Dağlarda yetişen çıtlık köylülere alacak kapısı oldu

Dağlarda yetişen çıtlık köylülere alacak kapısı oldu

BALIKESİR – Doğada kendiliğinden yetişen ve bir nice alanda makbul çıtlık, Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde suret ve rustik mahallelerde dinç vatandaşların dirimsel kapısı oldu.

dört bir yanı ormanlarla çevrilmiş, eli nimetli topraklara erbap Sındırgı ilçesi bir nice iz çeşitliliği ile vatandaşlara kâr sunuyor. Yayla ve kıraç alanlarda kendinden yetişen çitlembik da civar halkının koca dirimlik kaynakları arasına girdi.

Eylülde rengi yeşile dönmeye başlayan çitlembik, sabahın er saatlerinde araziye çıkan vatandaşlar aracılığıyla toplanıyor. Çuvallara konulan çitlembikler, evlere getirilerek kızılları ve yapraklarının ayrılması amacıyla yıkanıyor, arkası sıra de kuruması için güneşe seriliyor. Doğanın hediyesi çitlembiğin iktisadi ocakçı da az çok yüksek ürünler arasında.

Halk dilinde çıtlık, menengiç üzere farklı isimlerle de mezkûr çitlembik ağacı meyvesinin bir nice yarar sağlayıcı yağı çıkarıldığı gibi sabunu ve kahvesinin üretildiği biliniyor.

Sındırgı’nın Hisaralan mahallesinde faal Mehmet Bozkurt, çitlembik ağacının Hisaralan mahallesinde az çok bol olduğunu ve tabii ortamda yetiştiğini söyledi. Değme sene çitlenbik meyvesini topladığını tamlayan Bozkurt, “Ilkgüz-Ilk Teşrin aylarında çitlenbiğin meyveleri olgunlaşıyor. Olgunlaşan meyvelerini topluyoruz. Bu yıl 400 kilogram çitlenbik topladım. Bunun dahi bire bir kısmını yağını çıkartmak üzere ayırdım. Aynı kısmını ise yağını almadan tüccara satışını yaptım. Yağını kahvaltıda üstelik kullanıyoruz. Elde ettiğimiz kazançla ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Bu sene 23 liradan satmaya başladık. Güzeşte yıl çıtlık aşkın yoktu onun üzere fazla kazanamadım. Bu yıl rekoltesi faziletli şimdiye kadar tahminî 400 kilogram çıtlık topladım. Topladığım çitlembiklerin aynı kısmını yağ çıkartmak amacıyla kendimize ayırdım köylü artan sattım. Tanrı bereket versin bu yıl çitlembikten 7 bin lira kazandım” dedi.

Herhangi Bir derde merhem, faydaları saymakla bitmiyor

Menengiç (çitlenbik) yağının faydalarının saymakla bitmediğini anlatan Bozkurt, meyvenin karın ağrılarını azalttığı, mideyi rahatlatıcı tıpkısı güçlük gösterdiğinin bilindiğini söyledi. Meyvesinin yanı sıra kuru evet üstelik budanan dallardan dahi oya amacıyla yöresel boncuk bile yapılıyor.

İştah açıcı özellikler gösterdiğinden kilogram ahzetmek isteyenlerin birlikte tercih ettiğini belirten Bozkurt, ” Öksürüğün kesilmesini sağlıyor. Endazeli bire bir şekilde kullanıldığında böbreklerin esenlikle çalışmasına destek olduğu biliniyor. Şiddetli terleme sorunundan kurtarıyor. Saç sağlığına dolgunca geliyor, hele saç renginin açılmasını geciktirdiği söyleniyor. İdrar söktürücü özellikler gösteriyor. Toplama süreci oldukça edisyon ve mühlik. El ama bizim için bol bir kazanç kapısı. Topladığımız çitlembiklerin çoğunu satıyorum. Çocukluğumuzda annelerimiz üstelik dağlardan toplardı. Bunu toplaması oldukça zahmetlidir. Reçinesi ellerimize yapışır. Biz bunu hem tüketip, hem dahi yağını çıkartıyoruz. Bunun yağını 200-250 liraya satıyorlar” dedi.

Share: