yer sarsıntısı ülkesi olduğuna değinen Irmak, bu asıl depremlerin yalın kat olduğunu belirterek, şaşırtı olmadığını söyledi. Alışılagelen koşullarda bu büyüklükteki depremin hasara defa açmaması gerektiğini anlatan Irmak Ardahan’dahi meydana gelen Göle depremi haddizatında bizler üzere şaşırtı olmadı. Depremin meydana geldiği noktaya baktığımızda Kars paftası adını verdiğimiz şaibe içerisinde düzlük almakta. Bu paftadaki canlı fayların Erzurum Şenkaya fayı ve Göle fayı olduğunu görmekteyiz. Bu faylar 1900’den günümüze kadar 5’ten iri 22 pare deprem üretmişler nedeniyle bölge yer sarsıntısı üreten bire bir nahiye ve bu zelzele bir şaşırtı değil. Fakat beklemediğimiz nokta, bu 5.2’lik depremin yapmış olduğu hasar. Normal koşullarda 5.2’lik aynı depremin bu derecede hasar yapmamasını bekleriz fakat yapı stokunun çok kaliteli olmamasından kaynaklı meydana gelen bu hasarlar bizleri üzmüştür. Hele şita mevsimi öncesinde insanların barınma sorunu yaşayabilecek olmaları düşüncesi bizleri üzmektedir diye konuştu.

‘FAY HARİTASININ GÜNCELLENMESİ GEREK’

Türkiye’nin çalışkan kırık haritasında fay görülmeyen noktalarda birlikte depremler yaşanabileceğini ve Ardahan depreminin birlikte haritada kırık görünmeyen noktada meydana geldiğini anlatan Irmak, Bu toprak hareket üreten tıpkısı toprak, baktığımızda Erzurum Şenkaya fayı ile Göle fayı beyninde haritalanmamış tıpkı bölgede meydana geldi bu sarsıntı. Tığ elan esbak mülakatlarımızda üstelik etken fay haritasında sıfır, faal kırık kendisine gösterilmeyen yerlerde üstelik depremler olduğunu söylemiştik. Bu hareket bize bir nöbet elan aktif fayların belirlenmesine yönelik çalışmaların hızlandırılması gerektiğini göstermektedir. Rastgele ülke için hazırlanan ‘İl Facia Risk Tenzil Planı’nın bire bir dakika geçmiş hayata geçirilmesi, alelhusus çatı stoğunun dikkatli aynı şekilde kontrol edilmesi ve gerekiyorsa bu çatı stoğunun yenilenmesi konusundaki çalışmaların de hızlandırılması gerekmektedir. ‘İl Kıran Riziko Kısıntı Planı’ kağıt üzerinde çok mebzul, haddinden fazla tam planlar olabilir ancak bu planlar hayata geçirilmezse vatandaşa çok faydaları olmayacaktır nedeniyle bu planların acul tıpkısı şekilde uygulamaya geçirilmesi ülkede tüvana herkesin faydasına olacaktır dedi.

Share: