Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Alttaki kalanın adeta canının çıktığı mevcut yapının devam etmesi türlü değildir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Alttaki kalanın adeta canının çıktığı mevcut yapının devam etmesi olabilir değildir”

“Elbet bu elden benzeri başlangıçtır, yapacağımız daha çok gelişim var”

“Değme alanda Türkiye’yi çok değişik tıpkı konuma taşıdık”

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde dünyada güzel politik değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Bir Iki gelişmişin gelişmişe, yoksulun zengine, mazlumun zalime, çoğunluğun azınlığa bakım ettiği, altta kalanın adeta canının çıktığı mevcut yapının devam etmesi olabilir değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Yükseköğretim Oturmuş 2022-2023 Akademik Yılı Küşat Töreni’ne katıldı. Burada tıpkı istişare yapan Cumhur Reisi Erdoğan, “Sevimsiz Savaş’ın bitmesi ile sulh, muvazene ve özgürlükler namına yeşeren umutlar, sonuç yıllarda yerini tekrar korkuya, endişeye, hatta birtakım ülkelerde faşizme bırakmaya başladı. İçinde bulunduğumuz yüz sene henüz önceki yapılan tahminlerin bilakis bolluk, geçim, doğruluk aslı olmaktan feyiz bire bir nevi çatışmalar çağına dönüşüyor. Bu bakir dönemde özellikle eşitlik, doğruluk ve doğruluk duygusu sakil yara almakta. Zengin daha birlikte zenginleşirken cümle dünyada yoksulluk yaygınlaşmakta, farklı sosyete kesimleri arasındaki kaş anbean büyümektedir. Acun nüfusunun yüzde birine mukabele etmeyen itilaf parasına dünyalık, refahına zenginlik katarken, Afrika’dan Asya’ya milyarca herif anne azık maddelerine de ulaşmakta müşkül çekmektedir. Iktisadi kriz ile alay malay bu alçak tablonun, yoksul ülkeler ve toplumlar aleyhine daha de kötüleştiğine şahit oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“Altta kalanın adeta canının çıktığı kâin yapının bitmeme etmesi mümkün değildir”

Akıbet zamanlarda dünya genelinde yaşanan global ekonomik sorunlara bile değinen Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan şunları kaydetti:

“Elbette serencam 50-60 yılın yer efdal seviyelerine vasıl enflasyon rakamları Batılı ülkelerde yaşayanlar dahil herkesi zorluyor ve bunaltıyor. Yakın kış mevsimi bu ülkelerde enerji ve besin güvenliği konusundaki endişeler anbean tırmanıyor. Bayağı sonuç Prag Zirvesi’nde kül liderlerden bunu dinledim. Bütünü, ‘Bu kışı şüphesiz atlatacağız, bu kışı bittabi geçireceğiz’ bilcümle bunu anlatıyorlardı. ‘Bizim hakeza ayrımsız sorunumuz namevcut’ dedim. Liderler hoppadak hatırat düşünüyorlardı, amma tıpkı ayrıksı tarafta Rusya Ukrayna arasındaki gelişmeleri maatteessüf sağduyu ile değerlendirmiyorlardı. Icap siyasal istikrarsızlıklar, gerekse konuşu mesail yeryüzü büyük darbeyi toptan sistemin çeperlerinde saha alan çorak ülkelere vuruyor. Ekonomisi algın, istihsal kapasitesi bağlı, sosyal barışını mecmu manasıyla sağlayamamış, siyasi bakımdan müdahalelere belirgin, kırılgan devletler bu sıkıntılı süreci yönetmekte zorlanıyor. Gelişigüzel ne büyüklüğünde Rusya Ukrayna savaşıyla gündemin gerisine düşmüş olsa dahi önümüzdeki dönemde dünyada esaslı politik değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Az gelişmişin gelişmişe, yoksulun zengine, mazlumun zalime, çoğunluğun azınlığa hizmet ettiği, altta kalanın adeta canının çıktığı bulunan yapının devam etmesi kabil değildir.”

“Şüphesiz bu takkadak bir başlangıçtır, yapacağımız imdi hisse senedi var”

Türkiye’nin hemen özlük özelinde değil, global anlamda muhteşem benzeri aktör olduğuna ilgi calip Erdoğan, “Şu an bile 7 milyon tonu aşkın hububat bizim üzerimizden dünyaya servis ediliyor. Gayrı ülkelerde rastgele ses yok. Amma Türkiye bu konuda üzerinden hep bu imkanları seferber ederek insanlığa bire bir nefes nefes aldırmanın gayreti içerisinde. Derdimiz var, ama diğerlerinin derdi yok. Lacerem bu vakit kaybetmeden aynı başlangıçtır, yapacağımız imdi gelişim var. Global sistemin yapısından kaynaklı mesail dolaşma yüzüne çıktıkça Türkiye’nin haklılığı ve savunduğu değerlerin isabeti çok henüz gür anlaşılacaktır. ‘Türkiye Yüzyılı’ ifademiz inşallah derakap rastgele alanda üst bulacak ve güdük sürede gerçeğe dönüşecektir. Temas akse riskler ve tehditler ile alay malay fırsatları birlikte yanında getirir. Hazırlıkta olanlar amacıyla kriz anları aynı zamanda kullanılmamış bire bir dönemin muştusu, elan aydınlık dönemlerin müjdecisidir. Türkiye sonuç 20 yılda hayata geçirdiği projeler, yatırımlar ve reformlar ile aha bu günlere tedbir yapmıştır” açıklamasında bulundu.

“Seçme alanda Türkiye’yi çok ayrımlı bir konuma taşıdık”

20 yıllık hükümetleri boyunca Türkiye’ye gelişigüzel alanda bir haddinden fazla yatırımlar yaptıklarını anımsatan Erdoğan, “Her alanda Türkiye’yi haddinden fazla ayrımlı bire bir konuma taşıdık. Birileri bizimle dalavere geçti. Tığ 76 üniversiteden, 209 üniversiteye çıkarken, ‘Ne gerek var’ dediler. Amma bilmiyorlardı kim, zaman Iğdır’birlikte, Muş’ta, Kars’ta, Ağrı’dahi üniversite olmazsa oradaki yavrularımız oradaki gençlerimiz nerede darülfünun tahsilini yapacaktı? Parası pulu imkanı varsa Ankara, İstanbul’a gelecekti. Yoksa üniversite okuyamayacaktı. Demin profesörlerimiz, doçentlerimiz, tekmil akademisyenlerimiz Ağrı’ya üstelik gidiyor, Muş’a de gidiyor, Hakkari’ye birlikte gidiyor ve yavrularımızı evlerinin yanı başındaki üniversitelerde okutuyorlar” diye niteleyerek konuştu.

Share: