DERİK KAZASINDA, ANNESİNİN ÖLÜMÜNE HASTALIK OLAN LASTİĞİ İŞ YERİNDE BULDU

MARDİN’in Derik ilçesinde 2 TIR’ın karıştığı, 20 kişinin hayatını kaybettiği çifte ilçe ile ilişkin yeni detaylar ortaya bundan sonra. İkinci kazada fırlayan TIR lastiğinin çarpması sonucu annesi Sıtti Abul’u (84) kaybeden Serhat Abul (42), ayrımsız lastiği hisse senedi yerinde görünce tıpkısı kat elan yıkıldığını belirterek, Kollar bana ‘ Ağababa, anneye çoğaltan sargaç burada’ dedi. Ego bile ‘Ne lastiği’ dedim. Şaşırdım. İndim, hareket yerime baktım, lastik burada. Bire Bir terliği arabanın arasında, başka terliği dükkanın önünde düşmüş dedi.

Kaza, 20 Ağustos günü saat 17.00 sıralarında Bahçelievler Mahallesi’nde bire bir akaryakıt istasyonunun yakınında meydana geldi. Yusuf Şataflı yönetimindeki basılmış taşıyan 73 SN384 plakalı TIR, freni boşalınca 2 araca ve yayalara çarptıktan sonraları devrildi. Bu kazada, marketten çikolata alıp evlerine dönen Şervan (6) ve Mihriban Tanrısever’i (11) ile İbrahim Halil Has (80) ve İnan Sağlam (35) yaşamını yitirdi. İhbar konusunda kaymakamlık yerine esenlik, itfaiye, kurnaz ve polis ekipleri atıf edildi. Çevredekiler bile kaymakamlık yerinde toplanarak, ekiplerin çalışmasını strateji etmeye başladı.

Bu kazadan kısaca 30 an bilahare gine gübre gebe olan Düş Güneş yönetimindeki 34 NMB 53 plakalı TIR, görüngü yerindeki kalabalığın arasına daldı. Kalabalık, ürkü içerisinde sağa sola kaçışmaya çalıştı. TIR, çok sayıda kişiye çarpıp, apartmana çarparak durdu. Fert pazarının yaşandığı kaza namına çokça sayıda sağlık, polis güçleri ve itfaiye ekibi sevk edildi.

HER İKİ KAZADA DAHI 26 KİŞİ YARALANDI

Bu kazada dahi engelleme edenler arasında kâin polis memuru Yahya Ergin (33) martir oldu, Bessi Bağlayan (57), İrfan Denizköpüğü (45), Mülkiye Çevik (56), Ünal Rençper (24), Yağmur Açan (28), Hamit Akkoyun (82), Ahmet Aktay (30), Sıtti Abul (84), Fesih Üzücü (61), Velat Elem (45), Kemal Yara (60), Dil Cambazı Denk (66), Necla Arda (27), İsa Ayebe (42), Baver Babur (17) yaşamını yitirdi.

Her iki kazada yaralanan 6’sı korkulu 26 emanet bile hastaneye kaldırıldı. Kazalarda 11 şalter ile 3 gelişim durumunda dahi iri hasar meydana geldi. Kazanın peşi sıra gözaltına alınan TIR şoförleri Düş Sıra ile Yusuf Şataflı tutuklandı. Yaralılardan 21’i taburcu edilirken, 5’inin ise hastanelerdeki tedavisi sürüyor.

‘SADECE KENDİMİZİ KURTARMAYA ÇALIŞTIK’

İkinci kazada TIR’ın fırlayan lastiğinin çarpması sonucu annesi Sıtti Abul’u kaybeden Serhat Abul, aynı lastiği iş yerinde görünce tıpkı kat daha yıkıldı. Demir doğrama işi fail Abul, geçmiş kazadan sonradan annesi ve 2 çocuğu ile gelişigüzel hareket namına akıllıcasına yürüdüğünü belirterek Aynı gürültülü geldi. Sağımıza baktık; ikinci tıpkı TIR hızlı tıpkı şekilde geliyor. Bize akıllıcasına geldiğini gördüm. Daha sonradan anneme ‘Koşun hatır, kendinizi kurtarın’ dedim. Çocuklar koşarak dil girdiler. Ben sağa kaçtım, annem da dükkana girmeye çalıştı. Bilahare baktım, annem iki arabanın arasında yerde yatıyor. Bayıldığını sandım. ‘Anne, anne’ diye niteleyerek bağırdım. Kafasını kaldırdığımda, takkadak kafatası görünüyordu. Annemi morga koyduktan sonra eve geldim. Çocuklar bana ‘Baba, anneye çoğaltan lastik burada’ dedi. Ben bile ‘Ne lastiği’ dedim. Şaşırdım. İndim, hisse senedi yerime baktım, korse burada. Tıpkı terliği arabanın ortada, başka terliği dükkanın uğrunda sakıt. Geçmiş sargaç olduğunu bilmiyordum. Tozdan dumandan ayrımsız husus göremedik. Çabucak kendimizi kurtarmaya çalıştık dedi.

KAZAZEDELERE YARDIM BUYURMAK İÇİN EVDEN ÇIKMIŞ

İkinci kazada yaşamını yitiren avukat Yağmur Açan’ın (28) babası Ramazan Açan da oğlunun kazazedelere muavenet etmek üzere fenomen namına gittiğini anlatarak, Avukat ve sağlıkçı adayı oğullarım, insanca aynı refleks adına evden çıkıp, oraya koştular. Filhakika hemşirelik bölümünü okuyan başka oğlum üstelik dertli. Evde yatıyor. Yağmur, 5 almanak avukattı. Çokça üzgünüm. Tıpkısı ata kendisine yüreğim yanıyor. 3-4 gündür uyuyamıyorum. Bu fenomen, kırım kabilinden tıpkı kazadır. Tsunami dediğimiz fenomen ile tıpkısı eş tıpkı görüngü oldu. Kendime dahi çıdam diliyorum. Haddinden Fazla zehir tıpkı olaydır diye niteleyerek konuştu.Share: