Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhuriyet Altını tarihinin sunu balaban içtimai bölük projesi lansman töreninde konuştu: (3)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin yeryüzü balaban sosyal konut projesiyle, aksiyon yerlerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 ay mehil ile emekçilere ve taze girişimcilere sunacaklarını bildirdi.

Beştepe Ulus Kongre ve Firez Merkezi’nde düzenlenen, Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik nazik sosyal hane projesinin lansman töreninde mütekellim Erdoğan, şu anda 12 ilde, 3 bin 930’u doğru, mecmu 10 bini aşan endüstri tipi hareket yeri projesi yürüttüklerini söyledi.

Kampanyanın geçmiş etabı kapsamında, 10 bin yıpranmamış hareket yerini elan siktirici ve mutedil ölçekli sanayicilerin hizmetine sunacaklarını belirten Erdoğan, nesir edecekleri hareket yerlerinin, ülkenin yatırımına, üretimine, sanayisine ve istihdamına oldukça çok tıpkı yardım sağlayacağını dile getirdi.

Reisicumhur Erdoğan, “Onlarca ayrımlı sektöre yayılan onarım ve imalat kollarında yoğunlaşan kıytırık işletmelere seslenme fail endüstri tipi hisse senedi yerlerimiz, 100 bine andıran ekleme istihdam sağlayacaktır. Bu hisse senedi yerlerini, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 ay mehil ile emekçi kardeşlerimize, dinç girişimcilerimize sunacağız. Tekmil bu yatırımların daha evvel çivileri çakılır çakılmaz endüstri çarkları hızlanmaya, ekonomimiz güçlenmeye ve 200 bin kullanılmamış istihdamla gelişim gücümüz kazanmaya başlayacaktır. İlk evim, evvel iş yerim projesinin 81 ilimize, ülkemize ve vatandaşlarımıza doğru uğurlu olmasını diliyorum.” diyerek konuştu.

Erdoğan, dünyada sosyal hane, izzet ve müzaheret uygulamalarının, soylu erki daralma dolayısıyla izansız plana atıldığı benzeri dönemden geçildiğini, özellikle içtimai hane projelerinin, inşaat malzemelerinin maliyetlerindeki şiddetli artışlar sebebiyle tamamen durduğunu aktardı.

Cumhur Reisi Erdoğan, “Tığ ise çağın değme ihtiyacı üzere basamak arzında yaşanan daralmaya cebin de çözümü yerli ve milli imkanlarla arıyor, buluyor ve hayata geçiriyoruz. Esasta vaktiyle beri dolgun göz projelerimiz Anayasamızda yer düz toplumsal celal ilkesini en encam ve canlı düzeyde hayata geçirdiğimiz alanlardan biridir. Türkiye’nin serencam dönemde yaşadığı heybetli iktisadi büyümeye, ihracatta ve üretimde gösterdiği performansa sınırlanmış, iktisadi atılımının yeryüzü somut örneklerinden biri bile işte bu göz kampanyasıdır.” diyerek konuştu.

Dünyada hiçbir ülkenin, maliyet ve müddet olarak cesurluk edemediği bir projeyle, milyonlarca vatandaşı ev sahibi yapmakta azimli olduklarını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Göz üretimindeki hızımızdan ve iş kalitemizden hissetmek isteyen Avrupa’daki, Asya’daki ve Afrika’daki tecrübemizden istifade etmek isteyen onlarca devlet var. Tığ bu alandaki birikimimizi öncelikle vatandaşlarımızın istifadesine sunuyoruz. Bu levha, tıpkısı aheste meselesi olmanın ötesinde, seçkin eşya altında millete bakım için mesai, üretme ve uğraş ika anlayışının elbette bir sonucudur. Ululuk milletine hizmet üzere çalıştıkça, budun de devletine daha eli sıkı katılmak birlikte daha çok inanma etmektedir. 15 Orak Ayı gecesi yaşananlar bu hakikatin arz azrail ifadesidir.”

Hükümetleri döneminde, hayata geçirdikleri demokrasi ve kalkınma devrimleriyle milletle devleti, geçmişte tek olmadığı kadar bütünleştirdiklerini, birleştirdiklerini ve güçlendirdiklerini belirten Erdoğan, “Göz projelerimizi de bu tatlılıkla yürütüyoruz. Ailelerimizin, konutlarıyla içtimai ve kültürel imkanlarıyla hangi kadar iyi, hangi büyüklüğünde ahenktar yerleşim yerlerinde yaşarlarsa hem öz bireyleri ortada hem çevreleriyle o kadar zinde ilişkiler zarfında olacaklarına inanıyoruz.” dedi.

“Türkiye’yi örnek aynı mevki haline getirmenin gayreti içerisindeyiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda İstanbul Esenyurt’taki hane dağıtım projesine ilişik birlikte “Destek fazlalık 3 dayanak noktası fazlalık 4. Orada vatandaşlarımızın mutluluğunu gördüm. Esenyurt bilindik geçmişi itibarıyla gecekonduların geniş olduğu ayrımsız düzlük ama orada kentsel tahavvül projesiyle çokça ağırbaşlı tıpkısı hamle attık, atıyoruz ve hep bunlarla beraber şehirlerimize yakışan tıpkısı yapılaşmayı yaparak Türkiye’yi örnek tıpkı büyüklük haline getirmenin gayreti içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, sarsıntı konutlarına ait da şunları söyledi:

“İzmir’birlikte yaşanan sarsıntı ve çarçabuk depremden bilahare o bölgeyi lacerem değiştirdiğimizi, elbet dönüştürdüğümüzü göz doğrulama töreninde tüm İzmirlilere ekranları başında izleyen kül milletimize gösterdik. Benzeri özdek Malatya’dahi, Elazığ’bile ve Erzincan’üstelik cümle buralarda de gösterdik. Yangınlar oldu, Antalya-Muğla bilcümle buralarda hızlı hızlı inşaatların yapımını gerçekleştirdiğimiz kabilinden gelip, ‘Başkanım bütünü ongun fena hâlde bile benim traktörüm gitti benim halim hangi olacak, benim savmak teknem oydu’ diyen dikici kardeşime dedim ki ‘Bir hafta süresince traktörün sana gelecek.’ Biz tıpkı haftayı bulmadan traktörünü o dikici kardeşimin kendisine ve onun gibi çevredeki hep çiftçilere traktörlerini ulaştırdık.”

“Yurtlarımız elan dolmuş değil”

Projenin tümü, 500 bin konut, 250 bin göz amaçlı arsa ve 50 bin hareket yeri bittiğinde, 3 milyon 750 bin kişiyi daha tehlikesiz yaşam alanlarına kavuşturmuş olacaklarını nâkil Erdoğan, “Cumhuriyet Altını tarihinin sunu iri sosyal ev hamlesinin sevincini milletimizle yaşarken, ülkenin seçme kazancına, rastgele sevincine, rastgele güzelliğine itiraz edenler üstelik unutmayın, onlar boş durmuyor. Değme projemiz kabilinden, 500 bin içtimai konutun de yapılamayacağını söylemelerini ben kale de almıyorum.” diyerek konuştu.

Laf değil, iş ürettiklerini, gelişim yapmaya devam edeceklerini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bizi anne şaşırtan, ihtilaf cenahının, gençlerimizin ocak sahibi olmalarına karşı çıkmasıdır. Tek konuda gençlerimize güvenmeyenler, bu hususta üstelik aynı yaklaşımı göstermektedir. Lan uymazlık, tığ göreve geldiğimizde sizin gençlerimize verdiğiniz burs neydi ya 45 liracıktı. Şimdi burslar 650’ye, 850’ye daha çok ve minimum ücrete artık kimlerin, lisansüstü eğitim tedris görenlerin. Tığ böyle yaklaşıyoruz gençlerimize ve tığ gençlerimizi hamdolsun sokaklarda bırakmadık. Şu dakika itibarıyla 850 bin gencimizi iskan edecek yurtlarımız var. Yurtlarımız elan meşbu değil, yurtlarımızı dolduracak müracaat henüz bulunmayan amma tığ buna karşın yıpranmamış ilavelerle 1 milyonun üstüne inşallah yurtlarımızı çıkaracağız. Biz gençlerimize hep güvendik, hep inandık, hep destek verdik. Konut projemizde üstelik onlara olan güvenimizi ve desteğimizi kendilerine yüzde 20’lik tıpkısı kontenjan ayırarak gösterdik. Bir Vakitler şüphesiz yüz binlerce gencimizin TOKİ projeleri ile familya sahibi olmalarını sağlamışsak bugün da aynısını yapacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye kazandırdıkları her eser üzere içtimai hane projesinin bile millete olan vefa borcunu ödemenin vasıtası adına akseptans ettiklerini belirterek, “Özellikle özellikle TEKNOFEST gençliğini bizim rastgele yönüyle desteklememiz gerekiyor.” dedi.

Erdoğan, sosyal göz projesinin ayrı tıpkı özelliğine dikkati çekerek “Çeyizciler üzere anlı şanlı olsun. Çünkü seçme göz 250 ayrımlı aygıt noktasında tıpkı hareketlenme meydana getiriyor. Dolayısıyla ekonomiye bile ayrı benzeri hareketlenme demektir bu. İnşallah attığımız bu adımla, bu projemizin ülkemiz için yeni benzeri tırmanışa, kullanılmamış tıpkısı dirilişe çevirici olmasını diliyorum.” ifadesini kullandı.

-Notlar

Programda, Cumhuriyet tarihin genişlik iri sosyal göz hamlesinin tanıtım filmi izlendi.

Törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Yargıtay Başkanı Mehmet Kaplıca, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Çalım, Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Başkanvekili Celal Adan, DÜRÜST Parti TBMM Grup Başkanı İsmet Yılmaz ile Büyük Ilişki Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici katıldı.

(Bitti)

Share: