Çocuklar Arkeoparka dönüştürülen Urartu şehrinde satranç oynadı

Erzincan’üstelik tarihi İpek Yolu üzerinde kayran kayran, yenileme ve yol yolları yapılarak berrak hava müzesine dönüştürülen, Urartu şehri Altıntepe Kalesi, çocukların çıkmaz satrancına sülale sahipliği yaptı.

Doğu Roma İmparatorluğu’nun bile kocaman merkezlerinden Altıntepe Kalesi, Erzincan il merkezinin 14 kilometre kuzeydoğusunda Üzümlü ilçesinde kayran düz kestirmece 60 metre yüksekliğindeki tepede bulunuyor.

Arkeoparka dönüştürülen kale, Türkiye Satranç Federasyonu’nca düzenlenen “Sokakta Satranç Var” aktivitesine ev sahipliği yaptı.

Erzincan Köktürk İlkokulu ve Mehmetçik Ortaokulundan gelen satranç tutkunu öğrenciler, ilk kez gördükleri Altıntepe Kalesi’ndeki tarihi bakaya arasında hem yarıştı hem da tarihe gezi yaptı.

Satranç İl Temsilciliği, çocukların hem şahsi gelişimi hem da tarih bilincini yetiştirmek amacıyla kentin değişik tarihi noktalarında satranç etkinliği düzenliyor.

Sokak satrancını tarihi mekanlara taşıyorlar

Satranç Federasyonu Erzincan İl Hakemi Ersin Akyol, AA muhabirine, Erzincan’de satranç sporcularının ilk defa tarihi Altıntepe Kalesi kalıntılarında buluştuğunu söyledi.

Satranç kültürünü umum yurda yaymayı, tanıtmayı, sevdirmeyi ve Türkiye’nin gelişigüzel mülk ve ilçesini satranç parkları ile buluşturmayı hedeflediklerini belirten Akyol, bu kapsamda, Urartulardan kalma Altıntepe Kalesi’nde 30 öğrenciyle satranç oynadıklarını dile getirdi.

Temsilcilik kendisine bunun kabilinden farkındalık oluşturacak etkinlikleri yapmaya bitmeme edeceklerini anlatan Akyol, şöyle bitmeme etti:

“Bu etkinliğimizle füru, hem tarihi dokuyu hissettiler hem bile satranç kültürüne olan uyumlarını ve sevgilerini burada gösterdiler. Berenarı sevinçli geçti. Erzincan’ın ayrı ayrı kültürel ve tarihi yerlerinde satranç oynamaya bitmeme edeceğiz. Sonradan Edvar Girlevik Şelalesi’nde olacağız. Çocuklara tarihi ve kültüler yerleri gezdirerek satranç kültürünü sevdirmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Berrak havada satrançla mutlu oldular

Mehmetçik Ortaokulu öğrencilerinden Yaren Dilşat Heb ise “Satrancı başka aynı yerde, çıplak ayrımsız alanda ve özellikle tarihi tıpkısı yerde arkadaşlarımla alay malay aldatmak çok keyifliydi.” dedi.

7 yıldır satranç oynadığını ifade fail Heb, satrancın doğal ortamlarda dahi oynandığını söyledi.

Satrancı çok sevdiğini tamlayan Merve Azra Mütebessim de “Altıntepe’ye geldiğimiz üzere mutluyum. Sadık ortamda satranç oynamaktansa burada satranç yutturmak çok daha keyifliydi.” diyerek konuştu.Share: