Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Sivas’ta tarihi Celil Cami’de sabahleyin namazını kıldı Açıklaması

Sivas’ta temaslarını sürdüren Kült İşleri Başkanı Prof. Dr. Uca Erbaş, tarihi Ulu Cami’üstelik vatandaşlarla sabahleyin namazını kıldı.

Sabah namazı amacıyla Ulu Cami’ye gelen Erbaş’ı, cami avlusunda ehil karşıladı. Camide vatandaşları selamlayan Erbaş, arkası sıra namazı kıldırdı.

Erbaş, namazın bitiminde cemaate yaptığı konuşmada ibadetlerin öneminden bahsetti.

Namazın kulluğun arz majör göstergesi olduğunu vurgulayan Erbaş, şunları söyledi:

“Delege Efendimiz’in ifadesiyle dinin direği olan namazımızı gelişigüzel gidişat ettik. Allah akseptans etsin. İbadet buyurmak yaratılış gayemiz. Rabb’imiz, ‘Ben cinleri dahi insanları üstelik bana perestiş etsin diyerek yarattım’ buyuruyor. Zımnında kulluğun bile gösterildiği en kebir tapınma salat. İşte sonra oruç, zekat, hac geliyor. Sefir Efendimiz, ‘İslam 5 molekül konusunda çatı edilmiştir. Lafız-i Şahitlik, namaz kılmak, oruç ağrımak, zekat yöneltmek, haccetmek’ diye buyurmuşlardır.”

Erbaş, ibadetlerin öne sâdır ayrımsız hikmetinin de kötülüklerden alıkoyması olduğuna dikkati çekerek, “Emreylemek ki mebzul kul olmak amacıyla Cenab-ı Hakk’ın rızasına uygun yaşayabilmek amacıyla ibadetlerimize sarılmamız geçişsiz. İnşallah budun adına, ümmet adına Kur’an-ı Kerim’in emirlerine ne büyüklüğünde inceden inceye sarılırsak o kadar akva ve metin olacağız. Hem zihniyet ve ruh olarak hem bile üzeri adına.” dedi.

Gençlerin ve çocukların haddinden fazla koca değerler olduğunu anlatan Erbaş, şöyle devam etti:

“Onları sıradan yaşlarda namaza alıştırmaya çalışalım. Onları ellerinden tutup camilere namaza götürelim. Namaza alışmaları lazım. Sefir Efendimiz, çocukların 7 yaşına kadar ana dini bilgileri öğrenmeleri gerektiğini söylüyor. Eğitim bilimcileri bile insanların ıra yapısının 7 yaşından önceki oluştuğunu ifade ediyor. Bakınız Elçi Efendimiz’in 1400 yıl önceki söylediği sözle zaman yetişek bilimcilerin yapmış olduğu araştırmalar örtüşüyor. Tığ demin 4, 5 ve 6 yaşındaki çocuklarımızı Sefir Efendimiz’in bu sözlerine uyarak Kur’an kurslarımızda eğitime alıyoruz. Bu kurslarda çocuklarımıza onların zihinlerinin alabileceği kolaylıkta Rabb’imizi, Elçi Efendimiz’i tanıtıyoruz. Sadakat, korku, hak yolu nedir? Vatan, ulus sevgisi bunları öğretiyoruz.”

Namaz sonrası cemaate sıcak benzen ve poğaça ikram edildi.

Share: