Diyarbakır haberleri! 2. Arsıulusal Diyarbakır Gücük Film Festivalinin hakem heyeti üyeleri mahsus oldu

Firez ve Turizm Bakanlığı ile Beyaz Perde Genel Müdürlüğünün katkılarıyla ve Diyarbakır Valiliği ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin paydaşlığında düzenlenecek olan 2. Uluslararası Diyarbakır Gücük Film Festivaline çok birkaç bir müddet kaldı. 12-15 Ilk Teşrin tarihleri ortada sinemaseverlerle buluşacak olan festivalin yarış filmleri ve saygınlık ödülleri açıklanmıştı. Diyarbakır Firez Konuşma ve Beyaz Perde Derneği (DİSİNEDER) eliyle gerçekleştirilecek olan 2. Uluslararası Diyarbakır Gücük Film Festivalinin yarış filmlerini değerlendirecek olan jüri üyeleri galiba oldu.

Kayapınar Belediyesi ile Sur Belediyesi vasıtasıyla desteklenen 2. Arsıulusal Diyarbakır Güdük Film Festivalinde filmler; Millî Kısa Kurmaca, Millî Gücük Dokümanter ve Arsıulusal Gücük Film Yarışması tevessül etmek amacıyla üç ayrı kategoride 10 film yarışmada vadi alıyor. Festivale başvuran ve ana seçkiye seçilen güdük filmler, hep 15 dürü heykelciği ve 40 bin TL’lik dürü için yarışacak. Kurgulanmış gelişmemiş filmlerin yarıştığı kategoride ilkokul şahsiyet benzeri hakem heyeti ekibi saha alıyor. Jürinin başkanlığını ise, ‘Kardeşler’ adlı ilk detaylı metrajlı filmiyle bir nice festivalden ödüllerle ayrılan direktör Vücut Atay üstleniyor. Hakem Heyeti üyeleri ortada ‘Adanalı’, ‘Prensesin Uykusu’, ‘Şubat’, ‘Locman’, ‘Küçük Şeyler’, ‘Bir Başkadır’ ve ‘Aslında Özgürsün’ gibi projelerin aranan ödüllü oyuncusu Alican Yücesoy; ‘Yılan Hikayesi’, ‘Biz Size Ihtilas Olduk’, ‘Davetsiz Misafir’ ve ‘Küçük Hanımefendi’ kadar dizilerdeki oyunculuğunun birlikte ‘Yemekteydik ve Karar Verdim’ ile ‘Bağcık’ filmleriyle yönetmenlik kariyerine başlayan Görkem Yeltan; ‘Zenne’, ‘Çukur’, ‘Müslüm’ ve ‘Kuruluş Osman’ kadar projelerin oyuncusu ödüllü oyuncu Erkan Cebbar ve ‘Bir Zamanlar Çukurova’, ‘Toz Ruhu’, ‘Nasipse Adayız’ ve ‘Kurak Günler’ üzere projelerle bilinen ödüllü oyuncu Selin Yeninci’den oluşuyor.

Dokümanter filmlerin yarıştığı kategoride ise, üç kişiden oluşan tıpkı jüri ekibi düz alıyor. Jüride; Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Iz Birliği Başkanı Mehmet Güleryüz, ‘Dizi Doktoru’ lakabıyla aşina gazeteci ve tıpkı zamanda yazar Oya Doğan ve Zer Kozalak Umumi Heyet Başbuğ Vekili ve Adana Kızıl Koza Film Festivali Umumi Koordinatörü İsmail Timuçin meydan alıyor.

Uluslararası kategoride düz düzlük bodur filmler, üç kişiden oluşan hakem heyeti ekibi vasıtasıyla değerlendirilecek. Uluslararası Gelişmemiş Film jürisinde; yönetmenliğini üstlendiği ‘Güvercin’ filmiyle birçok festivalden ihsan alan yönetmen Banu Sıvacı, ‘Zenne’, ‘Çekmeceler’, ‘Anons’, ‘Gelincik’ ve ‘Bana Karanlığını Anlat’ kadar filmlerin yapımcılığını üstlenen kameraman Endişe Reyhanoğlu ve yazıp yönettiği ‘Toz’ filmiyle bir nice festivalden dürü düzlük direktör Flaş Kural’dan oluşuyor. Yargıcılar Kurulu üyeleri yoluyla belirlenen sonuçlar, 15 Ilk Teşrin akşamı düzenlenecek olan ihsan töreninde açıklanacak.

Direktör ve yapımcı Serhat Gönen’in direktörlüğünde gerçekleştirilecek olan 2. Diyarbakır Arsıulusal Güdük Film Festivalinin koordinatörlüğünü ise Esra Güzel üstleniyor. Antrparantez, çığır birliği BİROY’un temsilcisi kendisine Hars Bakanlığı Sinema Umumi Müdürlüğü Terviç Kurulunda iki sene süresince asamble üyeliği özne ve 2022 yılı itibariyle Firez Bakanlığı temsilcisi kendisine fariza yapan liyakatli aktör İpek Tuzcuoğlu, festivalin bu yılki danışmanlığını üstlenecek. – DİYARBAKIR

Share: