Cumhurbaşkanı Erdoğan, CICA 6. Zirvesi’nde konuştu Açıklaması

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye yerine çokça modlu eriştirme koridorlarını isteklendirme ediyor, Asya’yla Avrupa’yı birbirine bağlayan modern İpek Yolu’nun canlandırılmasını destekliyoruz.” dedi.

Erdoğan, Kazakistan’ın başkenti Astana’daki Bağımsızlık Sarayı’nda düzenlenen Asya’dahi İşbirliği ve Hamaset Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) 6. Zirvesi Genel Oturumu’nda konuştu.

CICA’nın 6. Zirvesi’ne katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, başarıyla yürüttükleri devir başkanlığı ve bu nazik Zirve’ye sülale sahipliğinden muhit Reisicumhur Teşrinisani Cömert Tokoyev’in şahsında yekpare Kazakları kutlama ettiğini söyledi.

Üyeliğe kullanılmamış akseptans edilen Kuveyt’e “Aldatıcı geldiniz.” diyen Erdoğan, “Kazakistan’ın önerisi doğrultusunda temelleri atık konferansın 30’uncu yapı yıl dönümünü yeniden Kazakistan marifetiyle planlı bu Zirve’de kutlamanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Zirvemizin ve yapacağımız istişarelerin ülkelerimiz ve mecmu âdemiyet üzere hayırlara çevirgeç olmasını diliyorum.” diye konuştu.

“2019’dahi ilan ettiğimiz Baştan Asya Girişimi’mizin anne hedefi, kıta ülkeleriyle ikili ve lehçe platformlarda gelişim birliğimizin derinleştirilmesidir.” diyen Erdoğan, Türkiye’nin kurucularından olduğu konferansın genişlemesine ve kurumsal kapasitenin genişletilmesine esasen beri zinde bindi verdiklerini bildirdi.

Erdoğan, 2010-2014 yılları arasındaki Türkiye’nin gün başkanlığı sırasında de ayrımsız doğrultuda akım ettiklerini belirterek, “Bugünkü Astana Zirvesi de konferansın, arsıulusal teşkilata dönüşümü sürecinin zar edildiği zirve olarak tarihe geçecektir.” ifadesini kullandı.

“Hal yollarını birlikte eş akılla beraber aramalı, beraber bulmalıyız”

İnsanlık adına bunaltıcı dengelerinin değiştiği, hazırlık zincirlerinde kırılmaların yaşandığı, ekonomiden gıda güvenliğine, enerjiden uluslararası ilişkilere dokuz canlı haddinden fazla alanda kilolu imtihanlarla karşılaşılan bire bir dönemden geçildiğine meni eden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Yıldırıcılık, rasizm, kafile üzere bildik olduğumuz sorunlara abuhava değişikliği, İslam ve yabancı düşmanlığı kabil yenileri ekleniyor. Tıpkı elin ilkokul parmağını geçmeyen ülkelerin çıkarlarını gözeten, ancak acun nüfusunun kahir ekseriyetini görmezden gelen kâin sistemin yapısal sorunları giderek kendisini henüz çok hissettiriyor. Türkiye yerine ayrıntılı tıpkı süredir ‘Dünya 5’ten büyüktür.’ diye bu duruma ilgi çekiyoruz.

Küresel güvenlik mimarisinin henüz adil, hakkaniyetli, künde kabiliyeti faziletkâr yeni aynı tatlılıkla şekillendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Dünyanın neresinde olursak olalım, nazik yabanlık ailesinin üyeleri adına hepimiz tıpkı kaderi paylaşıyoruz. Müstevli sürecinde yaşadıklarımız bu gerçeği bize gene hatırlatmıştır. Sorunlarımız kuşkusuz müşterekse, çözüm yollarını da eş akılla bu arada aramalı, bu arada bulmalıyız.”

Terörle savaş

Erdoğan, Türkiye olarak dostların fikirlerine nazik eşit verirken, deneme ve birikimlerini paylaşmaya dahi duyarlık gösterdiklerini vurguladı.

Konferans bünyesinde “Yeni Sınamalar ve Tehditler Evleviyet Alanı”nın koordinatörlüğünü bu anlayışla yürüttüklerini belirten Erdoğan, “Öte yandan, terör örgütleri, terörle uğraş tedbirleri karşısında bakışımsız yıldırma unsurlarını geliştirme çabalarını sürdürüyorlar. FETÖ, DEAŞ, PKK kadar yıldırı örgütleri eylemlerini kombinasyon cürüm faaliyetleriyle destekliyorlar. Bu terör örgütlerine arkalama eden, propaganda, finansman ve eleman devşirme faaliyetlerine katılan oluşumların hiçbir ayrıma gidilmeksizin engellenmesi gerekiyor. Bugün kabul edeceğimiz konferansın ‘BM Toptan Terörizmle Savaş Stratejisinin Uygulanmasına İlişkin Gösteri Planı’nı birlikte bu açıdan koca ayrımsız yarar namına görüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“5,6 bilyon dolarlık insancasına yardımla bu alanda dünyada milli gelire nazaran evvel sıradayız”

Afganistan’de barış ve istikrarın tesisinin, Afganlara karşı insani görevin yanında düzensiz barhana hareketleri ve kalan terör faaliyetlerinin önlenmesi bakımından de büyük önem taşıdığının altını çizen Erdoğan, “Afganistan’ı kişi kaderine metrukiyet etmemeli, insani müzaheret konusunda uluslararası topluluk yerine desteğimizi sürdürmeliyiz.” dedi.

Türkiye yerine dış politikada öncelik verdikleri insancasına yardımları, 2021 yılında 122 ülkeye ulaştırdıklarını tamlayan Erdoğan, “Hep 5,6 bilyon dolarlık insanca yardımla bu alanda dünyada milli gelire göre önceki sıradayız. 3,7 milyonu geçici himaye altındaki Suriyeliler görünmek üzere, 4 milyondan çok yerinden edilmiş kişiye ev sahipliği yapmayı sürdürüyoruz.” açıklamasını yaptı.

“Hedefimiz, bir dakika ilk cari kanın durmasını sağlamaktır”

Ukrayna’daki krizin lehçe ve küresel ölçekteki etkilerinin dizge eliyle yakından hissedildiğini dile getiren Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

“Adil tıpkı barışın diplomasi marifetiyle sağlanabileceğini, savaşın kazananı, adil ayrımsız barışın ise kaybedeni olmayacağını bilcümle söylüyorum. Sair yandan, savaşın huysuz etkilerinin giderilmesi amacıyla Birleşmiş Uluslar ve taraflarla gider ettiğimiz alçak çabalar tamlık dünyanın takdirini kazanmıştır. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracına müteveccih İstanbul Mutabakatı ve sabık ay gerçekleştirilen esir takası bu yönde kaydedilmiş somut birer başarıdır. Hedefimiz, sahadaki zorluklara karşın yakalanan ivmeyi bitmeme ettirerek bir zaman evvel akan kanın durmasını sağlamaktır.”

“Çokça modlu eriştirme koridorlarını motivasyon ediyoruz”

Ilımlı Asya ülkelerinin çevre coğrafyalarla ulaşım bağlantılarının güçlendirilmesinin eş kazanç olduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye namına haddinden fazla modlu eriştirme koridorlarını teşvik ediyor, Asya’yla Avrupa’yı birbirine bağlayan çağcıl İpek Yolu’nun canlandırılmasını destekliyoruz. Bu bağlamda Hazar Geçişli Şarki-Garp Orta Ara Girişimi’mize ve Mutedil Koridorun belkemiği olan Bakü-Tiflis- Kars Çipo Yolu’na nazik ehemmiyet veriyorum. Uluslararası bağlantıları yetiştirmek üzere akıbet 15 yılda 100 bilyon dolar değerinde yüzden fazla iri altyapı projesini hayata geçirdik. Bu yıl ayrıca konferansın ‘Ticaret ve Yatırımlar Öncelik Alanı’nın herif-koordinatörlüğünü de üstlendik.”

“Toptan atılan yönetimi konusundaki ‘Niyet Beyanı’, ayrımsız posta haritası niteliği taşımaktadır”

Erdoğan, sürdürülebilir enerji konusu ve enerji güvenliğinin temininin birlik dünyada baştan gündemin arka sıralarına yerleştiğine işaret ederek, gerçek ve güzergah çeşitlendirmesinin erke politikalarının temel hedeflerinden olduğunu bildirdi.

Bunun kebir aynı sair boyutunun dahi herkesin gündeminde olan bozulmamış enerjiye geçiş süreci olduğunu tamlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Küresel ısınma, dirim bilimsel çeşitliliğin bulunmayan olması, çölleşme, natürel afetler gibi kasaba sorunları, yüzyılın sunma önemli sınamaları yerine karşımıza çıkıyor. Zımnında, Yiğitlik Artırıcı Önlemler Kataloğu’nun yer boyutunu konferansın sunu makro cıvıltı alanlarından biri namına görüyorum. Eşim Emine Erdoğan’la gelişigüzel Umumi Kâtip Sayın Guterres marifetiyle ilkgüz ayındaki BM Umumi Yerleşmiş vesilesiyle imzalanan global atılan yönetimi konusundaki ‘Niyet Beyanı’, uluslararası camia açısından adeta aynı sefer haritası niteliği taşımaktadır.”

Bugünkü Zirve’de, konferansın uluslararası tıpkı teşkilata dönüşümünün başlatılacak olmasından şişman memnuniyet duyduğunu tabir eden Erdoğan, “Zaman Başkanı Kazakistan’ı, bu inkılap sürecine müteveccih yol foto ve azimli yaklaşımı dolayısıyla tebrik kartı ediyorum. Umum uzuv ülkelerin da inkılap sürecine maksimal bindi vereceklerinden tereddüt duymuyorum.” diyerek konuştu.

Share: