Denizli bilgi… Başkan Bilici Işık, Cenup Kore’de Konfedere Kentler ve Evcil Yönetimler Acun Teşkilatı Kongresi’ne katıldı

Kütahya Şehremini Bilen Işık, Mürekkep Kentler ve Domestik Yönetimler Acun Teşkilatı’nın (UCLG) Güney Kore’nin Daejeon şehrinde planlı Acun Belediyeler Birliği 7. Kongresine katıldı. Ara Bulucu Şehirler İçin Lehçe Hamaset Kuralları Tekvin: Uzlaştırıcı Şehirler İçin Gelecek Paktının Oluşturulması konulu oturumda moderatör olan Komutan Işık, “Ara Bulucu Şehirler oturumunda elde ettiğimiz birçok deneyimi hızla uygulamaya geçirdik ve olması gereken değme nev donatıyı şehrimize kazandırdık” dedi.

Birleşmiş Kentler ve Domestik Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) çerçevesinde planlı Dünya Belediyeler Birliği 7. Kongresi dahilinde Yönetim Kurulu Toplantısı, Umumi Asamble Toplantısı ve Acun Konseyi Toplantısı, Güney Kore’nin Daejeon şehrinde gerçekleştirildi. Güney Kore Cumhur Reisi Yoon Suk Yeol’un katılımı ile başlayan kongreye Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Etüd Proje Müdürü ve Proje Koordinatörü Mehmet Zenci ile gelişigüzel Türkiye’den 22 belediye reisi ve meclis üyesi ortaklık etti.

“Olması gereken gelişigüzel makule donatıyı şehrimize kazandırdık”

Kongrede Ara Bulucu Şehirler İçin Bölgesel Çekinmezlik Kuralları Tekvin: Uzlaştırıcı Şehirler İçin Ati Paktının Oluşturulması mevzulu oturumda moderatörlük yapan Belediye Reisi Işık, “Yerel yönetimlerde ilkin belediye başkanları tevessül etmek üzere divan üyeleri, müdürler ve personel o şehirle entegre olmak zorunda. Bütünleşmediklerinde o şehrin insanlarını bahtiyar etmeleri zorlaşıyor. Bu anlamda tığ, Uzlaştırıcı Şehirler oturumunda elde ettiğimiz bir nice deneyimi derhâl uygulamaya geçirdik ve Kütahya Deklarasyonunda vadi kayran bir nice konunun de bizim kadar ara bulucu şehirler konumunda yer düzlük şehirler içinde koskocaman olacağına inanıyoruz. Ara Bulucu şehirler, herkesi önemseyen, kırsal kesimle site arasında hayat kalitesini artırmayı amaçlayan, yaşayan benzeri ati kurmak yerine çokça balaban öneme sahip. Olması müstelzim herhangi bir makule donatıyı şehrimize kazandırdık. Yöneticiler olarak yıpranmamış hisse senedi sahalarının açılmasından tutun kâin şehri yaşanabilir benzeri yere yöneltmek amacıyla bir nice faaliyette bulunuyoruz. Kütahya bunun bir nice örneklerini yaşıyor ve bundan sonra bile yaşamaya bitmeme edecek. Kütahya’dahi toprak kayması durdurduk. 3 sene öncesine kadar sürekli barhana veren benzeri site olan Kütahya, şimdi daha çok gençlerini doyurabilen ve toprak kayması azaltan ayrımsız konuma geldi” dedi.

Kütahya’üstelik İkamet Iri, Mehmetçik Anaç ve Alem Deneyli uygulamaları

Vatandaşın kendine mümasil olanı domestik tutumlu olarak kabul ettiğini belirten Komutan Işık, “Evcil idarecilik hem haddinden fazla hoş hem birlikte çokça tahakküm. Yerli yönetimleri vatandaşımız icra makamı olarak görüyor ve çözüm bekliyor. şehremini namına çözüm nail olmak zorundayız. Biz da hayata geçirdiğimiz proje ve uygulamalarla vatandaşımızın dirim kalitesi ile bolluk seviyesini artırdık. Akil şehircilik uygulamaları üzerine sonuç 3 yılda çokça sakil projeleri şehrimizde başlattık. Uygulamaya koyduğumuz 35 projeyle, bizim üzere 51 uray beyninde birinci olduk. İkamet Anaç, Mehmetçik Deneyli ve Hilal Anaç uygulamalarıyla hemşehrilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda projeleri hayata geçirdik. Delege belediyecilik uygulamalarının birlikte asetat belediyecilik ve bariz konu belediyeciliği uygulamasını başlattık. Göreve geldiğimizden bu yana yaklaşık 300 bin vatandaşımızı ağırladık ve ağırlamaya devam ediyoruz. Burada yapılan toplantıların ve müzakerelerin ülkemiz üzere hayırlara komütatör olmasını diliyorum. Kamu katılımcıları nazikâne selamlıyorum ve çok teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kongreye Türkiye’den, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Konya Büyükşehir Şehremini Garaz İbrahim Altay, Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Trabzon Büyükşehir Belediye Reisi Meram Zorluoğlu, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Tığ, Acıgöl, Çamlıyayla, Gebze, Taşmak, Karatay, Sancaktepe, Siverek, Sultanbeyli, Ürgüp, Mersin, Bağcılar, Keçiören, Büyükçekmece, Çanakkale, Nilüfer ile Osmaniye Belediyelerinin başkanları ve divan üyeleriyle alay malay Türkiye Belediyeler Birliği’nin yetkilileri katıldı. – KÜTAHYA

Share: