Cumhur Reisi Erdoğan 34 hidroelektrik santralin küşat töreninde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım Güven Kooperatiflerinin kocabaş ette yüzdelik 30-35 indirimle satışa başlayacağını belirterek, “Bu, piyasaların dengesini bozanları dahi hizaya getirecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Budun Kurultay ve Kültür Merkezi’nde planlı, Izzet Su İşleri marifetiyle yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açım törenine katıldı.

Dere düzeltme çalışmalarının sayısını 5 binden 10 bin 267 seviyesine çıkartarak hem iskân birimlerini hem arazileri koruduklarını belirten Erdoğan, “Sulamaya açılan toprak büyüklüğümüzü 6,85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız ağır sıklet miktardaki kaynaklarla ülkemizin yer büyük kalkınma projesi, GAP’ı hızlandırdık.” diye konuştu.

GAP’ın bildirme büyük adımlarından biri olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan Projesi’ni dahi hemencecik tamamlayacaklarını dile getiren Erdoğan, “Projenin esas yapısı olan ve ülkemizin Atatürk Barajı’ndan ahir 2’nci şişman eseri olacak Silvan Barajı yakında akarsu tutmaya ve erke üretmeye başlıyor. Barajdaki suları şebekelere aktaracak, Babakaya Tüneli’nin geçmiş tüpünde, bu yıl böylecene bundan sonra kandil görülecek.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, proje kapsamındaki sair barajları ve sulama tesislerini dahi şipşak inşa ederek 2 milyon 350 bin dekar araziyi sulayacak, 305 bin istihdam oluşturacak Silvan Projesi’ni ülkeye kazandırmakta kararlı olduklarını söyledi.

Türkiye’nin kapalı su kaynaklarını yeryüzü mübarek şekilde kullanacak yatırımları bir anda yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini anlatan Erdoğan, abuhava değişikliği gibi global tehditlerin her an çıktı konuşulmaya ve üste emarelerinin görülmeye başlandığı tıpkı dönemde bu yatırımların değerinin elan iyi anlaşılacağını belirtti.

“Deminden kânunuevvel 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte”

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “Kamil odur kim koya dünyada benzeri iz. Eseri olmayanın yerinde yeller yapıt.” sözünü hatırlatan Erdoğan, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Evet tığ dünyaya sözümüzü, ülkemizi eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda da iddialıyız. Ülkemizi 20 yılda asırlık yayın ve hizmetlere kavuştururken aklımızda ve gönlümüzde hep henüz balaban hedefler vardır. Hamdolsun, eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya, seçkin alanda kalkınmanın altyapısını balaban ölçüde tamamladık. Demin vakit ana hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 sene önceki milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri uç bükmüş, saraka ile bize saldırmıştı.

Bugün da biz 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun konkre hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça gine analog tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği seçkin kazanımı güya başına inmiş varyos gibi değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları mahzunca strateji ediyorum. Dünyada öz ülkesinin ve milletinin felaketinden imdat umacak başkaca bunu engelsiz dileyecek kadar alçak bire bir güruhun yaşadığı aynı bambaşka düzlük var mıdır bilmiyorum.”

“Batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda da o olacak”

18 Mart Çanakkale Köprüsü inşasına önceden kendileriyle orostopolluk geçildiğini tamlayan Reisicumhur Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu peki mu? Elbette bunlara bakarak olamaz. Zira iki kulenin arasındaki vuzuh mesafesi, dünyada eşi bir sıfır bire bir 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Biz oralarda yeri geldi günlerce bekledik. Ama şimdi 6 dakikada uzaktan geçiyorsun. Benzeri şeyi Osmangazi’birlikte yaptık. Bire Bir şeyi Güç Padişah Doğruca Köprüsü’nde yaptık. Aynı şeyi Şanlıurfa- Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak da Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Böyle tıpkısı husus tür mi? Olmaz. Münasebet? Zira bunlar, medeniyet denildiği ant yalnız İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Amma tığ hangi dedik yola çıktığımızda, dedik ki batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda üstelik o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak.

Ülkenin 81 ilinin tamamında üniversite bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Ne dediler? ‘Ya bu kadar üniversiteye ne gerek var?’ 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık, 81 vilayetin tamamında çıktık. Bizim derdimiz Hakkari’deki yavrumuzu İstanbul’a, Ankara’ya değil, bilcümle profesörlerimizi, doçentlerimizi oralara örtmek. Tatlıses, Şanlıurfa ile ait bire bir bölüm ‘Yani Oxford vardı da biz gitmedik mi?’ dedi evet demin biz birlikte hepsini Hakkari’ye, Şırnak’a kadar taşıdık. Hepsinde var. Üniversitemizin olmadığı Veca, Kars aklınıza hangi gelirse, hepsinde üniversitemiz var mı? Var. Bilcümle hocalarımızla bu arada buralarda var mıyız? Varız. Bu bir şeyi gösteriyor. Medeni tutmak budur, muasırlaşma budur, çağı yararlanmak budur, çağdaş savaşım budur.”

“Biz konu değil aksiyon üretiriz”

Kent hastaneleri kurduklarını hatırlatan Erdoğan, “Ankara’üstelik bilindik bir numara kent hastanesini açtık. Hizmete bitmeme ediyor. Deminden ikincisini birlikte 1-2 ay içinde açıyoruz. ve bununla birlikte Ankara iki pare dev kent hastanesine eş oluyor. Arkadan Kocaeli, İzmir geliyor. Art Arda bunları 2-3 kamer içre yapıyoruz. Tığ yaparız. Biz laf değil gelişim üretiriz.” dedi.

Ekincilik Cesaret Kooperatiflerine komut verildiğini vurgulayan Reisicumhur Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Marketlerde benim vatandaşımı angarya sokanlar, Ekincilik Cesaret Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan hakeza kucak-kuzu etinde yüzdelik 25 iskonto, bunu başlattık. ve bu sabahleyin Ekincilik Kredi Kooperatifi Başkanıyla üstelik konuştum. Bakanım da doğrusu gerekenleri konuştu. Kocabaş hayvanlarda birlikte yüzdelik 30-35 kadar aynı indirimle onların de satışına başlayacağız. Elbette ülkemizin her yerinde malum koyun, kuzu meri değil. Söz Misali Karadeniz’bile imdi kocabaş makbuldür. Demin oralarda büyükbaşın kesiminden piyasaya sürdüğümüzde özellikle özellikle yüzde 30-35 üzere bire bir iskonto başlatınca benim vatandaşım ona da ne yapacak? Alışacak. Bu, piyasaların dengesini bozanları bile hizaya getirecek.”

“Ekincilik Itimat, 30-40 kök üründe birlikte hemen indirime gidecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hususi sektördeki marketlerin yanı sıra Türkiye Ekincilik Itimat Kooperatifleri bünyesinde 1300 marketin bulunduğuna meni etti.

Ekincilik Güven Kooperatifleri marketlerinde çabucak deri ürünlerinde değil değişik ürünlerde dahi tenzilat yapılacağını rapor fail Erdoğan, “Tarım Cesaret, şeker hastalığı, buğday, un, zeytinyağı, ayçiçeği yağı üzere diğer ürünlerinde, özellikle 30-40 cins üründe dahi derakap indirime gidecek. Talimatımız şu, sen kar üzere çalışmayacaksın yalnız başa sarrafiye noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın. Demincek Ekincilik Kredi Kooperatifi dahi bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak.” diyerek konuştu.

“Doğal gazı çıkardığımızda bilcümle bölgede havanın kuşkusuz değiştiğini üstelik göreceksiniz”

Kamu bu tablonun gerisinde 20 yılda yüzyıllık kitap ve hizmetleri gerçekleştirmiş olmanın getirdiği katışıksız güvenin bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, enerjide yapılan atılımlara dikkati çekerek, “Saf gazı çıkardığımız andan itibaren parçalanmamış bölgede havanın nasıl değiştiğini birlikte göreceksiniz.” dedi.

Mersin’deki Taşucu Limanı’ndan Abdülhamid Han Tetebbu Gemisi’ni geçmiş görev adına uğurladıklarını anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fakat Yunanistan çok tasalı ergin, ‘Erdoğan ne yapıyor.’ demiş. Erdoğan tıpkı husus yapmıyor, görevini yapıyor. Bu gemi dünyada önceki, anca tıpkı sondaj gemisi. Tığ yıllarca paramızla sondaj yaptıracak sefine kiralayamazdık ama demin 4 sondaj gemimiz, iki sismik araştırı gemimiz var, demin biz güçlüyüz.”

“Mösyö Kemal gibi burma küşat töreni yapmadık, biz bu işleri yaptık”

Reisicumhur Erdoğan, salondaki gençlere, “Yalman duracağız amma dikleşmeyeceğiz. Şurası de unutmayacağız, bize durmak yakışmaz.” tavsiyesinde bulundu.

Ankara’da Beştepe Budun Kurultay ve Kültür Sarayı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), İstanbul’birlikte ise Atatürk Kültür Sarayı, İstanbul Kongre Merkezi gibi alanları vatandaşların hizmetine sunduklarına dikkati çeken Erdoğan, “Bunların hepsini Ankara’mıza, İstanbul’umuza tığ kazandırdık. Hani bunlar sanattan, kültürden yanaydı, niye yapmadılar?” diye konuştu.

Hizmete verilen salonlarda, danışma programlarından farklı organizasyonlara büyüklüğünde bir nice etkinliğin gerçekleştirildiğine işaret eden Erdoğan, Türkiye’ye dün resmi ziyarette mevcut Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor’a bile bu salonları gösterdiğini ve kendisinin bile bu alanlara hayran olduğunu dile getirdi.

5 milyon pusula kapasitesine ehil Cumhurbaşkanlığı Budun Kütüphanesi’nin 24 saat hizmet verdiğine, kütüphanede çay-kahvehane kabil ikramların ücretsiz olduğuna dikkati çekici Erdoğan, budun hesabına bu hususi projeyle kıvanma ettiğini, yerli ve yabancı misafirlerin dahi gelip gördüğünde “Bu projeyi bize üstelik verir misiniz?” dediğini anlattı.

Erdoğan, firez-konuşma alanındaki cümle bu hizmetlerin 20 yılda ülkeye kazandırılan altyapı-ana yatırımlarına ilave eserlere olduğunu vurgulayarak, “Durmadık, yan gelip yatmadık. Mösyö Kemal gibi burma açım töreni yapmadık, biz bu işleri yaptık. Benzeri de Kağıthane’bile ‘temel atmama töreni’ yapıyorlar, hangi günlere kaldık.” ifadesini kullandı.

“Bu mevki üzere tuğla üzerine tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır”

Reisicumhur Erdoğan, güneş ve rüzgar kadar yenilenebilir erke kaynaklarını bütün imkanlarla heveslendirme edip, yaygınlaştırdıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Yatırım, istihdam, üretim, dış satım ve akan fazlayla ülkemizi izam stratejisine raci ekonomi programımızın hangi kadar doğru olduğu, yaşanan değme gelişmeyle bire bir yol henüz görülüyor. Bizim yeryüzü nazik gücümüz milletimizin beher ferdidir, emekçisinden girişimcisine aksiyon dünyamızdır. Bu talih amacıyla bu ulus üzere tuğla üstüne tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır.”

Erdoğan, 34 hidroelektrik santralin Türkiye’ye leziz olmasını dileyerek, yatırımlarıyla ülkeye yardım sağlayıcı girişimcileri kutlama etti.

Törenden notlar

Yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin küşat töreninde, Mehabet Akarsu İşleri Genel Müdürlüğünün hizmetlerini anlatan video izletildi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın konuşmasının peşi sıra Muş Alparslan-2 Barajı ile Eskişehir Gürsöğüt Barajı’nın açılışı aktif angajman ile gerçekleştirildi.

Muş Alparslan-2 Barajı’nın görüntülerini izleyen Erdoğan, “İşte bu ovalar kuruydu. Deminden bambaşka oldu. Su hayattır, akarsu medeniyettir. İşte burada bunu görüyoruz.” dedi.

Erdoğan, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile Ilmek İşleri Başkanı Prof. Dr. Mürtefi Erbaş’ın yaptığı duanın arkası sıra kurdele keserek toplu açılışı gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: