Çin, Tayvan çevresinde tatbikatları sürdürüyor

Çin Ahali Halas Ordusu (PLA) Doğu Cephesi Komutanlığı, Tayvan Adası çevresindeki sularda ölçülü tatbikatların “denizaltı-savar ve havadan gemiye saldırılara odaklanacağı” anlatım edildi. Açıklamada tatbikatların namına ve ne ant sona ereceğine dair bilgi verilmedi.

Çin, elan evvel yaptığı açıklamada, 6 bölgede hesaplı tatbikatların 4-7 Ağustos’ta gerçekleştirileceğini bildirmişti. Tatbikatlarla ait yayımlanan gelgel ve vadi güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi güzeşte öğle vakti saatlerinde meşbu, ancak tatbikatların sona erdiğine dair izah yapılmamıştı.

15.00’te basın açıklaması yapılacak

Tayvan Defans Bakanlığı, Çin’in açıklaması sonrası domestik saatle 15.00’te (TSİ 10.00) basına açıklama yapacağını açıkladı. Bakanlık, geçmiş, bu hafta 9 ve 11 Ağustos’ta Ada’nın güneyinde esas cephane ve mühimmatın kullanılacağı futbolcu tatbikatları yapacağını duyurmuştu.

Pekin’in tatbikatları öngörülen sürenin ötesine transfer adımı, bölgede gerilimi yükseltmeye aday görünüyor.

4 gündür süren tatbikatlar

Çin, 4 gündür sürdürdüğü tatbikatlarla emir ihtilafı zarfında olduğu Ada’nın çevresinde fiili aynı kuşatma oluşturmuştu. Tatbikatlar zımnında asayiş uyarısı yapılan alanlar, gemi ve uçak trafiğine kapatılırken, Tayvan Boğazı’nda güvenlik endişesi dolayısıyla seferlerin aksadığı belirtilmişi.

Pelosi’nin ziyareti

Pelosi ve beraberindeki 5 nefis Kurultay heyetinin güzeşte hafta yaptığı ülfet, Cezire’yı topraklarının parçası olarak gören Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin alelacele ardından yaptığı açıklamada ziyareti kınadığını bildirmiş, Savunma Bakanlığı bile Ada çevresinde “ayrımsız sıra askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pelosi, Çin ile kaime ihtilafı içindeki Cezire’yı 25 sene aradan bilahare ülfet fail ilk KÖLE Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Daha önceki 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı konuşma etmişti.

Çin’den bilahare Tayvan’dan de tatbikat açıklaması!

 

Çin askeri tatbikatlara başlayacağını duyurdu!

 

Çin’den Tayvan Boğazı’nda füze tatbikatı

 

Çin ordusu, üs mühimmatla manevra başlattı

 

Pelosi’nin ziyareti öncesi Çin’den dev tatbikat

 

Share: