Denizli-Muğla sınırında sâdır orman yangını söndürüldü

Denizli’nin Kermen ilçesi ile Muğla’nın Menteşe ilçesi arasındaki ormanlık alanda sâdır yangında kestirmece 100 hektarlık alan kötülük gördü.

Denizli Orman Mıntıka Müdürü Erhan Çetinkaya, AA muhabirine, geçkin saat 14.48 civarında Kale ilçesi Muslugüme Mahallesi yakınlarındaki dere yatağında elan belirlenemeyen nedenle çıkan yangının sabahleyin saatlerinde söndürüldüğünü söyledi.

Yangının Muslugüme Mahallesi ve Reze ilçesindeki Esençay Mahallesi arasındaki ormanlık alanda faal olduğunu anlatan Çetinkaya, “Rüzgarın dahi etkisiyle yayılan yangını sabahın geçmiş ışıklarıyla alay malay ekiplerimizin kırıcı mücadelesiyle çok şükür söndürdük. Yaklaşık 100 hektarlık benzeri orman alanı beis gördü.” dedi.

Çetinkaya, yangında 11 helikopter ve 5 uçağın birlikte Muğla ve Denizli Orman Mıntıka Müdürlüklerine kapalı haddinden fazla sayıda personelin fariza yaptığını, Denizli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, açıkgöz ve vatandaşların de çalışmalara bindi verdiğini tabir etti.

Denizli Valiliğinden yapılan açıklamada birlikte yangının Denizli ve belde illerden mevrut ekiplerin müdahalesiyle arama altına alındığı, soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yangının kontrol altına alınmasında korkulu çabalarından kıran AFAD, Orman Mıntıka Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve birlik kurumlarımız ile Vazıh, Muğla, Manisa, Burdur, Isparta ve İzmir’den gelen ekiplerimize ve desteğini esirgemeyen vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Konuyla ilgili degaje yetenekli soruşturma başlatılmıştır.”

Share: